Emekli Maaşı Hesaplama

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli olacak herkesin aklındaki soru ne kadar emekli maaşı alacağıdır. Ülkemizde emekli olmak bir hayli zorlaşmış durumdadır. Emekli olmak için gerekli şartları yerine getirmekle birlikte ne zaman işe başladığınızın da emekli maaşınızın miktarı üzerinde etkisi vardır. Emekli maaşı hesaplama işlemleri her sigorta birimi için farklı yapılır. Ayrıca yine her sigorta birimi için farklı dönemlerde farklı hesaplamalar mevcuttur. Emekli maaşı hesaplama için isterseniz “Emekli Maaşı Hesaplama Formülü 2018” isimli makalemizi okuyabilir isterseniz de çeşitli hesaplama motorlarını kullanabilirsiniz. Emekli olduğunuzda SSK’dan ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi nasıl hesaplayabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

SSK emekli maaşı hesaplama neye göre yapılır?

Eski adıyla SSK olan 4A’lıların emekli maaşı hesaplanırken 3 ayrı dönem ele alınır. 1999 yılından önceki dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönemler için farklı formüller kullanılır. 1999 yılında önce işe başlayanlar hem daha erken emekli olabilir hem de daha fazla emekli maaşı alabilir. 2000 yılından sonra işe başlayanların ise emeklilik şartları değiştirilmiştir. 1 Ekim 2008 tarihinde ise yine bir reform yapılmış ve emeklilik şartları bu dönemde tekrar değişmiştir. Her yapılan reformla birlikte emeklilik şartları zorlaşmış ve emeklilerin alacakları maaş miktarı azalmıştır. Sizlere bu üş dönem için emekli maaşı hesaplama hakkında detaylı bilgi sunalım;

1999 ve öncesi dönemde işe başlayanlar için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönemden önce işe başlayan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken gösterge sistemi ve katsayı kullanılır. Emekli maaşının hesaplanabilmesi için kullanılan formül gösterge rakamı x katsayı x aylık bağlama oranıdır. Gösterge rakamı, kanunda belirtilen cetvelden ve yatırılan primlere göre belirlenir. Katsayı 12.000 olarak kullanılır. Aylık bağlama oranının en yüksek olduğu dönem ise 1999 öncesi dönemdir. Bu formül ışığında en yüksek emekli maaşının 1999 ve öncesi dönemde işe başlayanlara bağlandığını söyleyebiliriz.

SSK’dan emekli olduğunuzda maaşınızın yüksek olmasını istiyorsanız, 1999 ve öncesi dönem işe başlamış olmanız gerekir. Eğer daha geç işe başladıysanız, askerlik borçlanması, doğum borçlanması ya da yurt dışı borçlanması yaparak emekli maaşınızı arttırabilirsiniz.

Bu dönem için önemli olan bir başka konu ise yatırılan sigorta primlerinin tutarıdır. Alt limit asgari brüt ücret tutarında yatırılabilirken üst limit asgari ücretin 6,5 katı kadar belirlenmiştir. Üst limitten prim yatıranların emekli maaşı çok daha yüksektir.

2000-2008 arası dönemde işe başlayanlar için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönemde işe başlayanlar için emekli maaşı hesaplama kuralları değişmiştir. Çıkarılan yasaya göre emekli maaşı gösterge rakamına göre değil güncelleme katsayısına göre yapılmaktadır. Güncelleme katsayısı ise TÜFE ve büyüme hızı rakamları kullanılarak belirlenir. Ayrıca bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranları da düşürülmüştür. Buna göre emekli maaşı hesabı 2008 yılına kadar aylık yıllık ortalama kazanç X aylık bağlama oranı şeklinde bulunmaktadır. Bu hesaba göre 2000 yılından sora işe başlayanların emekli maaşı, 2000 yılından önce işe başlayanlarınkinden daha düşüktür.

2008 sonrası dönemde işe başlayanlar için emekli maaşı hesaplama;

1 Ekim 2008 tarihinde emeklilik alanında yeni bir reform yapılmış e yeni yasa çıkarılmıştır. Buna göre hem emekli maaşı hesaplamada kullanılan formüller değişmiş hem de emekli olma şartları zorlaşmıştır. 2008 yılından sonra güncelleme katsayısında yine TÜFE ve büyüme hızı etkilidir ancak büyüme hızının %30’u kullanılmaktadır. Bu da güncelleme katsayısı rakamını azaltacağı için emekli maaşının düşük olmasına neden olur. Emekli maaşını 2008’den sonra düşüren bir başka etken ise aylık bağlama oranının %2 olarak kullanılmasıdır. Bu oran, diğer dönemlere göre oldukça aşağı çekilmiştir. Bu dönemde 7200 gün prim ödeyen birinin aylık bağlama oranı %50’ye kadar düşer. Bunun anlamı ise 2008’den sonra işe başlayanların diğer dönemlere göre daha düşük emekli maaşı alacağıdır.

Her üç dönem için de çalışmalarınız varsa, emekli maaşı hesaplama yapılırken her dönem için kısmi aylıklar hesaplanır. Kısmi aylıkların toplanması ile birlikte emekli maaşınızı ortaya çıkar. Bu rakama son yapılan zamlar ile birlikte ek ödeme tutarı da eklenir ve hesabınıza yatacak olan emekli maaşı net olarak hesaplanmış olur. Maaşınızın net olarak hesaplanabilmesi için SGK’ya emeklilik tahsis talep dilekçesini vermiş olmanız gerekir.

Emekli maaşı hesaplama nerden yapılabilir?

Emekli maaşınızı kafa karıştıran formüller kullanmadan hesaplamak isterseniz SGK’nın internet sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca e-devlet üzerinden de maaş sorgulama ve hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SGK üzerinden emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapabilmek için her sigorta birimine özel olan linklerden faydalanmalısınız. Bu site üzerinden her sigorta birimi için farklı hesaplama yapan araçlar bulunur. SSK için arama yaparak ilgili olan linki bulabilir ve karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri girerek, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz rakama, emekli olduğunuzda alacağınız rakama yakın bir değer olacaktır.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara