Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Hizmet Birleştirme Nedir, Nasıl Yapılır?

Ülkemizde 2008 yılından önce üç farklı sigorta birimi bulunmaktaydı. Bunlar SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’dır. 2008 yılında yapılan reform ile bu üç sigorta birimi tek çatı altında toplanmış ve SGK adını almıştır. SGK hizmet birleştirme işlemi ise 2008 yılından önce sigortalı olan kişileri kapsamaktadır. Hizmet birleştirme, emekli olmadan önce farklı kurumlarda çalışan kişilerin, çalışmış oldukları süreleri bir dilekçe vererek birleştirmesi anlamına gelir. Sizlere hizmet birleştirme işlemleri hakkında detaylı bilgi verelim;

SGK hizmet birleştirme, hangi kurumlar tarafından yapılabilir?

mersin escort bayan noreferrer”>SGK kurulmadan önce farklı kurumlarda çalışan kişiler, emekli olmadan önce hizmet birleştirmesi yapabilirler ve avantajlı şekilde emekli olabilirler. Bu işlemi yapabilecek kurumlar şöyledir;

 • Sanatkârlar, esnaflar ve diğer bağımsız çalışanların bağlı olduğu Sosyal sigortalar Kurumu
 • SSK
 • C. Emekli Sandığı mensupları
 • Kanunun 50. Maddesine göre kurulmuş olan emekli sandıkları

Yukarıdaki kurumlara bağlı olarak çalışmış olan kişiler, emekli olmadan bir yıl ya da en az 6 ay önce dilekçe vererek hizmet birleştirme işlemini yapmalıdır. Aksi takdirde emeklilik işlemleri uzayacaktır. Hizmet birleştirme işlemleri uzun sürer ve emekli olmadan önce başvuru yapmamış olanların emeklilikleri de oldukça uzayacaktır. Bu durum hem SGK hem de emekli olacak kişiler için sıkıntı yaratmaktadır.

SGK hizmet birleştirme işlemi nasıl yapılır?

SGK hizmet birleştirme işlemlerini yapılabilmesi için vatandaşların, çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları gerekir. Vatandaşların bu işlemi yapabilmeleri için tek şart, 2008 yılından önce farklı kurumlarda çalışmış olmalarıdır. Bunun dışında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler, hizmet birleştirme için istenen evrakları bizzat çalıştıkları kuruma iletebilirler. Posta yoluyla iletilen evraklar da işleme alınmaktadır.

Hizmet birleştirme işleminin yapılabilmesi için ilk adım talep dilekçesinin doldurulmasıdır. Hizmet birleştirme talep dilekçesi eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Dilekçede yer alan hizmet numarası bilgisi mutlaka yer almalıdır. Hizmet numarası bulunmayan dilekçeler dikkate alınmaz. İkinci adım ise doldurulan dilekçenin çalışılan kuruma teslim edilmesidir. Evraklar, kuruma teslim edildikten sonra işlemler başlatılır. Eski çalışılan kuramlar tespit edilir ve SGK ile kurum arasında yapılan yazışmalar sonrasında hizmet birleştirme işlemi yapılır. Bu işlem uzun süreceği için hizmet birleştirmesi yapmak isteyenlerin, mutlaka emekli olmadan en az 6 ay önce başvuru yapması gerekmektedir. Hizmet birleştirmesi için başka bir evrak istenmez. Tek evrak, talep dilekçesidir.

SGK hizmet birleştirme işlemi hakkında diğer detaylar;

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için hizmet birleştirme işlemlerinde bazı kuralların bilinmesi gerekir. Bu kuralları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

 • Hizmet birleştirme işlemleri isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. Çalışanlar, bu uygulama için hiçbir şekilde zorlanamaz.
 • Hizmet birleştirme hesaplamaları yapılırken 1 ay için 30 gün, 1 yıl için de 360 gün dikkate alınır.
 • Hizmet birleştirme işlemleri yapılırken prim gün saylarına, askerlik borçlanması da eklenir.
 • İki farklı sigorta biriminde çalışan kişilerin hizmetlerinin çakışması durumunda, bir tane kurum hizmeti dikkate alınacaktır.
 • Hizmet birleştirme işlemleri, emekliliği olumlu yönde etkiler. Bu işlemi yapan kişilerin prim gün sayıları artacağı için emekli maaşları da yükselmiş olur. Aynı zamanda eksik kalan prim günlerinin tamamlanması için olumlu etki yapar ve erken emeklilik sağlar.
 • Kamu çalışanlarının hizmet birleştirme işlemleri yaptırmak için geçirdikleri süreler, emekli maaşlarının düşmesine neden olur.
 • Kamu çalışanları yalnızca kendi kurumlarına başvuru yapabilirken diğer çalışanlar SGK il müdürlüklerine bir dilekçe ile hizmet birleştirme başvurusu yapabilirler.
 • SGK’ya yapılan başvurularda, başvuru sahiplerinin kimliklileri ve dilekçeleri istenmektedir.

SGK hizmet birleştirme hesaplaması nasıl yapılır?

SGK hizmet birleştirme işlemleri yapılırken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Kanunda yer alan bu kriterlere göre hizmet birleştirmesi yapılması zorunludur. Dikkate alınan kriterler ise aşağıdaki şekilde açıklanabilir;

 • 10.2008 tarihinden önce sigortalı olan kişilerin hizmet birleştirme işlemi yapılırken, son 7 yıl yatırmış oldukları sigorta birimi baz alınmaktadır. Başvuru sahibi son 7 yıl hangi sigorta birimine bağlı olarak prim ödemesi yaptıysa, hizmet birleştirme işlemleri o sigorta kolu üzerinden yapılacaktır.
 • 10.2008 tarihinden sonra sigortalı olanların hizmet birleştirme işlemi yapılırken, son 7 yıl prim yatırdıkları sigorta birimine değil, en fazla hangi sigorta birimine prim ödemesi yapıldığına bakılmaktadır. En fazla prim ödemesi hangi sigorta biriminden yapıldıysa hizmet birleştirme işlemleri o sigorta kolu üzerinden yapılmaktadır.
 • 10.2008 tarihinden önce sigortalı olan başvuru sahiplerinin son 7 yıldaki çalışmaları, birden fazla sigorta kolu için de eşit süredeyse, en son çalışılan sigorta kolu üzerinden hizmet birleştirmesi yapılacaktır.

Hizmet birleştirme işlemleri SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için geçerlidir. Bu üç sigorta biriminde çalışan kişiler hizmetlerini birleştirerek, daha fazla prim günü üzerinden emekli olmanın avantajını yaşayabilirler. Daha önceleri hizmet birleştirme işlemleri 6 aya kadar sürerken şimdilerde bu süre 30 güne kadar inmiştir. Ancak yine de başvuru sahiplerini emekli olmadan en az 2 ay önce başvurularını yapmış olmaları gerekir. Emeklilik hakkı kazanan ancak hizmet birleştirmesi nedeniyle emekli olamayan kişilerin alacakları maaşlar içeride birikir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından içerde biriken para, toplu olarak denir.

SGK hizmet birleştirme nasıl sorgulanır?

Hizmet birleştirme dilekçenizi verdiyseniz ve üzerinden bir aydan fazla süre geçmesine rağmen halen sonuç alamadıysanız, evrakınızın hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz. Bunun için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Alacağınız e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanızın ardından ana sayfadaki arama kısmına “evrak arama” yazmanız, dilekçenizin ne durumda olduğunu takip etmeniz için yeterli olacaktır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara