Emekli Maaşı Hesaplama

SSK Emeklilik Sorgulama

SSK emeklilik sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden ya da SGK’nın internet sitesinden yapılabilir. SGK,tüm sigorta birimlerinin tek açtı altında toplandığı ve bu sigorta birimlerine ait işlemlerin yapıldığı kurumdur. SGK’nın sisteminde emekli maaşı hesaplama işlemleri, emeklilik işlemleri, çeyiz parası, evlenme yardımı, engelli maaşı işsizlik ödeneği gibi işlemler yapılır. Emekli olmak için öncelikle gerekli koşulları sağlamış olmanız gerekir. İşe başlama tarihinize, cinsiyetinize ve sigorta biriminize göre değişen yaş, prim gün sayısı ve hizmet süresi gibi koşulları tamamladıktan sonra emekli olmak için tahsis talep dilekçenizi vermeniz halinde emeklilik işlemleriniz yapılır ve emekli maaşınız bir sonraki ay başında hesabınıza yatırılır. Sizlere SGK’dan nasıl emekli olacağınızı sorgulayabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

SSK için emeklilik sorgulama ve emekli maaşı hesaplama işlemleri;

SSK’dan ne zaman emekli olacağınızı sorgulamak için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E-devlet şifresi edindikten sonra sisteme giriş yaparak karşınıza çıkan ana sayfadaki arama kısmına “normal şartlarda ne zaman emekli olurum” yazmalısınız. SGK uygulamalarından ilgili sorgulama hizmetinin linki ekrana gelecektir. Bu linke tıkladıktan sonra sorgulamanız otomatik olarak yapılır. Bu sorgulama sonucunda hangi şartlar ve hangi tarihte emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama SGK hizmet dökümü belgesine göre yapılmaktadır.

Emekli maaşı hesaplama işlemleri ise SGK’nın internet sitesinden yapılmaktadır. SGK’nın resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına, “SSK aylık hesaplama” yazarak, ilgili linke ulaşabilirsiniz. SSK için aylık hesaplayabileceğiniz ekranda yer alan bilgileri girmeniz gerekir. T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, SSK sicil numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve baba adı bilgilerinizi girdikten sonra sorgula kısmına tıklayarak, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Ancak bu hesaplama, girdiğiniz bilgilere ve hizmet dökümü belgenize göre yapılacaktır. Bu nedenle emekli olduğunuz alacağınız net maaşı vermez. Buradan alacağınız hesaplama bilgileri resmi olarak kullanılamaz.

BAĞ-KUR için emeklilik sorgulama ve emekli maaşı hesaplama işlemleri;

BAĞ-KUR için ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilmek için de e-devlet sisteminden faydalanmanız gerekir. Bu sisteme girmek için gerekli olan şifreyi PTT aracılığı ile ya da online giriş yöntemlerinden biriyle edindikten sonra e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulayın. Bu bilgileri doğruladıktan sonra sorgulama, doğrulama, hesaplama ve belge alma gibi tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer ala arama kısmına yine “normal şartlarda ne zaman emekli olurum” yazmanız gerekir. BAĞ-KUR girişiniz varsa yani hizmet dökümü belgenizde BAĞ-KUR için yatırılan primleriniz varsa, ne zaman emekli olacağınız bu linkten otomatik olarak hesaplanacaktır. Sorgulama sonucunda, işe başlama tarihinize ve cinsiyetinize göre kaç yaşında ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama işlemlerini SGK üzerinden yapabilirsiniz. SGK’nın resmi internet sitesine girerek arama kısmına BAĞ-KUR aylık hesaplama yazmalısınız. Karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz. T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra hangi kuruma bağlı olduğunuzu seçmelisiniz. Esnaf ya da tarım olarak kurumunu seçin ve ekranda yer alan güvenlik kodunu da ilgili yere yazdıktan sonra “gönder” kısmına tıklayın. Buradan yapacağınız hesaplama işlemlerinde emekli maaşınız, bugün emekli olmuşsunuz gibi hesaplanacaktır. Bu nedenle emekli olduğunuzda net olarak alacağınız maaşı hesaplayamaz. Asıl emekli maaşınızın hesaplanması için tahsis talep dilekçesi ile birlikte diğer evrakların verilmesi gerekir. Buradan emekli maaşı hesaplama yapabilmek için BAĞ-KUR’dan en az 5400 gün sigorta pirimi ödemiş olmanız gerekir.

Emekli Sandığı için emeklilik sorgulama ve emekli maaşı hesaplama işlemleri;

Emekli Sandığı için de emeklilik sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet şifrenizi unuttuysanız, giriş ekranında yer alan şifremi unuttum kısmına tıklayarak cep telefonunuza gelen kod ile şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu ekrandan yeni bir şifre alabilmeniz için sisteme kayıtlı bir cep telefonu numaranızın olması gerekir. Bu şartları taşımıyorsanız, yen şifre almak için PTT şubelerine gitmeniz ya da diğer online giriş yöntemlerinden birini denemeniz gerekir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yine arama kısmına “normal şartlarda ne zaman emekli olurum?” yazmanız gerekir. İlgili linke tıklayarak 4C için hangi koşullarda emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda kaç yaşında, ne kadar yıl çalıştığınızda ve adınıza ne kadar sigorta primi yattığında emekli olabileceğinizin bilgileri verilecektir.

Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama işlemlerinize SGK’dan yapabilirsiniz. SGK’nın internet sitesine girdikten sonra arama kısmına “4C aylık hesaplama” yazabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz olarak girmeniz halinde, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Burada yer alan derece, kademe, hizmet yılı, hizmet ayı, ek gösterge, kıdem yılı, ikramiye yılı ve aylık talep tarihi gibi bilgileriniz girdikten sonra hem emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınız hem de tazminatlarınız hesaplanır. Devlet memurlarının emekli olduğunda alacakları ikramiye tutarı da bu ekrandan hesaplanacaktır. Bu ekrandan yapılan hesaplama işlemleri, girilen bilgilere göre yapıldığı için resmi değildir.

Hizmet dökümü belgesi nasıl alınır?

SGK hizmet dökümü belgesi, sigorta biriminize ait tüm bilgilerin yer aldığı bir belgedir. Bu belge, e-devlet üzerinden alınabilir. Bu belgede adınıza ne kadar sigorta primi yattığı, hangi kurumdan sigorta primi ödendiği, toplam sigorta primi kazançlarınız, hani yıl için ne kadar prim yattığı, eksik prim gün sayıları, toplam prim gün sayısı, kurumlardaki işe başlama ve işten ayrılma tarihleriniz, sigortalı sicil numaranız gibi bilgiler yer alır. Bu bilgileri isterseniz barkodlu belge oluşturarak resmî kurumlarda ya da özel kurumlarda kullanabilirsiniz. Belgenizi bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alarak saklayabilirsiniz.

Bu belgeyi alabilmek için e-devlet ana sayfasında bulunan kısma “SGK tescil ve hizmet dökümü” yazmanız yeterli olacaktır. Uzun vadede olan tüm sigorta bilgilerinizi içeren belge karşınıza otomatik olarak gelecektir.

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
saim
saim Cevapla
- 07:59

Annem mahkeme kararıyla malulen emekli oldu ilk başvuruda aldığımız 7.2.2011 tarihli sağlık kurulu raporun işleme koyulup rapor tarihinden sonra maaş bağlanması diye karar çıktı mahkeme 7 yıl sürdü mahkeme devam ederken babam vefat etti annem 2013 yılında ölen babamdan dul aylığı almaya başladı.Kuruma 2018 11 ayında dilekçe verdik alacağımız paradan 30.000 tl kurum bizden kesti annem babamdan aldığı aylıkta yarıya indirildi anneme rapor tarihinden sonra bağlanan maaş 390 tl ayrıca beş senelik yüzde onluk sağlık kesintisi yapılmış nasıl yol izlemeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara