Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Haciz Yoluyla Emlak Zengini Oldu…

Sosyal Güvenlik Kurumu, alacaklarını tahsil etmek için icra yoluna başvurmaya başladı. 2018 yılından beri SGK’ya olan borçlar ve SGK’nın icraya gönderdiği dosya sayısı Sayıştay tarafından tespit edildi. Rapora göre SGK, icraya almış olduğu Emlaklar ile oldukça zengin durumda. İşte detaylar…

SGK haciz yoluyla alacaklarının hepsi tahsil edemedi;

Sayıştay’ın 2019 yılına ait denetim raporu sonrasında, SGK’nın 2015-2019 yılları arasında toplam 68 milyar 985 milyon lira alacağı olduğu kaydedildi. Bu alacaklar için toplamda 5 milyon 974 bin liralık dosya ise icraya gönderildi. Ancak SGK’nın icra yoluyla yapmış olduğu tahsilat, yalnızca %31,48 olarak kaydedildi. Halen alacaklarının büyük kısmını alamayan SGK, haciz olan Emlakları satışa çıkardı.

SGK haciz yoluyla 1328 emlak satabildi;

SGK, 2015 ile 2019 yılları arasında alacakları için 305.239 adet gayrimenkule el koydu. El konulan bu gayrimenkullerin ise sadece 1.328’i satılabildi. Bu satışlardan elde edilen gelir ise 297 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Sayıştay, SGK’yı uyardı;

Sayıştay tarafından SGK’ya, yüksek miktardaki alacaklar için mutlaka yasal ve idari tedbir uygulanması gerektiği uyarısı geldi. Ayrıca icra memurlarının sayısının yetersiz olduğu ve açılan dosyaların da uzun süre kapatılmadığı belirtildi.

SGK, icra yoluyla tahsilat yapmaya 2012 yılından itibaren başlamıştır. 2019 yılından itibaren el koyduğu gayrimenkullerin sayısı ise 840’dır. Yapılmış olan denetimlerde 2018 yılından itibaren el konulan taşınmazların yapımlarının tamamlanmadığı kaydedildi. Bu taşınmazlardan yalnızca %4,4’ü nakde çevrilebildi. Sayıştay, bu yöntemle prim alacaklarının tahsilatının verimli olup olmayacağının, mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca SGK’nın, prim borçlarına karşılık olarak aldığı gayrimenkullerde seçici davranması gerektiğinin de altını çizdi.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara