Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü Belgesini Nasıl Alacaksınız?

Emekli maaşı hesaplama işlemleri için hizmet dökümü belgenizi almanız gerekir. Hizmet dökümü belgesi e-devlet üzerinden alınır. Bu belgede sigorta kolunuza ait olan tüm bilgiler bulunur. Bilindiği gibi emekli maaşı hesaplama için kaç gün sigorta yatırdığınız, toplam ne kadar sigorta yatırdığınız, toplam kazançlarınız gibi verilerin bilinmesi gerekir. Aynı zamanda hangi dönem için ne kadar süre çalışmanız olduğu da önemlidir. Bütün bu bilgiler, hizmet dökümü belgesinde yer alır. E-devlet üzerinden 4A, 4B ve 4C adına hizmet dökümü belgesini ayrı ayrı alabilirsiniz. Ancak tüm zamanlara ait olan sigortalarınızın tam olarak görüntülenebilmesi için uzun vade hizmet dökümü belgesi almanız gerekir. Bu belgeyi nasıl alacağınız ve emekli maaşınızı nasıl hesaplatabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Giriş için ise bir şifreye sahip olmalısınız. Bu şifreyi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Bunun için size en yakın olan PTT şubelerine, kimlik belgeniz ile birlikte başvurabilir ve şifrenizi belirli bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Bu bilgileri doğrulamadan, sistemdeki pek çok hizmetten faydalanamazsınız. PTT şubelerinden şifrenizi, isterseniz zarf olarak isterseniz de SMS olarak alabilirsiniz. SMS olarak alırsanız, cep telefonu bilginiz otomatik olarak doğrulanmış olacaktır.

Sisteme giriş yapmak ve şifrenizi online olarak oluşturmak için de diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.

  • Elektronik imza yöntemi ile giriş yaparak şifrenizi belirleyebilirsiniz. Bu yöntem ile giriş yapmak için e-imza vermeye yetkili olan kurumlarla görüşmeniz gerekir.
  • Mobil-imza, adınıza kayıtlı olan cep telefonu hattının sağlayıcısı şirketin size vereceği bir şifredir. Mobil imza ile de sanal olarak belge imzalayabilmeniz mümkündür bu imzayı alabilmek için GSM şirketinizle görüşmeniz gerekir.
  • Kimlik kartı ise yeni kimlik kartları ile sisteme giriş yapmak için oluşturulmuş bir seçenektir. E-devlet giriş sayfasında yer alan programı bilgisayarınıza indirdikten sonra kartınızı okutabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • En son seçenek ise internet bankacılığıdır. Bu seçenek ile bankanızdan almış olduğunuz kullanıcı kodu ve internet şifrenizi girebilir ve şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Bu seçenekler ile sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ana sayfadaki arama motoru kısmına SGK Tescil ve Hizmet Dökümü yazmanız gerekir. Uzun vadeli hizmet dökümü belgenizi alabileceğiniz sayfanın linki karşınıza çıkacaktır. Bu linke tıkladığınızda ise belgeniz, otomatik olarak sorgulanır.

 

Bu sayfada yer alan hizmet dökümü belgenizde, sigortalı bilgileriniz yer alır. Buradan 4A, 4B, 4C ve Banka Sandığı için tescil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sayfadan iki türlü belge alabilirsiniz. Tüm SGK uzun vade hizmet dökümü ve tüm SGK hizmet dökümü seçeneklerinden yalnızca “Tüm SGK uzun vade hizmet dökümü” kısmını işaretlemelisiniz. Emekli maaşı hesaplama işlemlerinde bu belge kullanılır.

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi sağ üst köşedeki “Yazdır” kısmına tıklayarak belgenizi alabilirsiniz. Bu kısma tıkladıktan sonra kaşınıza açılan ekrandan yazdırma seçenekleri yer alır. Seçeneklerdeki “değiştir” kısmına tıklayarak “PDF olarak kaydet” seçeneğini işaretlemeniz ve bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekir. Bilgisayarınıza PDF olarak kaydettiğiniz belgeyi, emekli maaşınızı hesaplatmak için kullanabilirsiniz. 4/A Emekli Maaşı Hesaplama Talep formunda, ilgili yere bu dosyayı yükledikten sonra emekli maaşınızın net olarak hesaplanmasını sağlayabilirsiniz. Peki emekli maaşınızı nasıl hesaplatacaksınız? Sizlere bu konuyu detaylı olarak açıklayalım;

Emekli maaşlarını nasıl hesaplıyoruz?

emeklimaasihesaplama.com olarak emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı kuruşu kuruşuna hesaplıyoruz. Bu hesaplama işlemi için uzmanlarımızdan faydalanıyor ve güncel verileri kullanıyoruz. Emekli maaşları için son çıkarılan kanunlar, tüzükler ve yönetmelikleri takip ediyoruz. Ayrıca son yapılan zamları da maaşlarınız ekliyor ve hesabınıza ne kadar maaş yatması gerektiğini, küsuratına kadar hesaplıyoruz.

Emekli olduğunuz ne kadar maaş alacağınızı önceden öğrenmek istiyorsanız, bizlere “4/A Emekli Maaşı Hesaplama Talep Formu” nda istediğimiz bilgileri doldurup göndermeniz yeterlidir. Adresimize girdikten sonra formumuza ana sayfanın üst kısmından ulaşabilirsiniz. Formumuz aşağıdaki gibidir;

 

SGK 4/a emekli maaşı hesaplama talep formudur.

4A ve 4B için emekli maaşı hesaplama talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız aynı zamanda engelli emekli maaşı hesaplaması da yapmaktadır. Bu hizmet, engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verilmektedir.

Yukarıda görülen formda yer alan boş kısımları, eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bize ne kadar çok bilgi verirseniz, emekli maaşınız da o kadar net hesaplanır. Öncelikle adı, soyadı gibi kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekir. İşe başlama tarihinizi ve tahsis talep tarihinizi yani emekli olmak için dilekçe verdiğiniz ya da vereceğiniz tarihi de girmeniz gerekir. İşe başlama tarihiniz, hizmet dökümü belgesinde yer alır.

Hangi sektörde çalıştığınızı, özel ya da kamu olarak işaretlemelisiniz. Ardından borçlanma yapıp yapmadığınızı da işaretlemelisiniz. Çünkü borçlanma yaptıysanız, emekli maaşınız, borçlanma tutarları da dahil edilerek hesaplanacaktır. Borçlanma yapmadıysanız, hemen alt kısımda yer alan borçlanma yapacağınız dönem tarihlerini ve ödeme tarihinizi girmelisiniz. Bu sayede borçlanma yaptıktan sonra, emekli maaşınızın ne kadar artacağını da görebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “Dosya Gönder” kısmı bulunmaktadır. Bu kısma, Tüm SGK uzun vade hizmet dökümü belgenizi eklemeniz gerekir.

En son kısımda ise açıklamanız varsa yazın ve en altta bulunan “gönder” butonuna tıklayın. Formunuz birkaç dakika içinde tarafımıza ulaşacaktır. Formunuz ulaştıktan sonra 24 saat içinde emekli maaşınız hesaplanır ve tarafınıza iletilir. Böylece SGK’dan ne kadar emekli maaşı alacağınızı kuruşu kuruşuna inceleyebilirsiniz.

×

Bir Şeyler Ara