Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Herkese Ödüyor! 801 TL’nizi Mutlaka Alın…

SGK tarafından vatandaşlara pek çok kalem için ödeme yapılıyor. Çoğu insan bu ödemeleri bilmiyor ya da farkında olmuyor. Sizlere her vatandaşın hakkı olan ve SGK’dan alabileceği, cenaze ödeneğinden bahsedelim.

SGK cenaze ödeneği veriyor;

SGK tarafından dar gelirli vatandaşların mağdur olmaması için cenaze ödeneği veriliyor. Bu ödeneğin bugünkü tutarı 801 lira olarak belirlendi. Cenaze ödeneği, insanların ekonomik krizden etkilenmemesi adına devlet tarafından ve SGK aracılığı ile veriliyor. Vatandaşların bu ödenekten yararlanabilmeleri için 5 yıl içinde başvuru yapması gerekiyor.

801 lira olarak ödenen cenaze ödeneğinin nasıl alınacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu ödenekten faydalanabilmek için vefat eden kişinin yakınları, ölüm tarihinin belirtildiği dilekçe ile SGK il müdürlüklerine ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunuyor.

2019 yılında 716 lira olarak verilen cenaze ödeneği bu yıl zamlandı ve 801 lira oldu. Bu ödenek sadece bir defaya mahsus olarak veriliyor. Cenaze ödeneğinden faydalanabilmeniz için vefa eden kişinin sigorta girişinin yapılmış olması da gerekiyor.

Cenaze ödeneği almak için kimler başvuru yapabilir?

Sigorta başlangıcı yapılmış olan ve vefat eden kişinin yakınlarına yapılan bu yardımı almak için aşağıdaki kişiler başvuruda bulunabilmektedir;

  • Öncelikli hak sahibi, vefat eden kişinin resmi nikahlı eşidir.
  • Ölen kişinin eşi yoksa, nüfusuna kayıtlı olan çocukları cenaze yardımı için başvuru yapabilir.
  • Vefat eden kişinin eşi ve çocukları yoksa, kardeşleri cenaze yardımına başvuru yapabilir. Bu durumda ödenek kardeşlere eşit şekilde pay edilir.
  • Vefat eden kişinin birinci dereceden yakını yoksa, cenaze giderleri için masraf yapan kişiler, cenaze giderlerini belgeleyerek, bu ödeneği alabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, cenaze yardımı ödeneğinin vefat eden kişinin yakınlarına ödendiğidir. Vefat eden kişinin birinci dereceden yakını bulunuyorsa, amca, hala, dayı, teyze gibi yakınları başvuru yaptıklarında bu ödeneği alamazlar.

Cenaze yardımı kimler adına ödenir?

Cenaze ödeneği verilecek olan kişiler kanunda belirtilmiştir. Buna göre;

  • Sigortalı olarak çalışan bir kişi iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda vefat ettiğinde
  • Malullük, yaşlılık ya da sürekli iş göremezlik raporu bulunan kişiler vefat ettiklerinde
  • Kendisinin adına sigorta yatıranlardan en az 360 gün yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödeyen kişiler vefat ettiğinde, yakınları başvuru yaparak cenaze ödeneğini alabilirler.

Vefat eden kişinin toplamda 360 gün yaşlılık ve ölüm sigortası prim yatırılmış ise bu kişi öldüğünde sigortalı olup olmadığına bakılmadan cenaze ödeneği verilmektedir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara