Emekli Maaşı Hesaplama

Ölen Babanın Maaşını Kızı Alabilir Mi?

Halk arasındaki kulaktan dolma bilgiler ve sürekli değişen kanunlar, ölen babanın emekli maaşını kızı alır mı sorusu hakkında insanların tam olarak bilgi sahibi olmamasına neden olmuştur. Devlet, ölen anne ya da babanın sigortalı olması halinde ya da emekli olması halinde, geride kalan çocukların yoksullaşmaması için bir ödenek verir. Bu ödeneğin adı ölüm aylığı ya da yetim aylığı olarak adlandırılır. Bu aylıktan hem kız çocukları hem de erkek çocukları faydalanabilir. Ancak kız ve erkek çocuklarının bu aylıkları almaları, kanunla belirlenmiş bazı şartlara bağlıdır. Sizlere en güncel haliyle ölen babanın kız çocuğuna nasıl emekli maaşı bağlanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

Ölen babanın emekli maaşını kızının alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

Ölen babanın kızının emekli maaşı alabilmesi için babanın ölmeden önce sigortalı olarak çalışıyor olması ya da emekli olması gerekir. SGK tarafından tüm sigorta birimlerinden verilen emekli maaşı, ölen babanın kızına emekli maaşının bağlanması için geçerlidir. Ancak kızın bu maaşı alabilmesi için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Bu şartlardan şu şekilde bahsedilebilir;

 • Babanın SSK’lı ise ölmeden önce en az 900 gün prim yatırmış olması ve en az 5 yıl hizmet süresinin bulunması gerekir. 900 günlük primin ise uzun vadeli sigorta priminden yani yaşlılık, ölüm ve maluliyet sigortalarını kapsayan primden ödenmesi gerekir.
 • Diğer sigorta kolları için babanın ölmeden önce en az 1800 gün sigorta priminin yatırılmış olmasına bakılır. Yine bu primlerin yaşlılık, ölüm ve maluliyet sigortalarını kapsayan prim tutarından yatırılmış olması gerekir.
 • Ölen babanın kızının emekli maaşı alabilmesi için kız çocuğunun yaşına ya da eğitim durumuna bakılmaz. Kız çocuğunun medeni hali önemlidir.
 • Evlenmemiş olan kız çocuklarına, babalarından kalan emekli maaşının bağlanması sağlanır.
 • Kız çocuğunun kanuna göre bu maaşı alabilmesi için yurt içinde ve yurt dışında çalışmıyor olması gerekir.
 • Daha önce evlenen ancak sonradan boşanan ya da dul kalan kız çocuklarına ölen babalarından kalan emekli maaşı, verilmeye devam edilir.

Kız çocukları yukarıdaki şartları taşıyorsa, ölene kadar babalarından kalan maaşı alabilir.

%60 ve üzerinde iş gücü kaybı yaşayan kız çocuklarına da evli ya da bekar olup olmadıklarına bakılmaksızın, babalarından kalan maaş bağlanır. Ancak bu durumun, tam teşekkülü bir hastaneden alınan sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmış olması gerekir.

Ölen babanın kız çocuklarına emekli maaşı verilmesi için başvuru nereye yapılır?

Kız çocuklarının ölen babalarından maaş alabilmeleri için şahsen başvuru yapmaları gerekir. Bu başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. E-devlet sistemine PTT şubelerinden alacağınız şifre ile ya da online giriş yöntemlerinden biri ile kendi oluşturacağınız şifre ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra başvuru yapabilmeniz için e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamış olmanız gerekir. Doğrulama işlemlerinden sonra karşınıza çıkan ana sayfadaki arama kısmına “yetim aylığı talebi” yazmanız halinde, başvuru yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra talebin yapılacağı kişinin T.C. kimlik numarasını girerek “Başvur” kısmına tıklayın. Kimlik numarası, vefat eden kişiye ait olmalıdır. Başvurunuzu yaptıktan sonra yeni başvuru yapabilir ya da başvurunuzun çıktısını alabilirsiniz.

SGK İl Müdürlüklerine de gerekli belgeleri teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. SSK için size en yakın olan SGK il müdürlüğüne, BAĞ-KUR için babanızın BAĞ-KUR dosyasının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine, 4C için de Emeklilik Genel Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için gerekli belgeler ise vesikalık fotoğraf, başvuru yapacak kişinin tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi, vesikalık fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, hastaneden verilen ölüm belgesi, babanızın kimlik fotokopisi, ölüm ilamı ve veraset ilamı şeklindedir. Bu belgeleri ilgili kuruma bir dilekçe ile teslime ettikten sonra, babanızdan kalan emekli maaşını almaya hak kazanabilirsiniz. Kız çocuklarının maluliyet durumu varsa, bu durumu kanıtlayan sağlık kurulu raporunun da belgelere eklenmesi gerekir.

Belgeler teslim edildikten sonra gerekli işlemler yapılır ve bir sonraki ay başında, bağlanmış olan yetim aylığı hesaplara yatırılır. Kız çocuklarının Ziraat Bankasından ya da Halk Bankasından, kendi adlarına açılmış olan hesaplarının bulunması gerekir.

Ölen babasından kalan emekli maaşı kız çocuklarından hani koşullarda kesilir?

Kız çocuklarının babalarından kalan emekli maaşının kesildiği bazı durumlar söz konusudur. Bu koşullar şöyledir;

 • Kız çocukları evlendiği zaman
 • Kız çocukları yurt içinde ya da yurt dışında sigortalı bir işte çalışmaya başladığı zaman
 • Kız çocuklarına kendi sigortalarında kaynaklanan gelir ya da aylık almaları durumunda, babalarından kalan emekli maaşı kesilir.

Ancak kız çocuklarının işten ayrılması, boşanması ya da dul kalması gibi durumlarda, kesilmiş olan yetim aylığı tekrar bağlanır.

Kız çocukları, ölen babalarından ne kadar emekli maaşı alır?

Kız çocuklarına babalarından kalan emekli maaşı, belirli oranlarda bağlanır bu oranlar kanun tarafından belirlenmiştir. Buna göre;

 • Kız çocuğu ile birlikte anne de varsa kız çocuğuna %25, anneye %50 oranında maaş bağlanır.
 • Ölen baba emekli sandığına bağlıysa anneye %60, kız çocuğuna %30 oranında emekli maaşı bağlanır.
 • Anne yoksa ve tek kız çocuğu varsa, ölen babadan bağlanacak olan emekli maaşı oranı %50’dir.
 • Anne yoksa ve iki kız çocuğu varsa, ölen babanın emekli maaşı her bir çocuğa %40 oranında bağlanır.
Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara