Emekli Maaşı Hesaplama

Zamlı Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı alan vatandaşlar, son yapılan zamlar ile birlikte maaşlarının ne kadar olduğunu merak etmekte ve bu konuda araştırma yapmaktadır. Yeni emekli olacak kişiler ise emekli maaşlarının nasıl hesaplandığını ve zamlar la birlikte ne kadar emekli maaşı alacaklarını merak ederler. Emekli maaşı hesaplama işlemleri tüm sigorta birimlerine göre farklı yapılmaktadır. Maaş hesaplamalarınızı isterseniz formülleri kullanarak yapabilir isterseniz de SGK’nın internet sitesinde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaplamalar sizlere, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı net olarak göstermez. Net maaşınızı öğrenebilmeniz için SGK’ya emekli olmak için dilekçe vermiş olmanız gerekir. Sizlere zamlı emekli maaşları ve 2019 emekli maaşı hesaplama işlemleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama işlemleri nasıl yapılır?

Tüm sigorta birimleri için emekli maaşı hesaplama işlemleri 3 farklı  döneme göre yapılır. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 yılları arası ve 2008 sonrası şeklindedir. Emeklilik işlemlerinin dönemlere ayrılmasının nedeni ise 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan düzenlemeler ve çıkarılan yasalardır. Bu yasalara göre hem emekli maaşı hesaplama koşulları değişmiş hem de emekli olma koşulları düzenlenmiştir. İşe başlama tarihinize, çalışma sürenize ve yatırmış olduğunuz prim tutarına göre, emekli olduğunuzda alacağınız maaş miktarı farklılık gösterecektir. Sizlere her sigorta birimi için nasıl hesaplama yapıldığını açıklayalım;

SSK için emekli maaşı hesaplama;

SSK için emekli maaşı hesaplanırken işe başlama tarihinize bakılır. 2000 yılı öncesinde işe başlayanların emekli maaşları yatırmış oldukları prim tutarı üzerinden hesaplanır. Bu dönemde asgari brüt ücretin 6,5 katına kadar prim ödenebiliyor olması, alınacak emekli maaşının da yükselmesini sağlar. Emekli maaşı hesabı için kullanılan formül (gösterge rakamı X aylık bağlama oranı X katsayı) şeklindedir. Bu dönemdeki gösterge rakamı, 2000 yılından önce yatırılan primlerin ortalaması alınarak bir tablodan elde edilir. Aylık bağlama oranı en yüksek bu dönemdedir ve %70’dir.

2000-2008 yılları arasında SSK için emekli maaşı hesaplama formülleri değişmiştir. Aylık bağlama oranı ilk 3500 gün için %3,5, sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 olarak alınmaktadır. Bu da bir önceki döneme göre daha düşük aylık bağlama oranı alındığını göstermektedir. Bu dönemde gösterge rakamının yerine güncelleme katsayısı kullanılmaktadır. Bu katsayı ise bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamları kullanılarak elde edilmektedir. Bu dönemde emekli maaşı hesaplama için kullanılan formül (aylık bağlama oranı X ortalama yıllık kazanç) şeklindedir. Ortalama yıllık kazanç hesabı ise güncelleme katsayısı kullanılarak yapılır.

2008 yılından sonra işe başlayanlar için emekli maaşı hesaplama işlemleri biraz daha farklı yapılmaktadır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %30’dur. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa maaş hesabı için kullanılan aylık bağlama oranı %40 olacaktır. Bu dönemde kullanılan güncelleme katsayısı ise TÜFE ve Büyüme Hızının %30’u alınarak elde edilir. Emekli maaşı hesaplama için kullanılan formül (ortalama aylık kazanç X aylık bağlama oranı) şeklindedir. Ortalama aylık kazanç, yine güncelleme katsayısı ile hesaplanmaktadır.

SSK için emekli maaşınızı internet aracılığı ile hesaplamak isterseniz, SGK’nın internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Ana sayfada yer alan arama kısmına SSK emekli maaşı hesaplama yazmanız halinde, hesaplamayı yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada yer alan bilgileri girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama;

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama işlemleri de tıpkı SSK gibi 3 farklı dönemde yapılır. Ancak kullanılan hesaplama formülleri farklıdır. Buna göre 2000 yılından önce çalışması olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken son bir yıl yatırılan  basamaktaki gelirlerin toplamı ve aylık bağlama oranı çarpılır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %70’dir. Görüldüğü gibi BAĞ-KUR için asgari brüt ücret üzerinden değil, basamak üzerinden hesaplama yapılır. Bu dönemde 1’den 24’e kadar olan basamaklar için prim yatırmak mümkündür. En yüksek BAĞ-KUR emekli maaşı, 2000 yılından önceki çalışmalar için hesaplanmaktadır.

2000-2008 yılları arasında çalışması olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken (ağırlıklı ortalama X aylık bağlama oranı) formülü kullanılır. Bu formüle göre aylık bağlama oranı yine SSK’da olduğu gibi ilk 3500 gün için %3,5, sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 olarak alınmaktadır. Ağırlıklı ortalama değeri ise güncelleme katsayısı kullanılarak elde edilen ortalama kazancın tablodaki değerine bakılarak bulunur.

2008 yılından çalışması olanların emekli maaşı hesaplama işlemleri ise yine ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranının çarpılması ile yapılır. Buradaki ağırlıklı ortalama değeri, bir önceki yılın enflasyon değerine göre güncellenmiş olan kazançlar sonucunda, tablodan elde edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise %50’dir.

BAĞ-KUR için alacağınız emekli maaşını internet aracılığı ile hesaplamak isterseniz yine SGK’nın internet sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Arama motoruna BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama yazarsanız, ilgili hesaplama aracına ulaşabilirsiniz. Karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri doldurarak, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama;

Emekli Sandığı mensuplarının emekli olduklarında alacakları maaş hesaplanırken çeşitli verilere bakılır. 4C için emekli maaşı hesaplama işlemleri farklıdır. Memurun kademesi, derecesi, memur maaş katsayısı, unvanı, hizmet yılı, hizmet ayı, aldığı tazminatlar gibi veriler, emekli maaşının hesaplanması üzerinde etkilidir. Emekli sandığı için maaş hesabı yapılırken gösterge ve üst gösterge rakamları önemlidir. Bu rakamlar, kanunda yer alan tablodan elde edilir. Her memur için kullanılacak rakamlar, kanunda belirtilmiştir. Bu nedenle işe yeni başlayan bir devlet memuru, emekli olduğunda ne kadar maaş alabileceğini az çok tahmin edebilir ve yakın bir değerde hesaplayabilir.

Emekli Sandığı için maaş hesaplama işlemlerini internet aracılığı ile yapmak isterseniz SGK’nın internet sitesine girerek 4C emekli maaşı hesaplama yazabilirsiniz. Bu aramanın sonucunda, hesaplamayı yapabileceğiniz ilgili linke ulaşabilirsiniz. Karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız halinde, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Zamlı emekli maaşları ne kadar oldu?

2019 yılına girilmesi ile birlikte emeklilere yapılacak zam oranları da belli oldu. Buna göre 2019 yılının Ocak ayı için BAĞ-KUR ve SSK emeklilerine %10,19 oranında zam yapıldı. Memur emeklilerine ise daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince %4 zam yapıldı. Enflasyon farkı olarak da %6,69 oranında zam yapıldı. Buna göre toplam memur emekli maaşı zammı %10,69 oldu.

Zamlı emekli maaşı hesaplama yapılabilmesi için öncelikle yukarda bahsettiğimiz gibi tüm dönemlerin kısmi emekli maaşları hesaplanmalıdır. Elde edilen rakamlar 2019 yılına göre güncellendikten sonra emekli olacağınız tarihe kadar son yapılan zam tutarı ve ek ödeme tutarı da maşınıza eklenir. Bu sayede zamlı emekli maaşınız hesaplanır ve dilekçe verdiğiniz tarihi takip eden ay başında hesaplarınıza yatırılır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara