Emekli Maaşı Hesaplama

SGK’nın Emekli Maaşı Hesaplamaları Doğru Mu?

Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için öncelikle emekli olma koşullarını yerine getirmiş olmanız gerekir. Emekli olmak için gerekli olan tahsis talep formunu doldurduktan sonra SGK’ya iletmeniz halinde alacağınız emekli maaşı hesaplanır ve bir sonraki ayın başında hesaplarınıza yatırılır. Emekli maaşınız, SGK tarafından hesaplanır ancak SGK’nın internet sitesinde bulunan hesaplama araçlarında da ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu hesaplama aracı ile SGK’nın hesapladığının arasında fark olmaktadır. Bunun nedeni hesaplama araçlarının güncel verileri dikkate almamasıdır. İnternet üzerinden yaptığınız hesaplamalarda, alacağınız emekli maaşına yakın bir tutar hesaplarsınız.

SGK’da emekli maaşlarını farklı hesaplar. Emekli maaşı yanlış hesaplanan kişiler, doğru şekilde hesaplama yapıldıktan sonra bir sonraki ay, eksik tutarlar ile birlikte maaşlarını alırlar. Peki neden SGK emekli maaşlarını yanlış hesaplar? Sizlere detaylı olarak açıklayalım;

Emekli maaşı hesaplama için ilk üç ay önemli;

Emekli maaşı hesaplama yapılırken bir önceki yılın TÜFE ve büyüme hızı oranları dikkate alınır. Bu oranlar bir sonraki yılı mart ayında açıklanır. Yılın 3. Ayında emekli olanların maaşları hesaplanırken bu oranlar, henüz açıklanmamış olduğu için dikkate alınmaz ve emekli maşaları eksik hesaplanır. Mart ayında ise tam olarak hesaplama yapılır ve eksik kalan tutarlar yani Ocak ve Şubat aylarının eksik yatan tutarları, Mart ayındaki maaşınıza eklenir. Bu nedenle Mart ayında fazla maaş alabilirsiniz. Mart ayından sonra ise TÜFE ve büyüme hızı rakamlarının dahil edildiği, doğru hesaplanan maaşınızı almaya devam edersiniz.

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Emekli maaşlarının hesaplanabilmesi için üç farklı dönem esas alınır. Bu dönemler, her üç sigorta kolu için de geçerlidir. 2000 öncesi dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem olmak üzere maaş hesabı yapılır. Üç dönemin olmasının nedeni ise 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan düzenlemeler ve yeni çıkarılan kanunlardır.

  • 2000 yılı öncesinde işe başlayanların emekli maaşları daha yüksek rakamlar ile hesaplanır. Ayrıca emekli olma koşulları da daha uygundur. Yani kadınlar 38 yaşında erkekler ise 43 yaşında emekli olabilir.
  • Ancak 2000 yılında yapılan bir düzenleme ile kadınların ve erkeklerin emekli olma yaşı arttırılmıştır. Ayrıca emekli maaşı hesaplama kuralları da değişmiştir. 2000-2008 arası dönemde işe başlayanların emekli maaşları bir önceki döneme göre daha düşük hesaplanır.
  • 04.2008 tarihinde ise emeklilik için yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile emekli olma koşulları daha ağır hale gelmiştir. Aynı zamanda emekli maşalarının hesaplanma usulleri de değişmiştir. Bu nedenle en düşük maaş hesabı, 2008 yılından sonraki çalışmalar için yapılmaktadır.

Lütfen [minima-ad-2] kısa kodu için bir reklam ekleyin.

2000 öncesi dönemde emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

2000 öncesi dönemde emekli maaşı hesaplama yapılırken aylık bağlama oranı ve gösterge rakamı kullanılmaktadır. Gösterge rakamı, ortalama yıllık kazanca göre bir tablodan belirlenir. Aylık bağlama oranı ise %60 olarak alınır ve en yüksek kullanıldığı dönemdir. Bu nedenle en yüksek emekli maaşı tutarı, 2000 öncesi dönemde hesaplatılmaktadır.

2000-2008 arası dönemde emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

2000-2008 arası dönemde işe başlayanların emekli maaşı hesaplanırken gösterge rakamının yerine güncelleme katsayısı kullanılır. 2000 yılında çıkarılan kanunla gösterge rakamı değiştirilmiş, bunun yerine güncelleme katsayısı getirilmiştir. Güncelleme katsayısı ise bir önceki yılın TÜFE ve büyüme hızı rakamlarına göre oluşturmaktadır. Bu dönemde hesaplama yapılırken 2000 yılından başlayarak her yılı kazançlarının 2008 yılına kadar güncellenmesi gerekir. Emekli maaşı hesaplanırken de aylık bağlama oranı ile ortalama yıllık kazanç çarpılmaktadır. Ortalama yıllık kazanç ise, güncelleme katsayıları kullanılarak güncellenen kazançların toplamı üzerinden hesaplanır.

Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise ilk 3600 gün için %3,5, sonraki 5400 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 oranında alınmaktadır. Görüldüğü gibi bir önceki döneme göre daha düşük aylık bağlama oranı kullanılır. Bu da emekli maaşının bir önceki döneme göre daha az olacağı anlamına gelir.

2008 yılından sonraki dönemde emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

2008 yılında çıkarılan yeni bir yasa ile güncelleme katsayısı formülü değişmiştir. Bir önceki dönemde TÜFE ve büyüme hızının tamamı güncelleme katsayısı hesabında kullanılırken bu dönemde TÜFE ve büyüme hızının%30’u kullanılmaktadır. Bu da güncelleme katsayısının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranları da düşürülmüştür. 9000 gün için aylık bağlama oranı, her yıl başına %2 oranında kullanılmaktadır. Bütün bunlara bakıldığında en düşük emekli maaşının 2008 sonrası dönemde işe başlayanlar için hesaplandığını söyleyebiliriz.

Sonuç;

SGK tarafından emekli maaşı hesaplanırken tüm sigorta birimleri için üç farklı döneme göre hesaplama yapılır. Her üç dönem için de çalışmanız varsa, her dönemin kısmi emekli maaşı hesaplanır ve elde edilen rakamlar toplanır. Bu rakamların üzerine ek ödeme tutarı ve son yapılan zamlar da eklenir ve emekli maaşınız hesabınıza yatırılır.

SGK’nın emekli maaşınızı yanlış hesaplama ihtimali vardır. Özellikle yılın ilk üç ayında yani Ocak, Şubat ve Mart aylarında emekli olan kişilerin maaşları eksik hesaplanabilir. Bunun nedeni bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamlarının henüz açıklanmamış olmasıdır. Bu rakamlar açıklandıktan sonra maaşınız yeniden hesaplanır ve eksik kalan tutarlar, toplu olarak maaşınıza ilave edilir.

 

SGK SSK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN >> HESAPLAMA TALEP FORMU

ENGELLİ-EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN>> HESAPLAMA TALEP FORMU

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
GÜNER
GÜNER Cevapla
- 22:19

Eşim 72 dogumlu ssk girişi 88 dir 652 gün ödenmiş primi var 10 yıldır engelli ve şuan yatalak 900 güne nasıl tamamlarız diye ssk ya gitti askerlik borçlanmasıyla tamamlayalım dedik çocuklarımız icin ilerde gereke bilir diye fakat ssk lı çalışırken vefat ederse 900 gün geçerli dediler çalışmıyorken vefat edenin 1800 ‘ün olması gerekiyormuş askerliği borçlansanızda bu yeterli olmaz dediler nasıl 1800 güne tamamlarız dedik onlarda kişinin 3 yıl çalışması gerekiyor dediler bunu isteğe bağlı kabul etmiyoruz dediler peki yatalak biri nasıl çalışarak öder bunu dedik biz bilmiyoruz dediler yapacak bişey yok muş bizim başka bir hakkımız izleyebileceğimiz bir yol yokmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara