Emekli Maaşı Hesaplama

SGK BAĞ-KUR Emeklisi Zamlı Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

2018 yılının Temmuz ayı itibariyle yaklaşık 12 milyon emekli, zamlı maaşlarına kavuşmuş oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak ve Temmuz aylarında emeklilerin maaşlarına zam yapıldı. Ekonomistlerin tahminlerinin üzerinde çıkan enflasyon rakamları ile emekliler, son yılların yüksek zamlı maaşlarına kavuşmuş oldu. Zamlı maaşlarını alan emeklilerin halen merak ettikleri konu, bu maaşların nasıl hesaplandığıdır. Pek çok kişi maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi değildir. Sizlere, son yapılan zamlar ile birlikte emekli maaşı hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını açıklayalım;

Ocak ayında 5,39’luk zam yapıldı;

2018 yılının Ocak ayında, son 6 aylık enflasyon rakamı verileri açıklandı ve beklentilerin üzerinde zam yapıldı. Tahminler, enflasyon rakamının %5 olacağı yönündeydi. Ancak açıklana enflasyon rakamı %5,39 oldu ve emekliler yılın ilk zamlı maaşlarına Ocak ayında kavuştu. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %5,39 zam alırken memur emeklileri %3,5 zamma ek olarak %1,39 daha zam almış oldu. Bunun nedeni ise toplu sözleşmelerinde belirlenen enflasyon farkıdır.

Enflasyon farkı nasıl hesaplanır?

Memur emeklileri için söz konusu olan enflasyon farkı, toplu sözleşmede belirlenen enflasyon rakamının üzerinde enflasyon açıklanması halinde söz konusu olur. 2 yıl önce yapılan toplu sözleşeme gereğince devlet memurları ve memur emeklileri, 2018 yılında enflasyonun %4’ün üzerinde olması halinde maaşlarına enflasyon farkı alabilecektir. Ocak ayında enflasyon rakamının %5,39 olarak açıklanması, memur emeklilerinin %3,5 zamla birlikte %1,39 oranında enflasyon farkı da almasını sağlamıştır.

Temmuz ayında zam oranı 9,17’ye yükseldi;

Ekonomik göstergelerin kötü olması sebebiyle, Temmuz ayında da enflasyon rakamı beklenenlerin üzerinde gerçekleşti. Uzmanlar enflasyonun %5 ile %7 seviyelerinde olmasını beklerken, yılın ilk 6 ayı için açıklanan enflasyon rakamı %9,17 oldu. Bu rakama göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %9,17’lik zam aldı. Memur emeklileri ise yine toplu sözleşme gereğince %3,5 zamma ek olarak %5,17 enflasyon farkı almış oldu.

Zamlı maaşlar nasıl hesaplanır?

Son yapılan zamlar ile birlikte 12 milyon emeklinin maaşları yükseldi. Bu zamlar, emeklilerin alım güçlerinin düşmemesi ve aldıkları maaşın değer kaybı yaşamaması için yapılıyor. Çünkü enflasyonun artması, paranın değer kaybetmesi ve alım gücünün düşmesi anlamına gelir ve 6 ayda bir emeklilerin maaşlarına yapılan bu zamlar, emekli maaşlarının değer kaybetmemesi için yapılır.

Temmuz ayında yapılan zamla birlikte 2000 lira maaş alan bir emekli, 2000 X 9,17 /100 = 183,4 lira zam almış oldu. Buna göre yeni zamla birlikte 2000 lira emekli maaşı alan birinin alacağı çıplak maaş miktarı 2.183,4 lira oldu. Bu rakamım üzerine her ay yapılan ek ödeme de eklenince 2.183,4 x 4 /100 =87,33, 2000 lira maaş alan bir emeklinin alacağı net maaş tutarı 2.270,73 liraya yükseliyor.

Bu hesaplamalar doğrultusunda, zam gelen bir emekli maaşı hesaplanırken önce çıplak maaş üzerine yapılan zam oranı eklenir. Zamlı maaş miktarının üzerine ek ödeme tutarı da eklenir ve emeklilerin eline geçecek olan net rakam elde edilmiş olur.

Emekli maaşı yanlış hesaplananlar ne yapacak?

Geçtiğimiz dönemlerde maaşları yanlış hesaplanan pek çok emekli, mağduriyet yaşamıştır. Maaşları yanlış hesaplanan emeklilerin maaşları kesilirken, yapılan maaş ödemelerinin tamamı da faiziyle birlikte geri istenmiştir. Bu durum, pek çok emeklinin borç içinde kalmasına neden olmuştur.

SGK tarafından hatalı maaş ödemesi yapılan emeklileri tespit edilip, maaşları kesilirdi. Ayrıca bu kişilerden 5 yıla kadar ödenmiş olan emekli maaşları, faizleri birlikte geri istenirdi. Bu kişilerin yeniden emekli aylığı alabilmesi için ise eksik prim günleri yatırmaları istenirdi. Örneğin; eksik prim günü olmasına rağmen emekli olan biri için yapılan hatalı maaş ödemesi 3 yıl sonra fark edildiğinde, bu emeklinin maaşı kesiliyor ve yapılan 3 yıllık maaş ödemesi, faiziyle birlikte geri isteniyordu. Bu da pek çok emeklinin mağdur olmasına sebep oluyordu.

Bu sorunun giderilmesi için devlet yeni bir düzenleme getirmiştir. Bu düzenlemeye göre kendi hatası ve kusuru olmadan, eksik prim günü olmasına rağmen hatalı maaş bağlana bir emeklinin maaşı kesilmeyecek ve bu eksik günleri yatırması sağlanacak. Bu yeni düzenleme ile hatalı maaş bağlanan emekliler, maaşlarının kesilmesinden kurtuluyor ve aldıkları maaşları yükseltebiliyor.

Hatalı emekli maaşı bağlanan kişileri için uygulanan seçenekler nelerdir?

Emekli maaşı hesaplama işlemleri yanlış yapılan ve bu nedenle mağduriyet yaşayan emeklileri için getirilen yeni düzenleme, aşağıdaki seçenekler ile yapılabilecek.

  1. Hatalı maaş bağlanan emeklilerin ilk olarak borçlanma haklarının olup olmadığına bakılır. Buna göre askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanması olan kişilerin asgari ücret üzerinden prim ödemesi yaparak, eksik prim günlerini tamamlaması sağlanır.
  2. Borçlanma hakkı olmayan ya da borçlanma hakkı olduğu halde ödeme yapamayan emeklileri ise sosyal güvenlik destek primi ödeyerek bir işte çalışıp çalışmadığı önem kazanır. Bu primleri ödeyerek bir işte çalışmaya devam eden emeklilerin çalışmaları, eksik olan prim günlerine sayılır ve eksik kalan günler bu şekilde tamamlanmış olur.
  3. Borçlanması olmayan ya da destek primi ödeyerek çalışmayan ancak sigorta prim borcu bulunan emekliler için ise isteğe bağlı sigortalı olma ya da tarım sigortalısı olarak prim ödeme imkanları sunuluyor. Bu şekilde, prim borcu olan emekliler borçlarını tamamlayabilir ve emekli maaşını almaya devam edebilir.

Yapılan bu düzenleme ise 5 Aralık 2017 tarihinden önce emekli olan ve maaşları hatalı bağlanmış olan emekliler için geçerlidir. Bu tarihten önce hatalı olarak emekli maaşı bağlanmış olan kişilerin maaşları, yukarıdaki seçeneklerden biri ile düzeltilebilecek. Ancak 6 Aralık 2017 tarihinden sonra emekli olan ve maaşları hatalı bağlanmış olan emekliler için bu seçenekler geçerli sayılmaz.

Emekliyken çalışanların aylıkları kesilir mi?

Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaz. Kendi işini yapan ya da şirket ortağı olan emeklilerden daha önce alınan sosyal güvenlik destek primi borcu da kaldırıldı. Buna göre özel sektörde çalışan ya da kendi işinin yapan emeklilerin maaşlarında kesinti yapılmaz. Ancak emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam eden kişilerin emekli maaşları kesilir. Maaş alırken kamuda çalıştığı tespit edilen kişilerin emekli maaşları kesildikten sonra, ödenmiş olan maaşlar faiziyle birlikte geri istenir. Bu şekilde çalışmaya devam eden kişinin sigortası devam eder ve işi bıraktıktan sonra tekrar emekli olmaya hak kazanır.

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Emekli maaşının zamlı olarak ve net bir şekilde hesaplanabilmesi için hem hesaplama formüllerinin hem de son yapılan zam oranlarının bilinmesi gerekir.

Sonuç;

Emekli maaşınızı son yapılan zamlar ile birlikte hesaplayabilmek için hem ek ödeme oranını hem de son yapılan zam oranlarını bilmeniz gerekir. Temmuz ayında yapılan zam oranını hesaplayabilmek için Haziran ayında aldığınız emekli maaşının üzerine %9,17’lik artış rakamını ekleyin. Elde ettiğiniz toplam maaşın üzerine %4 ek ödeme rakamı uygulayın. Elde ettiğiniz toplam rakam, Temmuz ayında alacağınız net maaştır. Kısaca ifade edersek;

“(Haziran ayı emekli maaş tutarı + %9,17) + %4 = net emekli maaşı” formülü ile zamlı maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara