Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Borçlanmalarının Emekli Maaşı Hesabında Etkisi

SGK borçlanmaları askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması ve doğum borçlanması olarak bilinir. Bu borçlanmalar, eksik kalan primlerinizin toplu yatırılmasını ve daha erken emekli olmanızı sağlar. Bu borçlanmaları emekli maaşı hesaplama üzerindeki etkisi büyüktür. 2000 öncesi döneme ait borçlanma yapılırsa, emekli maaşı daha çok etkilenir. Çünkü 2000 öncesi dönemde çalışmanız varsa daha fazla emekli maaşı alırsınız.  Sizlere bu borçlanmalar ve emekli maaşı üzerindeki etkisi hakkında detaylı bilgi verelim;

Doğum borçlanması nasıl yapılır, emekli maaşı hesaplama üzerinde etkisi nedir?

Doğum borçlanması, devletin anne olduktan sonra çalışmayan kadınlar için sunduğu bir avantajdır. Bu avantaj ile doğum yaptıktan sonra çalışmadığınız süreleri toplu olarak yatırabilir ve daha erken emekli olabilirsiniz. Bu borçlanma, emeklilik tarihini öne çekmez ancak eksik kalan primlerin toplu olarak yatırılmasını sağlar. Bu sayede doğum borçlanması yapan bir kadın, eksik kalan günlerini çalışmak zorunda kalmadan, emekli olma avantajı elde eder. Doğum borçlanmasını yapabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar;

  • Doğumdan sonra 2 yıl boyunca çalışmamış olmanız yani adınıza sigorta primi ödenmemiş olması
  • Çocuğun yaşıyor olması
  • En fazla 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabilmesi
  • Çocukların sigortalı olduktan sonra dünyaya gelmesidir.

Yukarıdaki şartlara göre bir kadın en fazla 3 çocuğu için toplamda 6 yıl borçlanma yapabilir. Doğum borçlanması tek çocuk için 2 yıl yapılır. Daha önce yapılan uygulamada yalnızca SSK’lı olan anneler için 2 çocuğa kadar yani toplamda 4 yıl doğum borçlanması yapılabiliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile bu hakkında 6 yıla çıkarılması sağlanmıştır. Ayrıca yalnızca SSK için değil, Bağ kur ve emekli Sandığı için de doğum borçlanması yapabilme hakkı getirilmiştir.

Doğum borçlanmasında çocuğun yaşıyor olması gerekir. Örneğin bir çocuk 1 yıl kadar yaşamışsa, yalnızca yaşadığı süreler kadar doğum borçlanması yapılabilir. Ayrıca bu borçlanmanın yapılabilmesi için annenin doğumdan önce işe başlamış olması ve doğum nedeniyle işe ara vermiş olması gerekir. Ayrıca bu borçlanma için annenin, doğumdan sonra çalışmamış olması gerekir. Örneğin; doğumdan sonra 1 yıl kadar çalışmamışsanız, 1 yıl borçlanma yapma hakkınız vardır.

Doğum borçlanmasının emekli maaşı hesaplama üzerindeki etkisi büyüktür. Bu borçlanmayı ne kadar yüksek primden yaparsanız, o kadar yüksek emekli maaşı alırsınız. Ayrıca 2000 öncesi dönem için yapılan borçlanmalar da emekli maaşınızı arttıracaktır.

Askerlik borçlanması nedir, emekli maaşı üzerimdeki etkisi nasıldır?

Askerlik borçlanması, erkeklerin zorunlu olan askerlik görevini yerine getirdiği zamanları, borçlanma yaparak toplu şekilde yatırmaları için avantaj sağlayan bir uygulamadır. Askerlik borçlanması için askerliğin er, erbaş ve subay okulunda geçirilen süreler dahil edilir. Bu süreler sigortalı olduktan sonra ya da sigortalı olmadan önce borçlanılabilir. Buna göre askerlik borçlanması iki avantaj sağlar. İlk avantaj sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesidir. Askerlik görevini bitirdikten sonra işe başladıysanız, bu borçlanma ile sigorta başlangıç tarihinizi öne çekebilirsiniz. Örneğin; 2000 yılında işe başladıysanız ve öncesinde 2 yıl askerlik yaptıysanız, işe başlangıç tarihinizi 1998 yılına çekebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasının sağladığı diğer bir avantaj da doğum borçlanmasında olduğu gibi askerlik sürelerinin borçlanılmasıdır. Emekli olmak için 2 yıl çalışanız gerekiyorsa, bu iki yıl için askerlik borçlanması yapabilir ve primlerini toplu olarak yatırdıktan sonra çalışmak zorunda kalmadan emekli olabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama üzerinde olumlu etkisi olan askerlik borçlanması, yüksek primden yatırıldığında emekli maaşı da artar. 2000 öncesi dönem için borçlanma yaparsanız, emekli maaşınız daha çok artacaktır. Bu borçlanmayı SSK, Bağ kur ve Emekli Sandığı çalışanları yapabilir.

Yurt dışı borçlanması nedir ve emekli maaşına etkisi nasıldır?

Erken emekli olabilmek için yapabileceğiniz bir diğer borçlanma da yurt dışı borçlanmasıdır. Bu borçlanma Türk vatandaşı olup yurt dışına çalışmak için giden ya da ev hanımı olarak geçirilen sürelerin borçlanılmasını kapsar. Medeni duruma bakılmaksızın, yurt dışında çalışmak için ya da ev hanımı olarak geçirdiğiniz sürelerin tamamını ya da bir kısmını borçlanabilirsiniz. Bu borçlanma için en önemli şart, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak yurt dışında geçirdiğiniz süreleri kapsamasıdır.

Yurt dışı borçlanması da diğer borçlanmalar gibi 2000 yılından önceki dönemler için yapıldığında emekli maaşının artmasını sağlar. Diğer dönemler için borçlanma yapacaksanız da emekli maaşınızın artması için en yüksek primden borçlanma yapmanız gerekir.

Sonuç;

Görüldüğü gibi emekli maaşı hesaplama üzerinde borçlanmaların olumlu etkisi vardır. Bu borçlanmaların yüksek primden ödenmesi, emekli maaşının artmasını sağlar. Bu borçlanmalar her üç sigorta birimi için de yapılabilir. Ancak borçlanma yapabilmek için SGK’ya başvuru yapmanız ve bir form doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmanızın ardından gerekli hesaplamalar yapılır ve ödemeniz gereken tutar tarafınıza bildirilir. Bu tutarı 1 ay içinde ne fazla 2 taksitte ödeyebilirsiniz. Bir ya içinde ödenmeye tutarlar için borçlanma hakkı kaybolur ve borçlanma yapabilmeniz için yeniden başvuru yapmanız gerekir.

Borçlanmaların yapılabilmesi için hangi sigorta birimindeyseniz o birimin genel müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yaparken yanınızda kimlik fotokopinizin ve başvuru dilekçenizin olması gerekir. Bu başvuru dilekçelerini internet üzerinden ya da SGK merkezlerinden alabilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
kurtuluş ünal
kurtuluş ünal Cevapla
- 14:00

kefalet sandıgı emeklılıgımıze ilave edilırmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara