Emekli Maaşı Hesaplama

SSK Primlerinin Fazla Olması Emekli Maaşını Ne Kadar Etkiler?

SSK primleri emekli maaşı hesaplamalarında direkt olarak etkilidir. Emekli maşı hesaplanırken her dönem için yatırılan primlere bakılır. Bu primlerim yüksek olması emekli maaşını olumlu etkiler. Ancak her dönem için farklı etkiler vardır. Çünkü SSK için emekli maaşının hesaplanmasında 3 farklı dönem kullanılır ve her dönemin maaş hesabı farklı kurallar ile yapılır. Bu kurallar, emekli olacakların da kafasının karışmasına neden olur. “Prim günüm doldu ne yapmalıyım?” sorusu her geçen gün daha fazla kişi tarafından sorulmaktadır. Prim günü dolanlar çalışmaya devam ederlerse, emekli maaşına her dönem için farklı etkisi olacaktır. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi sunalım;

SSK primleri fazla yatırılırsa ne olur?

SSK primlerinin fazla yatırılması, emekli maaşını normal şartlar altında olumlu etkiler. Ancak 2008 yılından sona fazla yatırılan primler emekli maaşını düşmesine neden olur. 2008 yılından sonra işe başlayanların ya da çalışması olanların emekli maaşı düşük aylık bağlama oranında hesaplanır. Bu nedenle fazla yatırılan primler aylık emekli maaşını 2 lira kadar düşürecektir.

  • 2000 yılından önce fazla prim yatırma;

2000 yılından önceki dönem, emekli maaşının en yüksek hesaplandığı dönemdir. Bu dönemde aylık bağlama oranı %60 olarak alınır. Çalışılan her fazla 240 gün için aylık bağlama oranı %1 artırılacaktır. Bu artırma 5000 günden fazla olan çalışmalar için geçerlidir. Aynı zamanda 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını dolduran erkekler için ABO oranı yine artırılır. Her fazla çalışılan yaş için bu dönemdeki aylık bağlama oranı yine %1 oranında artırılır. Ortalama yıllık kazanç rakamlarının gösterge tablosundaki değer bulunur ve bu değer ile aylık bağlama oranı çarpılarak emekli maaşı hesaplanır.

2000 yılı öncesindeki yatırılan fazla primler görüldüğü gibi emekli maşını olumu etkiler. En alt limitten prim yatırılsa bile alınacak olan emekli maaşı artacaktır. Bu dönem için yapılan borçlanmalar da emekli maaşının artmasını sağlar. Borçlanmaların yüksekten yatırılması emekli maaşını 400 lira kadar artırabilirken düşükten yapılması 50 lira kadar artmasını sağlayabilir. Bu dönem için fazla yatırılan primler ya da yapılan borçlanmalar yüksek primden ödenirse, emekli maaşı miktarında fazla artış sağlanabilir.

  • 2000-2008 yılları arasında fazla prim yatırma;

2000-2008 yılları arasında çalışması olanlar ya da bu dönemde işe başlayanlar için emekli maşı hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı daha düşüktür. Bu dönemde ilk 10 yıl için aylık bağlama oranı her yıl başına %3,5 olarak alınır. Bundan sonra 15 yıl için aylık bağlama oranı her yıl başına %2 olarak kullanılır. 25 yıldan sonraki yatırılan primler için de her yıl başına %1,5 olarak kullanılır. SSK için 9000 gün prim ödeyen bir kişinin emekli maaşı hesaplanırken bir önceki dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %76 olurken bu dönemdeki aylık bağlama oranı %65’e düşer. Bu da emekli maaşının azalacağı anlamına gelir.

Bu dönemde emekli maaşını etkileyen bir diğer etmen ise gösterge rakamı yerine güncelleme katsayısının kullanılmasıdır. Bu katsayı TÜFE ve Büyüme Hızı rakamlarından elde edilir. Her yılın kazancı bu güncelleme katsayısı ile çarpılır. Bir önceki döneme bakıldığında, ortalama yıllık kazanç rakamları da düşer.

2000-2008 yılları arasındaki fazla çalışmalar, bir önceki döneme göre emekli maaşını daha az etkiler ancak yine de yükselmesine neden olur. Emekli maaşındaki yükselme, 2000 yılından önceki primlere göre daha düşüktür. Bu dönem için yapılan borçlanmaların ve fazla yatırılan primlerin yüksek miktardan ödenmesi ile emekli maaşının daha fazla artması sağlanabilir. Düşük miktardan yani asgari brüt ücret miktarından fazla prim yatıranların da emekli maaşı yükselecektir.

  • 2008 yılından sonra fazla prim yatırma;

1 Ekim 2008 tarihinden sonra yeni bir yasa çıkarılmış ve emekli maaşının hesaplanmasındaki kurallar deşmiştir. Bu tarihten sonra işe başlayanlar ya da çalışması olanlar için emekli maaşı farklı formüller ile hesaplanır. Buna göre; 2008 yılından sonra çalışması olanların ortalama yıllık kazancı, güncelleme katsayısı ile güncellenir ancak bu katsayı TÜFE ve Büyüme Hızının %30’u alınarak bulunur. Bir önceki dönemde güncelleme katsayısının hesaplanması için büyüme hızının tamamı dikkate alınırken bu dönemde %30’u dikkate alınır. Bu da emekli maaşının düşük hesaplanmasına neden olur.

Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise %35’e düşürülmüştür. 5000 günden fazla olan çalışmalar için her tam yıl başına aylık bağlama oranı %2 oranında artırılacaktır. 9000 gün çalışması olanlar için bu dönemde hesaplanan toplam aylık bağlama oranı %50 olur. Bu durum, diğer dönemlere göre daha düşük emekli maaşı alınacağını gösterir.

2008 yılından sonraki fazla çalışmalar emekli maaşının her ay 2 lira kadar düşmesine neden olur. Ancak bu durum asgari brüt ücretten prim yatıranlar için geçerlidir. Aylık kazancı 3500 liranın üzerinde olanlar, bu kazançtan prim ödemesi yaparlarsa, 2008 yılından sonraki kazançlar için de emekli maaşı artabilir. Ayrıca bu dönemde yapılan borçlanmaların emekli maaşını düşürmemesi için yine yüksek miktardan yatırılması gerekir.

2008 yılından sonraki kazançlarınızın emekli maaşını düşürmesini istemiyorsanız, emekli olana kadar çalışmak istiyorsanız, aylık primlerinizin 30 gün üzerinde değil de 8 gün üzerinden yatırılmasını sağlamalısınız. Yani 2500 lira üzerinden primleriniz yatıyorsa bu primin 30 günlük için değil de 8 günlük çalışma için yatırılmasını sağlamalısınız. Bu sayede günlük ortalama kazancınız yükselecek ve alacağını emekli maaşı düşmeyecektir.

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
Derya
Derya Cevapla
- 06:36

Ben 79 doğumluyum 2004 sigorta girişim ve 4750 gün sigortalilik sürem var pirimim yüksekten yatti işten istifa edip ayrıldım kidem tazminati da alamadim tabi 13 yil çalıştım sgk çalışanı bana çalışma günün dolmuş dedi ne yapmalıyım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara