Emekli Maaşı Hesaplama

Sigortalılar Maaş Sorgulamayı Nasıl Yapabilirler?

Emekli ya da çalışan maaşları, en çok merak edilen ve hakkında bilgi edinilmek istenen konuların başında gelir. Emekliler maaşlarından ne kadar kesinti yapıldığını görmek ister. Aynı şekilde çalışanlar da ne kadar maaş aldıklarını, brüt ve net maaşın neye göre belirlendiğini ve maaşlarına ne gibi ek ödemelerin yansıtıldığını bilmek ister. Tüm bunlar için maaş sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sizlere nasıl maaş sorgulanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

Maaş sorgulama nasıl yapılır?

Maaş sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilir. Ancak çalışanların değil emeklilerin maaşları e-devlet üzerinden sorgulanır. Bunu için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. PTT aracılığı ile şifrenizi alabilir ya da diğer giriş yöntemlerinden birini deneyerek, şifrenize sahip olabilirsiniz. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgi almak için e-devlet sisteminin ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sisteme giriş yapmanızın ardından 4A, 4B ve 4C için farklı arama yapmanız gerekir. 4A aylık bilgisi, 4B aylı bilgisi ya da 4C aylık bilgisi kısmından, ait olduğunuz sigorta biriminden aldığınız emekli maaşınızla ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Emekli maaşınızdan yapılan tüm kesintileri ve maaşınıza yapılan zamları buradan, detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Çalışanlar ise maaş bordroları üzerinden aldıkları maaşın detayını görebilirler. Maaş bordronuzu da e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun dışında, çalıştığınız iş yerinin muhasebecisinden bordronuzu isteyebilirsiniz. Maaş bordronuzda, ek ödemeler ve kesintiler ile ilgili detaylı bilgi yer alacaktır. Eğer maaşınıza yatmayan ödemeler varsa ya da maaşınızdan haksız kesinti yapıldığını düşünüyorsanız, bordronuz ile ilgili mahkemeye başvuru yapabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Emekli olmadan maaş sorgulama nasıl yapılır?

Emekli olacaksınız ancak ne kadar maaş alacağınızı merak mı ediyorsunuz? Emeklilik planlarınızı alacağınız maaşa göre yapacaksınız ancak net bilgi veren bir hesaplama aracı bulamadınız mı? Emekli maaşınızı hesaplayabilmek için gerekli formüller karışık mı geliyor? O zaman sizler EMHESİS ile tanıştıralım.

EMHESİS, maaş sorgulama işlemleriniz için özel olarak üretilmiş olan bir hesaplama aracıdır. Bu araç işe emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Emekli Maaşı Hesaplama ile diğer detaylara ” Emekli Maaşı Hesaplama” adlı kategorimizde ki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken, sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girmektir. 24 saat içinde net maaş bilginize ulaşabilir ve emeklilik planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Emekli maaşınızı sorgulayabilmek için SGK’nın internet sitesini de kullanabilirsiniz. Ancak buradan yapacağınız maaş sorgulamaları yad a maaş hesaplamaları, sizlere net maaş bilgisi vermez. EMHESİS, maaşınız güncel veriler ile hesaplar ve son yapılan zamları ve ek ödemleri de maaşınıza ekleyerek hesabınıza yatacak olan net tutarı gösterebilir. Ancak diğer siteleri, emekli maaşınıza yakın bir değer gösterecektir.

Emekli olmadan ne kadar maaş alacağınızı öğrenmek istiyorsanız, hesabınıza yatan emekli maaşının doğru olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız ve güvenilir bir yerden hesaplama yapmak istiyorsanız EMHESİS hesaplama aracını mutlaka denemelisiniz.

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplama oldukça zor ve karmaşık işlemler ile yapılır. Her sigorta birimi için farklı hesaplama formülleri bulunur. Ayrıca yine her sigorta birimi için farklı hesaplama dönemleri mevcuttur.

İlk dönem 1999 ve öncesi dönemidir. Bu dönemde işe başlayan kişilerin emekli maaşları aylık bağlama oranlarına göre bağlanır. İkinci dönem ise 2000-2008 arası dönemdir. Bu dönemde ise emekli maaşları daha düşük aylık bağlama oranları ile birlikte büyüme hızı ve TÜFE değerleri de hesaba katılarak hesaplanır. Bu nedenle ilk döneme göre hesaplanan emekli maaşı bu dönemde daha düşüktür. Üçüncü dönem ise 2008 ve sonrasında işe başlayanların dönemidir. Bu dönem için de aylık bağlama oranları daha fazla düşürülmüş ve büyüme hızının değeri %30 olarak alınmıştır. Doğal olarak en düşük emekli maaşının hesaplandığı dönem, üçüncü dönemdir.

Aylık bağlama oranı ise emekli maaşı hesaplanmasında en önemli kriterlerden biridir. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz “Emekli Maaşı Hesabında ABO Neyi İfade Eder?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Emekli maaşı zamları nelerdir;

Emekli maaşlarına yılda iki kez enflasyon artışı zammı yapılır. Bu zamların amacı, artan enflasyon karşısından emekli maaşlarının değer kaybetmesini önlemektir. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamlar SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için geçerlidir. Memur emeklileri için ise toplu sözleşmede belirtilen zamlar, yine yılda iki kez uygulanır. Ancak bu sözleşmede yer alan enflasyon rakamından daha yüksek enflasyon çıkarsa, o zaman memur emeklilerinin maaşlarına enflasyon farkı yansıtılır.

Emeklilerin maaşlarına bir başka ödeme ise ek ödemedir. Bu ek ödeme %4 ile %5 aralığında yapılmaktadır. Ek ödemenin amacı daha önce verilen vergi iadesinin ödenmesidir. Emekliler, önceki yıllarda topladıkları fişleri vergi iadesi zarflarına yazarak, ödeme almayı beklerdir. Bu zarfları teslim etmediklerinde ödeme alamazlardı. Ancak bu işlemin zor olması ve takip edilmesi nedeniyle devlet vergi iadesi ödemeleri için kolaylık çıkardı. Yeni yasa ile tüm emeklilerin maaşlarına her ay ek ödeme eklemesi yapılacaktır. Ek ödeme ile emeklilerin ödedikleri vergilerin bir kısmı iade edilmektedir.

Emekli maaşları ne zaman yatar?

Emekli maşları, talep edildiği tarihten itibaren bir sonraki ayın başında hesaba yatırılır. Bundan sonraki maaşlar ise emeklilerin tahsis numarasına göre belirlenir. Tahsis numarası, emeklilere verilen bir numaradır. Bu numaranın son iki ya da üç rakamına göre emeklilerin maaş alacağı günler belli olur. Bu sayede maaş ödemeleri kolaylaştırılmış ve maaş almak için oluşan uzun kuyrukların önüne geçilmiştir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara