Emekli Maaşı Hesaplama

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Devletten emekli maaşı alan bir kişi vefat ettiğinde, kanuni mirasçılar tarafından bu maaş alınabilir. Kanunlar tarafından verilmiş olan bu hakkı kullanabilmeniz için ölen kişinin eşi ya da çocuğu olmanız gerekir. Gerekli evraklar ile birlikte gerekli koşulları da sağlıyorsanız, ölen babanızın ya da eşinizin emekli maaşını alabilirsiniz. Sizlere vefat eden birinin emekli maaşının nasıl kanuni mirasçılarına bırakıldığı hakkında detaylı bilgi verelim;

Ölen kişinin emekli maaşı için gerekli evraklar nelerdir?

Vefat eden eşinizin emekli maaşını alabilmek için ölümden hemen sonra ya da cenaze ve yas sürelerinden sonra başvuruda bulunma hakkınız vardır başvuru sırasında bazı evrakları teslim etmeniz gerekir. Tüm sigorta birimlerinden emekli olan eşiniz vefat ettiğinde, emekli maaşını almaya hak kazanırsınız. Aynı şekilde vefat eden kişinin çocukları da emekli maaşının bir kısmını almaya hak kazanabilir. Bunun için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Hastaneden verilen ölüm belgesi
 • Ölen kişinin emekli maaşının bağlanacağı kişi tarafından hazırlanmış bir dilekçe
 • C. kimlik numarası ve ikametgâh adresini gösteren bir belge (bu belge e-devletten alınabilir)
 • Veraset ilanının noter tarafından onaylanmış olan örneği ya da aslı
 • Nüfus müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği
 • Kimlik araştırma belgesi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf

Ölen kişinin emekli maaşı bağlanırken, aylık gelire bakılmaz. Yani ölen kişinin eşi ve çocukları devletten emekli maaşı alıyor olsa bile, eş ve babalarından kalan emekli maaşını alabilir. Kız çocuklarının hem eşinden hem de babasından emekli maaşı alması mümkündür. Kız çocuğunun hm eşi hem de babası vefat etmişse eşinden tam babasından ise belirli bir kısım emekli maaşı almaya hak kazanır.

Ölen kişinin emekli maaşının eşe ve çocuklara bağlanabilmesi için gerekli koşullar nelerdir?

Ölen kişinin emekli maaşının eşine ve çocuklarına bağlanabilmesi için en az 1800 günlü uzun vadeli sigorta primlerinin yani malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için primlerin yatırılmış olması gerekir. Emekli maaşı alan kişinin vefat etmeden önce 5 sene boyunca tam ve kesintisiz olarak prim yatırmış olması gerekmektedir. Yani 900 gün pimin eksiksiz olarak yatırılmış olması şartı aranır. Bu şartları taşıyan kişilerin emekli olması ve vefat etmesi halinde, eşine ve çocuklarına emekli maaşı bağlanabilir. Ancak ölen kişi bu şartları taşımıyorsa, emekli maaşı bağlanmaz.

Ölen kişinin emekli maaşı yalnızca eşe ya da çocuklara verilebilir. Bu maaşı hem eşler hem de çocuklar talep edemez. Öncelik eşe verilir. Eğer ölen kişinin eşi yoksa, emekli maaşından çocuklar faydalanabilir. Hem eşi hem de babası ölen iki çocuk, babalarından kalan emekli maaşını %50 oranında alabilir. Ancak anne yaşıyorsa, öncelik anneye yani eşe verilecektir. Bu durumda çocuklar emekli maaşı almak için bir talepte bulunamaz.

Ölen kişinin emekli maaşı, eşin de vefat etmesi durumunda, geride kalan çocuklar arasında eşit şekilde dağıtılır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Bunları açıklayalım;

Kız çocuğunun hem eşi hem de babası vefat etmişse ve babası ve eşi aynı sigorta biriminden emekli maaşı almıyorsa, bu kız çocuğu yalnızca eşinin maaşını alabilir babasının emekli maaşını alamaz. Ancak hem baba hem de eş aynı sigorta biriminden emekli olduysa ve vefat ettiyse, geride kalan kız çocuğu hem babasının hem de eşinin maaşını almaya hak kazanacaktır.

Ölen kişinin emekli maaşının eşe bağlanabilmesi için başvuru nasıl yapılır?

Yukarıda sayılan tüm evraklar ile birlikte, ölen kişinin eşi tarafından yazılacak olan bir dilekçe ile SGK’ya başvurulması gerekir. Evrakların eksiksiz olması halinde gerekli işlemler en kısa sürede yapılır ve emekli maaşı eşine verilmeye başlar. Evrak tesliminden bir sonraki ayın başında emekli maaşı hesaplara yatırılabilir. Maaşın verilip verilmediği ya da ne zaman verileceği konusunda yine SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ölen kişinin emekli maaşı ölüm aylığı ya da yetim aylığı olarak da adlandırılır. Bu aylığın alınabilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi ölüm sigortasının yatırılmış olması gerekir. En az 900 gün yatırılmış olan ölüm sigortası hangi haklar kapsar?

Ölüm sigortasının kapsadığı haklar nelerdir?

Sigorta birimine uzun vadeli olarak yatırılan sigorta primlerinin içinde ölüm sigortası da bulunmaktadır. Ölüm sigortasının yapılmasının amacı, ölen sigortalının eşine ve çocuklarına bazı hakların verilmesini sağlamaktır. Bu haklar;

 • Cenaze masraflarının karşılanması
 • Cenaze ödemesinin yapılması
 • Ölen kişinin kız çocuğu için cenaze ödeneği verilmesi
 • Ölen kişinin geride kalan yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi

Ölüm aylığı eşe nasıl bağlanır?

Ölüm aylığının eşe bağlanabilmesi için 5 yıl sigortalı olma ve 900 gün prim yatırma şartlarına bakılır. Bu şartları taşıyan kişilerin yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilir. Bu aylığın eşe bağlanabilmesi için de aşağıdaki şartlara bakılır;

 • Eşin yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekir.
 • Eşin emekli sandığından emekli maaşı alması ya da devlet memuru olarak çalışması halinde ölüm aylığının %50’si bağlanır.
 • Gerili olmayan ve çocuğu bulunmayan dul eş için bağlanacak ölüm aylığı tutarı ise %75’tir.

Sonuç;

Dul eşe ölen kişinin emekli maşının bağlanabilmesi için, vefat eden kişinin bir sigorta biriminden emekli maaşı alıyor olması gerekir. Ayrıca 900 gün prim yatırmış olmasına ve 5 yıl sigortalı bulunmasına bakılır. Bu şartları taşıyan kişinin eşine emekli maaşı bağlanabilir. Ölen kişinin eşinin de olmaması halinde emekli maaşı çocuklarına bağlanacaktır. Ölen kişi henüz emekli maaşı almıyorsa ve yalnızca sigortalı ise yakınlarına bağlanacak olan aylığın ismi emekli maaşı değil ölüm aylığı olacaktır.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara