Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Borçlanmalarının Emekli Maaşına Etkisi Nedir?

SGK borçlanmaları doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanmasıdır. Bu üç borçlanmanın emekli maaşı hesaplama için etkisi vardır. Borçlanmaların yapılma amacı, zorunlu nedenlerle prim yatırılamama hallerinde, eksik kalan primlerin toplu olarak yatırılmasını sağlamaktır. Bu sayede, emekli olmak için geçmişte yatıramadığınız primleriniz varsa, toplu olarak yatırabilir ve eksik kalan primlerinizi çalışmak zorunda kalmadan tamamlayabilirsiniz. Sizlere bu üç borçlanmanın emekli maaşını nasıl etkilediği hakkında bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama için askerlik borçlanması nasıl etki eder?

Askerlik borçlanması, zorunlu olarak askerlik görevinde geçirilen er, erbaş ve yedek subay okulundaki sürelerin borçlanılması anlamına gelir. Yalnızda er, erbaş ve yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanmasına dahil edilir. Bu borçlanma iki farklı şekilde yapılabilir.

  • İlk seçenek, askerlik görevine gitmeden önce işe başlayanlar yani sigorta başlangıcı olanlar içindir. Eğer askerlik görevinizi yapmadan önce çalışmaya başladıysanız, askerde geçen sürelerin tamamını ya da bir kısmını borçlanma yapabilir ve eksik kalan primlerinizi yatırabilirsiniz. Örneğin; 18 ay askerlik yaptığınızı varsayalım. 2000 yılında askerlik yaptıysanız ve 18 ay boyunca prim yatırmadıysanız, emekli olma zamanınız geldiğinde, eksik kalan 18 aylık priminizi toplu olarak yatırabilirsiniz. Eğer eksik kalan prim gün sayınız 15 ay ise, askerde geçirdiğiniz sürelerin yalnızca 15 aylık kısmını borçlanabilirsiniz.
  • Askerlik borçlanması için ikinci seçenek ise askerden döndükten sonra sigorta başlangıcınızın olmasıdır. Devlet, askerden işe başlayanların sigorta başlangıç tarihlerinin öne çekilmesini sağlamıştır. Bunu bir örnekle açıklayalım; 2000 yılında askere gittiyseniz ve 2 yıl boyunca askerlik yaptıysanız, emekli olurken hem işe başlangıç tarihini öne çekme hem de 2 yıllık yatırmadığınız primleri toplu ödeme imkânı elde edersiniz. Bu durumda işe başlangıç tarihiniz 1998 yılına çekilecektir ve aradaki 2 yıllık yatırılmayan prim tutarı, toplu olarak ödenerek emekli olmanız sağlanacaktır.

Askerlik borçlanmasının emekli maaşına etkisi ise bu borçlanmanın yapıldığı dönemle alakalıdır. 2000 yılından öncesi için borçlanma yaparsanız, emekli maaşınızı yüksek olarak alabilirsiniz. Çünkü emekli maaşının en yüksek hesaplandığı dönem, 2000 öncesi dönemde olan çalışmalar içindir. 2000-2008 arasında borçlanma yaparsanız bir önceki döneme göre daha düşük emekli maaşı alırsınız borçlanmanızı 2008 yılından sonra yaparsanız da emekli maaşınıza en düşük etkiyi bu dönemde alırsınız. Yani 2000 yılından önceki çalışmalar için askerlik borçlanmasının emekli maaşına etkisi büyükken, 2008 yılından sonraki çalışmalar için etkisi daha azdır. Ayrıca borçlanmanızı alt prim ve üst prim tutarlarına göre yapabilirsiniz. Eğer üst prim tutarlarından yaparsanız, emekli maaşınıza etkisi daha yüksek olacaktır.

Doğum borçlanmasının emekli maaşına etkisi nasıldır?

Doğum borçlanması da kadın sigortalılar için verilmiş bir haktır. 2008 yılına kadar doğum borçlanması yalnızca SSK’lı olan kadınlar için geçerliydi. Ancak 2008 yılından sonra çıkarılan bir yasa ise bu hakkın BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kadın çalışanları için de verilmesi sağlandı. Bu borçlanma, doğum yapan ve çalışmayan kadın sigortalılar için geçerlidir. Her çocuk için 2 yıllık borçlanma yapılabilir. Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için ve 6 yıla kadar yapılabilir.

Doğum borçlanmasının şartları, çocukların sağ olarak doğması ve yaşaması, kadınların sigortalı olmaya başladıktan sonra doğan çocukları için geçerli olması ve doğumdan sonra kadın sigortalı adına sigorta primi yatırılmamış olmasıdır. Bu şartları taşıyan her kadın doğum borçlanma yapabilir ve eksik kalan sigorta primlerini, çalışmak zorunda kalmadan borçlanma yaparak ödeyebilir ve emekli olabilir.

Doğum borçlanması için bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin çocuk doğduktan sonra 2 yıl değil de 1 yıl yaşamışsa, çocuğun ölüm tarihine kadar olan 1 yıllık süre için borçlanma yapılabilir. Eğer 2 çocuk arasında 2 yıl yoksa, birinci ve ikinci çocuk arasındaki doğum süresi çıkarılır ve ikinci çocuktan sonraki 2 yıllık süre eklenerek hesaplanma yapılır. Çocuk doğduktan 5 ay sonra anne, sigortalı olarak çalışmaya başladıysa, 2 yıl için değil yalnızca çalışmamış olduğu 5 ay için borçlanma yapabilir.

Doğum borçlanmasının sigorta başlangıç tarihini öne çekme gibi bir avantajı yoktur. Bu borçlanma ile yalnızca eksik kalan primlerin yatırılması sağlanır. Bu borçlanma da her üç dönem için yapılabilir. Hangi dönem için yapıldıysa, o dönemdeki emekli maaşı hesaplama formüllerine göre getirisi olacaktır. Doğum borçlanması 2000 yılından önceki çalışmalar için yapılırsa, emekli maaşına en yüksek getiriyi sağlar. Eğer 2008 yılından sonra ya da bir önceki dönem için yapılırsa, emekli maaşına getirisi daha düşük olacaktır. Bu borçlanma için de alt ve üst prim sınırı vardır. Borçlanmanın üst primden yapılması, emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlar.

Yurt dışı borçlanmasının emekli maaşına etkisi nasıldır?

Yurt dışı borçlanması da Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçirilen süreler iç hem kadınlar hem de erkekler için sağlanan bir avantajdır. Kadınların yurt dışında ev hanımı olarak geçirdikleri süreler ya da kadınların ve erkeklerin yurt dışında çalışmak için geçirdikleri süreler, yurt dışlı borçlanmasına dahil edilebilir. Bu borçlanma yapılırken kadınların medeni durumuna bakılmaz. Evli ya da bekar olan tüm kadınlar, ev hanımı olarak geçirdikleri sürelerin tamamını ya da bir kısmını borçlanma yapma hakkına sahiptir.

Yurt dışı borçlanması yapabilmenin en önemli şartı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak yurt dışında bulunmanızdır. Ayrıca ev hanımı olarak geçirdiğiniz süreler, iş aramak için geçirdiğiniz süreler ve çalışmak için geçirdiğiniz süreler için borçlanma yapabilirsiniz.

Yurt dışı borçlanmasının da her üç dönem için yapılması sağlanır. Aynı zamanda yurt dışında geçirilen sürelerin tamamı ya da bir kısmı borçlanılabilir. 2000 öncesi dönem için yapılan borçlanmalar, emekli maaşına en yüksek getiriyi sağlar. Ancak 2000-2008 arası ya da 2008 sonrası dönemler için borçlanma yaparsanız, emekli maaşınıza etkisi daha az olacaktır.

Sonuç;

Askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanmaları, eksik kalan primlerin yatırılmasını sağlar ve daha erken emekli olmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu borçlanmaları yüksek prim tutarından yaparsanız, daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Bu borçlanmaları yapabilmek için bağlı bulunduğunuz SGK birimine başvuru yapmanız ve borçlanma talep formu doldurmanız gerekir. Bu form ile birlikte kimlik fotokopinizi iletilmelisiniz.

Borçlanmalarınız için başvurularını e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. SGK uygulamalarında bulunan borçlanma başvurularından sigorta biriminizle alakalı olanı seçip, başvuru formunuzu doldurabilir ve online olarak iletebilirsiniz. Başvurunuzun ardından ne kadar prim yatırmanız gerektiği hesaplanır ve tarafınıza bildirilir. Bildirilen tutarı en geç 1 ay için peşin ya da iki taksit halinde ödemeniz gerekir. Ödenmeyen primleri için borçlanma, daha sonra yapılamaz. Bir ayı geçen sürelerde eksik primler yatırılmadıysa, yeniden borçlanma talebinde bulunmanız ve borcunuzu yeniden hesaplatmanız gerekir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara