Emekli Maaşı Hesaplama

Rapor Parası Nedir, Ne Zaman Yatar?

Rapor parası, İş Kanunu kapsamında tüm SGK güvencesine sahip çalışanlar için verilen bir ödenektir. Geçici iş göremezlik ödeneği adı da verilen rapor parası, meslek hastalığı, iş kazası ya da hamilelik gibi nedenlerle çalışmayacak durumda olan ve bu durumunu raporla belgeleyen çalışanlar içi devlet tarafından verilmektedir. Bu ödemeler, SGK tarafından yapılır. Çalışanların bu ödemeyi alabilmesi için bazı koşulları yerine getirmiş olması gerekir. Sizlere geçici iş göremezlik ödeneği ya da diğer adıyla rapor parası ödemesi hakkında detaylı bilgi sunalım;

Rapor parası nedir?

SGK güvencesi altında yani sigortalı olarak çalışan kişilerin iş kazası, meslek hastalığı,  hamile olması ya da doğum yapması gibi nedenlerle, SGK tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kurulları tarafından alınan raporlar ile istirahat etmesi sonucunda verilen ödenektir. Bu koşulları sağlayan kişililerin aldıkları rapor karşılığında, SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. Rapor parası SSK ve BAĞ-KUR çalışanları için ödenmektedir. 4C’ye bağlı olarak çalışanlar, rapor parası alamazlar.

Rapor parası almanın şartları nelerdir?

Rapor parasının ödenebilmesi için çalışanların bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Bu şartlar kanun tarafından belirtilmiştir ve aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • Rapor parasına başvuru yapabilecek çalışanların 4A ve 4B güvencesine sahip olması gerekir.
 • Sağlık nedeniyle geçici iş göremezlik için alınan raporların, SGK tarafından yetkilendirilmiş olan aile hakimlerinden, devlet hastanelerinden ya da yetkili kurumlardan alınması gerekir.
 • Rapor parası ödemesinin yapılabilmesi için işçilerin aldıkları raporları işveren teslim etmesi ve işverenin bu raporları e-rapor adı verilen sisteme girmesi gerekir.
 • 4B kapsamında çalışan sigortalılar için rapor parası yalnızca yatarak tedaviler için verilmektedir.
 • 4B kapsamında çalışan kişilerin bu ödemeyi alabilmesi için prim borçlarının bulunmaması gerekir.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalılar hem yatarak tedavi hem de ayakta tedavi için rapor parası ödemesi alma hakkına sahiptir.
 • 4A kapsamında çalışanların bu ödemeyi alabilmesi iç rapor tarihinden önceki son bir yıl içinde en az 90 günlük primlerinin yatırılmış olması şartı aranır.
 • 4A kapsamında çalışan sigortalıların iş kazası nedeniyle rapor alması sonucunda, ödeme yapılabilmesi için 90 günlük prim şartı aranmaz.
 • Rapor parasının ödenebilmesi için alınmış olan raporun 2 günden fazla olması gerekir. Hastalıkların 2 günde iyileşeceği varsayılarak, 2 gün ve altında alınan raporlar için ödeme yapılmaz.
 • 10 güne kadar alınan raporların tek bir hekim tarafından verilmesi gerekir.
 • Alınan raporun 10 günden fazla olması durumunda ve yenilenmesi gerektiğinde yine aynı hekim tarafından verilmesi şartı aranır.
 • Son bir yıl içinde 40 günden fazla rapor alınmışsa ve yeniden rapor alınması gerekiyorsa, rapor parasının ödenebilmesi için yeni alınacak raporun sağlık heyeti tarafından verilmiş olması gerekir.

Yukarıdaki şartları gerçekleştiren kişiler aldıkları raporu işverenlerine teslim ettikten sonra, banka hesapları ya da PTT şubeleri aracılığı ile rapor parası ödemelerini alabilirler. Peki geçici iş göremezlik için verilen ödenek ne kadar?

Rapor parası nasıl hesaplanır?

Rapor parası ödemeleri çalışanların son üç ayda aldıkları brüt maaşlarına göre hesaplanmaktadır. Buna göre 2010 rapor parası ücretleri de asgari brüt ücrete göre hesaplanır. Rapor parası için tavan ve taban fiyat uygulaması yapılmaktadır. Rapor parası hesaplanırken dikkat edilmesi gereken nokta, paranın hesaplanacağı gün sayısıdır. Bu ödemeler 2 günün üzerinde olan raporlara yapıldığı için 2 gün eksik olarak yapılacaktır. Yani bir çalışan 10 günlük ş göremezlik raporu almışsa, alacağı rapor parası 8 gün üzerinden hesaplanacaktır.

Rapor parasının ödemesi hesaplanırken çalışanın son üç ay içinde aldığı brüt maaşın üzerinden günlük ücret hesaplaması yapılır. Yatarak tedaviler için çalışanların aldığı günlük brüt ücretin yarısı kadar, ayakta tedaviler içinde çalışanların aldığı günlük brüt ücretin 3’te 2’si kadar ödeme yapılmaktadır. 2019 yılı için belirlenmiş olan rapor parası ödemelerini taban ve tavan fiyatları ise şu şekildedir;

 • 2019 yılı için ayakta tedavilerde en düşük günlük rapor parası 56,84 lira, yatarak tedavilerde ise en düşük günlük rapor parası 42,63 liradır.
 • 2019 yılı için ödenen en yüksek rapor parası tutarı 554 liradır.

Rapor parasının nasıl hesaplandığını bir örnekle açıklayacak olursak; 4A kapsamında çalışan bir sigortalının 5 günlük yatarak tedavi için rapor aldığını varsayalım. Bu çalışan aylık 2500 lira maaş alıyor olsun. Buna göre, bu çalışanın üç aylık brüt maaşı toplamı 7500 liradır. 7500 / 90 = 83,34 lira olarak günlük ücretini hesaplamış oluruz. Yatarak tedavilerde günlük ücretin yarısı ödendiği için alacağı günlük ödeme miktarı 83.34 / 2 = 41,67 lira olacaktır.

5 gülük rapor için 3 günlük ücret ödeneceğinden bu çalışanın alacağı toplam rapor parası ödemesi 41,67 X 3 = 125,01 lira olacaktır.

Rapor parası ödemesi ne zaman yatar?

Rapor parası ödemeleri, raporun teslim edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde yatırılmaktadır. Bu ödemeler, çalışanların banka hesaplarına ya da PTT şubelerine yapılır. Yapılan ödemelerin 2 ay içinde mutlaka alınması gerekir. Alınmayan ödemeler, tekrar SGK’ya iade edilmektedir.

Rapor parası nasıl sorgulanır?

Rapor parası ödemelerini sorgulanabilmesi için e-devlet sisteminden faydalanılmaktadır. Bu sisteme giriş yaptıktan sonra alacağınız rapor parasının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Bunu yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi PTT şubelerinden alabilir ya da online giriş yöntemleri ile sisteme giriş yapmanızın ardından şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Şifrenizi belirledikten sonra sisteme giriş yaparak ana sayfada yer alan arama kısmına “iş göremezlik ödeneği görme” yazmanız yeteli olacaktır. 4A ya da 4B için farklı sorgulama link bulunmaktadır bağlı olduğunuz sigorta birimine ait linki seçerek sorgulamanızı hemen yapabilirsiniz.

Adınıza bir banka hesabı yoksa, rapor parası ödemelerini PTT şubelerinden almanız gerekir. Banka hesabınız varsa ancak sisteme kayıtlı değilse “SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama” uygulamasına girerek, adınıza kayıtlı olan banka hesabı bilgilerini kaydedebilir ve rapor parası ödemelerinizi bu hesaba alabilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara