Emekli Maaşı Hesaplama

Vazife Malullüğü Nedir, Şartları Nelerdir?

Vazife malullüğü, çalışanların iş kazası geçirmeleri durumunda uygulanmaktadır. Özel sektör ve kamu çalışanlarının iş kazası geçirmeleri sonucunda, her sektöre özel olan iş kazası hükümleri uygulanır. Kamu ve özel sektör için uygulanan hükümler farklıdır. Kamu sektöründe çalışanların görevleri başındayken iş kazası geçirmeleri ve bu nedenle görevlerini yapmayacak durma gelmeleri durumunda vazife malullüğü maaşı bağlanmaktadır. Bu maaşa, malulen emekli maaşı adı da verilir. Vazife malullüğü, kamu çalışanları için geçerli olan bir durumdur. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi sunalım;

Vazife malullüğü şartları nelerdir?

Vazife malullüğü, Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan kişilerin görevlerini escort tunceli yaptıkları sırada ya da yöneticileri tarafından görevlendirildikleri işlerde, kurum yararına farklı bölgelerde görev yapılması sırasında, yöneticilerin yapması gereken bir görev için taşıtla işe gidiş ya da dönüş sırasında iş kazası yaşaması ve bu kaza nedeniyle iş gücü kaybı yaşaması anlamına gelir. Bu şartları taşıyan kişiler vazife malulü adını alır. Bu şartları taşımayan kişiler, iş başında kaza geçirmiş olsalar bile vazife malulü sayılmazlar.

Vazife malullüğü için hangi durumlar geçerli değildir?

Kamu çalışanının kaza geçirmesi sırasında vazife malullüğü sayılabilmesi için aşağıdakilerden herhangi birinin bulunmaması gerekir.

 • Kaza sırasında alkol ya da madde kullanımının olması
 • Kanun, tüzük ve yönetmeliklerin dışında hareket edilmesi
 • Çalışanların yasak olan eylemleri gerçekleştirmesi
 • Çalışanın isteyerek ve bilerek intihara teşebbüs etmesi
 • Hangi koşulda olursa olsun çalışanın kendi ya da başkalarını menfaatine hareket etmesi ya da zarar vermesi

Bir çalışanın vazife malulü sayılabilmesi için de aşağıdaki şartları taşıyor olmasına bakılır;

 • Kaza geçiren kişinin emekli sandığı sigorta birimine bağlı olarak çalışıyor olması gerekir.
 • Yaşanan kazanın çalışma saatleri içinde gerçekleşmesi gerekir.
 • Kaza geçiren kişi kurum menfaatine çalışıyor olmalı ve bu iş sırasında kaza geçirilmiş olmalıdır.
 • Kazanın kurum ya da idareci tarafından verilen görev sırasında gerçekleşmiş olması gerekir.
 • İşe başlamadan hemen önce ya da iş bitiminden hemen sonra yaşanan kazalar da vazife malullüğü kapsamında değerlendirilecektir.

Vazife malullüğünden yaralanabilmek için kaza geçiren kişinin 15 gün içinde bildirim yapması gerekir. Bu bildirim, olayın meydana gelme tarihinden itibaren, geçirilen hastalığın onay raporu tarihinden itibaren ya da esir veya gaip olma durumunun tespit edildiği tarihten itibaren yapılmalıdır.

Sigortalı olan bir kişinin vazife malulü sayılabilmesi için aktif olarak çalışanların bağlı bulundukları kuruma, işinden ayrılanların ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde bulunan Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapmaları gerekir.

Vazife malullüğü aylıkları ne kadardır ve hangi tarihte ödenir?

Vazife malullüğü için gerekli şartları taşıyan bir çalışan, başvurularını geçerli sürede yaptıysa, ölümü ya da malullük nedeniyle ilişiği kesildiği tarihten itibaren bir sonraki ay içinde maaşını almaktadır. Malul olan bir kimsenin 2019 yılında alacağı maaş miktarı 2200 ile 2400 TL arasındadır.

Vazife malulü olan kişiler başvurularını yaptıktan sonra maaşları ve evrakların hangi aşamada olduğu ile ilgili bilgileri e-devlet sisteminden öğrenebilirler. Bu sisteme kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra SGK uygulamalarına girilir. 4C kamu görevlileri hizmetleri uygulaması bulunur. Bu uygulamanın bir parçası olan vazife malullüğü ile ilgili sorgulama yapmak istediğiniz bölüm seçilir. 2018 yılından itibaren başlatılan bir uygulama sonucunda vazife malullüğü maaşı, malullük oranına göre değişmektedir. 2019 yılı için verilecek rakamlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Maluliyet derece 1 olanlar için 5.223,88 lira
 • Maluliyet derecesi 2 olanlar için 4.701,49 lira
 • Maluliyet derecesi 3 olanlar için 4.048,51 lira
 • Maluliyet derecesi 4 olanlar için 3.656,72 lira
 • Maluliyet derecesi 5 olanlar için 3.264,93 lira
 • Maluliyet derecesi 6 olanlar için 2.873,13 lira

Bu tabloya göre Harp ve vazife malullerine, hangi görevde yer aldıkların bakılmadan yani öğretmen, doktor, mühendis ve memur gibi görevlilerine tamamına, 2.873,13 lira ile 5.223,88 lira arasında maaş ödemesi yapılmaktadır.

Vazife malullüğü kapsamında, 2019 yılı için toplamda 58.593 kişiye, 164.971.866,82 lira ödeme yapılmıştır. Belirtilen bu kesim içinde harp malulleri de yer almaktadır. Harp malulleri ise er, erbaş, teğmen, astsubay, uzman jandarma ve polis görevlileridir. Vazife malullüğü ile ilgili tam ve detaylı bilgi almak için bu malullüğü yaşayan kişilerin SGK’ya başvurmaları gerekir. Maaşlar ve gerekli şartlar hakkında detaylı bilgi SGK tarafından verilmektedir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara