Emekli Maaşı Hesaplama

Son Dakika! Emekliye Ocak Zammı Müjdesi…

Milyonlarca emekli, ekonominin gidişatına bakarak Ocak ayında alacakları maaşı merak ediyor. Ekonomik durgunluk ve dolar fiyatlarının artması nedeniyle enflasyon rakamlarının yükselmesi bekleniyor. Şu ana kadar açıklanan rakamlara göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin Ocak ayında alacakları en az zam tutarı belli oldu. Emeklilerin Ocak zammı ne kadar olacak, memur emeklilerine ne kar zam yansıyacak? İşte detaylar…

Emekli ocak zammı nasıl belirlenecek?

Memurların ve memur emeklilerinin alacakları maaşlar, önceden yapılan toplu sözleşme ile belirleniyor. Her yıl iki dönemdeki enflasyon artış oranına bakılarak da enflasyon farkı veriliyor. Memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı ödemesi alması için 2020 yılının ikinci yarısında enflasyon rakamının %4’ü aşması gerekiyor. Şu andaki rakamlara ve tahminlere göre 2020 yılının ikinci çeyreğindeki enflasyon rakamı artışı %4,49 olarak gerçekleşirse, memur emeklileri %0,49’luk enflasyon farkı alacak. Bu durumda ocakta alacakları zam oranı %3,49’a çıkacak.

Ek ödeme rakamları da artıyor;

Emekli maaşlarının artması, verilen ek ödeme tutarının da artmasını sağlıyor. Çünkü ek ödeme tutarı maaşın üzerinden yüzde olarak veriliyor. Doğal olarak maaşın yükselmesi, ek ödemenin de otomatik olarak artmasını sağlıyor.

Şu ana kadar Temmuz ve Ağustos ayının enflasyon verileri açıklandı. Buna göre Temmuz ayında TÜFE %0,58’lik artış gösterdi. Ağustos ayı TÜFE oranı ise %0,86 olarak açıklandı. Bu rakamlara göre en düşük emekli maaşları da hesaplandı.

En düşük emekli maaşı ne kadar olur?

Açıklanan bu rakamlara göre en düşük emekli maaşı BAĞ-KUR için 988 lira olacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılar en düşük 2.353 lira alabilecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise 2.938 liraya yükselecek.

Bu verilere göre en düşük memur maaşı ise aile yardımı hariç olmak üzere 3.882 liraya artacak. 65 yaş için verilen aylıklar şu anda 711,50 lira. Bu artışla birlikte 742,81 liraya yükselecek.

Engelliler için verilen aylık tutarları da bu enflasyon rakamlarına göre şöyle artacak; %40-69 arasında engelli olanların aylığı 592,96 liraya çıkacak. %70 ve üzerinde engelli olanların ise aldıkları aylık 889,44 liraya yükselecek.

Aile yardımı için verilen tutarlar da enflasyon rakamına göre artıyor. Son açıklamalara göre aile yardımları %4,4 artış yaşayacak. Buna göre; eş yardımı 366,54 liraya yükselecek. Çocuk yardımı 0-6 yaş için 80,62 liraya, 6 yaş üstü için de 40,31 liraya yükselecek. Bu durumda eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir devlet memuru, aile yardımı olarak 527 lira alabilecek.

Bu artışlarla birlikte evde bakım parası da artmış olacak. Evde bakıma muhtaç olan engelli ya da yakınlarına ödenen aylık tutarı 1.612 liraya yükselmiş olacak.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara