Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Fazla Prim Ödenirse Maaş Düşer Mi?

Emekli olmak için prim gün sayısını doldurmak, gerekli hizmet süresini tamamlamış olmak ve gerekli yaş sınırına erişmiş olmak yeterlidir. Emekli maaşı üzerinde ise ödemiş olduğunuz primler rol oynar. Emekli maaşı hesaplanırken yatırmış olduğunuz primler ve bunun yüzde kaçının sizin olacağı önem kazanır. SGK emekli maaşı hesaplamaları yatırmış olduğunuz primler yani prime esas kazançlarınız ve aylık bağlama oranı ile yapılır. Bu durumda dönemler devreye girer. Hangi dönem için ne kadar kazancınız varsa, o dönem için alacağınız emekli maaşı belirli bir yüzde ile hesaplanır.

Fazla prim ödeme emekli maaşını nasıl etkiler?

Uzmanlar, fazla prim ödemenin emekli maaşını olumlu ya da olumsuz etkileyebileceğini açıklamıştır. Primleri ödediğiniz döneme göre alacağınız emekli maaşına etkisi değişir. Sizlere her dönem için fazla prim ödemenin nasıl etkileneceğini açıklayalım;

2000 öncesi dönem, emekli maaşının en yüksek hesaplandığı dönemdir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı yüksektir. Ortalama yıllık kazanca göre bir gösterge rakamı bulunur ve bu rakam ile %60 olan aylık bağlama oranı çarpılır. Aylık bağlama oranı en düşük %60 olarak alınır. 5000 günden fazla çalışması olanlar için her 240 gün başına aylık bağlama oranı %1 oranında arttırılır. Buna göre 9000 gün prim yatıran bir kişinin aylık bağlama oranı bu dönem için %76 olur. SGK emekli maaşı hesaplamalarında kullanılacak aylık bağlama oranı, bu dönem için yaşa bağlı olarak da artış gösterir. 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını dolduran erkekler için faza çalıştıkları her yıl başına aylık bağlama oranı %1 artırılacaktır. Bu dönemde en fazla % 90’a kadar aylık bağlama oranı arttırılabilir. Eğer yaş ve fazla çalışma koşullarını yerine getiriyorsanız, bu dönemdeki maaşınız %90 aylık bağlama oranına kadar artırılabilir.

2000-2008 arası dönemde ise yeni çıkan kanun ile aylık bağlama oranları değişmiştir. SGK emekli maaşı hesaplamaları için yeni kurallar getirilmiştir. Buna göre gösterge rakamı ortadan kaldırılmış, güncelleme katsayısı hesaba dahil edilmiştir. Bu katsayı ise TÜFE ve Büyüme Hızı rakamları ile hesaplanmaktadır. Ortalama yıllık kazançlarınız, her yıl için güncelleme katsayısı ile güncellenir ve maaş hesabına dahil edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise kademeleri olarak artar. Yatırılan ilk 3600 günlük primler için aylık bağlama oranı %3,5 alınır. Bundan sonra yatırılan her 5400 gün için aylık bağlama oranı %2 alınır. Bundan sonra yatırılan 9000 gün için de aylık bağlama oranı %1,5 olarak kullanılır. Buna göre 2000-2008 arası dönemde çalışması olanlar ve 9000 gün prim ödeyen kişilerin aylık bağlama oranı %65’e düşer.

2008 yılından sonra olan çalışmalar için de en düşük emekli maaşı hesaplanır. Çünkü 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı düşürülmüştür. Ayrıca bu dönem için kullanılan güncelleme katsayısı da TÜFE ve Büyümü Hızının %30’u alınarak hesaplanır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı, her tam yıl için %2’dir. Buna göre 9000 gün prim yatıran bir kişinin 2008 sonrası kazançlarından emekli maaşı hesaplanırken kullanılacak toplam aylık bağlama oranı %50’ye düşecektir.

Yukarıdaki verilere göre 9000 gün primi olan bir kişinin 2000 öncesi dönemde SGK emekli maaşı hesaplamalarında kullanılacak aylık bağlama oranı %76’dır. 2000-2008 arası dönemde ise %65’e düşer. 9000 gün prim ile 2008 sonrası emekli maaşı hesaplamalarında kullanılan aylık bağlama oranı %50’ye kadar düşecektir. Bu durumda fazla prim ödemenin dönemlere göre emekli maaşını etkilediğini söyleyebiliriz.

Fazla prim ödemeleri iki yolla emekli maaşını etkiler;

Uzmanlara göre fazla prim ödedikçe emekli maaşını düşmesinin ilk yolu 2008 döneminden sonra prim ödemesi yapmaktır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %2’dir. Aylık kazancınız 3500 liranın altındaysa, bu dönem için ne kadar fazla çalışırsanız çalışın emekli maaşınız düşecektir. Ancak 3500 liranın üzerinde kazancı olanların fazla çalışması, emekli maaşını olumlu etkileyecektir. 2008 yılından sonra prim gün sayısını doldurup çalışmaya devam ederseniz, primlerinizin 30 gün üzerinden değil de 8 gün üzerinden yatmasına önem vermelisiniz. Bu sayede günlük kazancınız yükselecek ve emekli maaşınız artacaktır.

Fazla prim ödemenin emekli maaşını etkilediği bir diğer yol ise matrahtır. Matrah, primleri ödemiş olduğunuz tavan fiyatı ve taban fiyatı ifade eder. Prim ödemelerinizi, özellikle 2008 yılından sora düşük matrahtan yatırırsanız, emekli maaşınız düşecektir. Ancak yüksek matrahtan yani tavan fiyattan yapılan prim ödemeleri her dönem için emekli maaşının artmasına neden olur. SGK emekli maaşı 2000 yılı öncesinde yüksekten hesaplandığı için bu dönemde düşük matrahtan prim ödeseniz bile, emekli maaşınız yükselir.

Eğer emekli olmak için borçlanma yapacaksanız, bu borçlanmaların emekli maşını arttırması için 2000 yılı öncesinde yapmanız gerekir. Askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanmalarını diğer dönemler için yapacaksanız da yüksek primden ödemeniz gerekir. Diğer dönemlerde yüksekten prim öderseniz, emekli maaşınız olumlu etkilenir. Ancak bu borçlanmalar için 2008 sonrası dönemde ödeme yaparsanız ve bu ödemeler düşük primden olursa, emekli maaşını düşecektir.

Sonuç;

SGK emekli maaşı hesaplamaları 3 dönem üzerinden yapılır. 2000 öncesi dönemde en yüksek emekli maaşı hesaplanır. 2000-2008 arası dönemde ise emekli maaşı miktarı biraz daha düşer. 2008 sonrası dönem ise en düşük emekli maaşının hesaplandığı dönemdir. Fazla prim ödemeleri 2008 yılından sonra yapılıyorsa, emekli maşını düşürür. Ancak fazla prim ödemeleri diğer dönemler için yapılıyorsa emekli maaşı yükselecektir. Ayrıca bu primlerin yüksek tutardan ödenmesi, her dönem için hesaplanan emekli maaşının artmasını sağlar.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara