Emekli Maaşı Hesaplama

SSK BAĞ-KUR Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Son Dakika Emekli Maaşı Gelişmeleri

Emekli olmak için ülkemizde yüzbinlerde kişinin gün saydığını biliyoruz. Emekli olabilmek için yaş ve prim gün şartlarının tamamlanmış olması gerekir. İşe başlangıç tarihine göre emekli olmak için gereken şartlar da değişir. Alınacak olan emekli maaşı ise SSK’lı ya da Bağkur’lu olmaya, 2000 öncesi ve 2000 sonrası işe başlama tarihlerine ve kaç gün prim yatırıldığına göre değişmektedir. Çalışma hayatına başlayan her vatandaşın ne zaman emekli olacağı, SGK tarafından belirlenmiştir. Çalışmaya başlayan herkesin en çok merak ettiği sorular “Ne zaman emekli olurum” ve “SSK BAĞ-KUR ne kadar emekli maaşı alırım” sorularıdır. Sizlere bu soruların cevaplarını nasıl alabileceğinizi detaylı olarak açıklayalım;

SSK BAĞ-KUR ne zaman emekli olurum?

Ne zaman emekli olacağını merak eden yüzbinlerce vatandaş bulunmaktadır. İşe başlama tarihinize göre ne zaman ve kaç yaşında emekli olacağınız da değişir. İnsanlar ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek için internet üzerinden araştırma yaparlar. Bu konuda hem SGK’nın internet sitesinden hem de e-devlet sisteminden yardım alabilirsiniz. Her iki yöntemle de sorgulama yaparak ne zaman emekli olabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

SGK ne zaman emekli olurum sorgulama;

SGK’nın internet sitesinden sorgulama yapmak için SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na farklı bilgiler girmeniz gerekir. Bu nedenle sorgulama işlemleri her birim için farklı linkten yapılmaktadır. Aradığınız linke ulaşmak için internetteki arama motoruna “SGK SSK ne zaman emekli olurum?” yazmanız gerekir. Bu sayede SSK için sorgulama yapabileceğiniz linke hemen ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde diğer sigorta birimleri için de arama yapabilir ve aradığınız sorgulama uygulamasına hemen ulaşabilirsiniz.

SSK’dan ne zaman emekli olacağınızı sorgulamak için SGK’nın internet sitesine girdiğinizde cinsiyetiniz, işe başlama tarihiniz, doğum tarihiniz, maluliyetinizin olup olmadığı, erken yaşlanmanın olup olmadığı, SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, yurt dışı gün sayınız, askerlik, sanatçı gün sayınız, fiili gün sayınız, 3600 günün doldurulduğu tarih gibi bilgileri girmeniz istenir. Kişisel bilgilerin girilmesi zorunludur. Diğerleri, isteğe bağlı olarak girilebilir. Bu bilgileri doldurduktan sonra hemen sorgulamanızı yapabilir ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR’dan ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için SGK’nın internet sitesine girdikten sonra yapmanız gereken, emeklilik türü, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet olup olmadığı, maluliyet varsa derecesi, erken yaşlanma olup olmadığı, bakıma muhtaç çocuğunuzun olup olmaması gibi bilgileri doldurmaktır. Ayrıca yurt dışı çalışmalarınız varsa ve bunlar için borçlanma yapmak istiyorsanız, en alt kısımda bulunan kutucuğu işaretlemeniz de gerekir. “Tamam” butonuna tıkladığınızda, sorgulamanızı hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığından ne zaman emekli olurum diyorsanız da yine SGK’nın internet sitesine girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için doğum tarihi, cinsiyet, işe başlama tarihi, bitiş tarihi, hizmet türü, devreden SSK ve BAĞ-KUR bilgilerini girmeniz gerekir. Ardından “hesapla” butonuna tıklayarak hemen sorgulamanızı yapabilirsiniz.

E-devlet ne zaman emekli olurum sorgulama;

Ne zaman emekli olurum sorunuza cevap alabileceğiniz bir başka yer de e-devlet sistemidir. Üstelik bu sistemden sorgulama yaparken çeşitli bilgileri girmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almak ve hemen sisteme giriş yapmaktır. Sisteme, T.C. kimlik numaranız ve aldığınız şifre ile giriş yapabileceğiniz gibi, online giriş yöntemlerinden birini kullanarak da girebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama motoru kısmına “ne zaman emekli olurum” yazmanız yeterli olacaktır. Sorgulamanızın sonucunda verilen linke tıkladığınızda, ne zaman emekli olacağınız otomatik olarak sorgulanır çünkü tüm hizmet bilgileriniz, bu sistemde kayıtlıdır. Doğal olarak, hiçbir bilgi girmek zorunda kalmadan, hangi yaşta, ne zaman ve hangi şartlarda emekli olacağınızı kolayca sorgulamanız mümkündür.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara