Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Ölüm Aylığı Hesaplama

Ölüm aylığı, sigortalı olan ve vefat eden birinin eş ve çocuklarına bağlanan aylık olarak ifade edilir. Uzun vadeli sigorta kollarından birine mensupsanız yani malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için prim ödüyorsanız, emekli olduktan sonra ya da emekli olmadan önce vefat etmeniz halinde eşinize, çocuklarınıza, anne ve babanıza ölüm aylığı bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Ölüm aylığının bağlanabilmesi için bazı koşular mevcuttur. Bu koşulları taşıyan kişilerin yakınlarına maaş bağlanırken belirli oranlara göre hesaplama yapılır. Her yakına bağlanacak aylık oranı farklıdır. Ölüm aylığı hesaplaması da emekli maaşı hesaplama kurallarına göre yapılır. Hesaplama için 01.10.2008 tarihi önemlidir. Sizlere ölüm aylığının şartları, kimlere hangi oranlarda bağlandığı ve nasıl hesaplandığı hakkında detaylı bilgi verelim;

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır?

Ölüm aylığa hesaplamasında işe başlangıç tarihi ve ölüm tarihi önem kazanır. Buna göre emekli maaşı hesaplama formülleri kullanılır ve kime hangi oranda maaş bağlanacağı belirlenir. İlk etapta ölen kişinin ölüm aylığı tutarı hesaplanır. Ardından kanunda belirtilen kurallara göre kanuni mirasçılarına belirlenmiş olan oranlara göre dağıtım yapılır. Buna göre ölüm aylığı hesaplaması için kullanılan tarihler şöyledir;

 • İlk defa 01.01.2000 öncesinde sigorta başlangıcı olan ve 01.10.2008 tarihinden sonra vefat etmiş kişiler
 • İlk defa 01.01.2000 öncesinde sigorta başlangıcı olan ve 01.10.2008 tarihinden sonra vefat etmiş kişiler
 • İlk defa 01.01.2000 ile 30.09.2008 arasında sigorta başlangıcı olan ve 01.10.2008 sonrası vefat etmiş kişiler
 • İlk defa 01.01.2000 ile 30.09.2008 arasında sigorta başlangıcı olan ve 01.10.2008 tarihinden sonra vefat etmiş kişiler

Buna göre 01.01.2000 öncesinde işe girenlerin ölüm aylıkları daha yüksek oranda hesaplanır. Çünkü bu dönemde kullanılan emekli maaşı hesaplama formülü farklıdır. Bu dönemde gösterge, katsayı ve aylık bağlama oranı kullanılır. 01.01.2000 ile 30.09.2008 yılları arasında işe başlayanların ölüm aylığı ise daha düşük hesaplanacaktır. Çünkü bu dönemde kullanılan emekli maaşı hesaplama formülü aylık bağlama oranı ve ortalama yıllık kazancın çarpılması şeklindedir. Ortalama yıllık kazanç ise bir önceki dönemde olduğu gibi gösterge ile değil güncelleme katsayısı ile hesaplanır. Güncelleme katsayısı ise TÜFE ve büyüme hızı oranlarına göre belirlenir.

Bütün bunlara bakarak 01.01.2000 öncesi işe başlayanların ölüm aylığı tutarının, 01.01.2000-30.09.2008 arası dönemde işe başlayanlara oranla daha yüksek olduğu söylenebilir.

Ölüm aylığı oranları nasıl belirlenir?

Ölüm aylığı oranları, emekli maaşı hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranları ile karıştırılmamalıdır. Her dönemin kendine ait olan aylık bağlama oranı vardır ve sigortalı olan bir kişi öldükten sonra ilk olarak, bu aylık bağlama oranı kullanılarak, işe başlama dönemine göre ölüm aylığı tutarı hesaplanır. Hesaplanan ölüm aylığı tutarı ise eşe, çocuklara anne ve babaya, kanunda belirlenen oranlarda bağlanır. Buna göre kanuni mirasçılar için kanunda belirlenmiş oranlar şöyledir;

 • Ölen kişinin yalnızca eşi varsa ölüm aylığının %50’si bağlanır.
 • Ölen kişinin eşi yurt içinde ve yurt dışında çalışmıyorsa ve çocuk yoksa ölüm aylığının %75’i bağlanır.
 • Ölen kişinin eşinin emekli sandığında çalışması ya da emekli sandığından emekli maaşı alması halinde ölüm aylığının %50’si bağlanır.
 • Ölen kişinin bir eşi ve bir çocuğu varsa eşe ölüm aylığının %60’ı, çocuğa ise ölüm aylığı tutarının %30’u bağlanır.
 • Ölen kişinin bir eşi ve iki çocuğu olması halinde eşe ölüm aylığının %50’si, her çocuğa da ölüm aylığının %25’i bağlanır.
 • Yaşlarına bakılmaksızın ölen kişinin kızları olması halinde, kızların her birine ölüm aylığının %25’i bağlanır. Bu kızların evlenip boşanması ya da çalışmaması halinde de her birine bu oranda aylık bağlanacaktır.
 • Ölen kişinin tek kız çocuğu olması halinde çocuğa ölüm aylığının %50’si bağlanır.
 • Çalışmayan anne ve babanın 65 yaşın üzerinde olması halinde, ölen kişinin ölüm aylığının %25’i bağlanır.
 • Ölen kişinin anne ve babasının 65 yaşın altında olması halinde aylık gelire bakılır. Aylık gelirin asgari brüt ücret tutarını altında olması durumunda ise eş ve çocuklardan kalan kısım oranında anne ve babaya aylık bağlanır.

Ölüm aylığı nasıl alınır, başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Ölüm aylığının bağlanabilmesi için her sigorta biriminin farklı bölümlerine başvuru yapılması gerekir. Bunun için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte 4A için SGK İl Müdürlüklerine, 4B için sigortalının dosyasının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine, 4C için de Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapılmalıdır. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte malul çocuklar için malullük raporunun, vasi tayin edilmesi durumunda ise vasi ilamının belgelere eklenmesi gerekir.

Başvuru için e-devlet sistemi de kullanılabilir. Bu sisteme girebilmek için bir şifrenizin olması yeterlidir. Şifrenizi isterseniz PTT şubelerinden alabilir, isterseniz de online giriş yöntemlerinden birinin deneyerek elde edebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki arama kısmına “ölüm aylığı başvuru” yazmanız halinde, başvuruyu yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra başvurunuzu birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Başvurunu ardından gerekli evraklar incelenecek ve emekli maaşı hesaplama işlemlerinin ardından ölüm aylığı tutarı ve kimlere ne kadar verileceği belirlenecektir. Ölüm aylığına, her yıl enflasyon oranı artışı tutarında zam yapılır. Ölüm aylığının bağlanması 30 gün sürer.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara