Emekli Maaşı Hesaplama

Son Dakika! Artık Emekli Olmak Çok Daha Zor…

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Yeni Ekonomi Planının yankıları sürüyor. Açıklanan plana göre artık emekli olmak çok daha zor olacak. Ekonomi Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre gençlerin kısmi olarak istihdam edilmesi sağlanacak. Bu gelişme, gençleri endişelendirdi ve işten çıkarılmaların daha da kolaylaşacağı endişesini doğurdu. İşte detaylar…

Emekli olmak zorlaştı, kıdem tazminatı kalktı;

Yeni ekonomi planıyla açıklanan yenilikler, iş hayatını kolaylaştırmaktan daha çok, zora sokacak. Bu kalkınma planına göre işten çıkarılmalar artacak, emekli olmak daha zor hale gelecek. Ayrıca kıdem tazminatının fiilen kaldırılması ve işveren istihdam yükünün işçinin aleyhine düşülmesi gibi uygulamalar da gelecek.

Yaşanan salgın hastalık nedeniyle esnek çalışma modeli getirilmişti. Bu modelin yaygınlık kazanması ve işçilerin maaşlarının düşürülmesi endişe yaratmıştı. Yeni açıklanan planla bu endişeler daha da arttı. İşte açıklanan plana göre iş hayatına gelen yenilikler;

  • 25 altı ve 50 yaş üstü çalışanların istihdam edilmelerini kolaylaştırılacak daha esnek koşullar sağlanacaktır.
  • 50 yaş üstündeki tam zamanlı çalışanların kısmi çalışmaya geçişleri teşvik edilecektir.
  • Kısmi süreli çalışma teşvik edilecek ve gençlerin istihdam edilmesi kolaylaştırılacaktır.
  • 10 günden az çalışan ve 25 yaş altı gençler, kısmi çalışma ile daha kolay istihdam edilecektir.

Yukarıdaki açıklanan maddelere göre gençlerin daha kolay istihdam edilmesinin önü, süreli iş sözleşmeleri ile mümkün olacak. Bu durumda işverenler gençleri ayda 5-10 gün çalıştırma imkânı elde edecek. Gençler bu çalıştıkları süre boyunca sigorta primi alamayacak ve emekli olma hakkı elde edemeyecek. Bunun sonucunda işverenler, her işçi için ödemek zorunda olduğu 868 lira SGK priminden de kurtulmuş olacak.

Gençler kısa süreli kısmi çalışma ile hem emeklilik hakkından yararlanamayacak. Ayrıca kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı da alamayacak.

50 yaş üstünün kıdem hakkı da alınıyor;

Açıklanan plana göre 50 yaş üstündeki çalışanlar, tam zamanlıdan kısmi zamanlı çalışmaya geçtiklerinde vergi istisnasından yararlanabilecekler. Ancak çalışma süreleri azaldığı için daha az gelir alacaklar. Bu durumda işverenler bir kişinin işini iki kişiye paylaştırabilecek. 50 yaş üstü çalışanlar daha kolay iş bulabilecek ancak buldukları işten aldıkları gelir, ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyecek.

Ayrıca 50 yaş üstü çalışanlar tam zamanlı çalışılmadıkları için kıdem tazminatı hakları da olmayacak. Bu yeni planla birlikte tüm çalışma hayatında belirli süreli iş sözleşmesi riski de doğmuş oluyor. Belirli süreli olarak çalışan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatı davası açma haklarına da sahip değiller.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara