Emekli Maaşı Hesaplama

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Ölen anne ya da babadan çocuklarına, devlet tarafından maaş bağlanabilir. Bu maaşın adı yetim aylığı ya da ölüm aylığı olarak adlandırılır. Ölen baba, devlet tarafından maaş alıyorsa, bu emekli maaşının bir kısmı çocuklarına bağlanır. Aynı zamanda ölen kişinin eşine ve anne ve babasına da emekli maaşı bağlanabilir. Bunun için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Kız ve erkek çocuklarına emekli maaşı bağlanma koşulları farklıdır. Sizlere bu koşullardan ve ölen babadan nasıl emekli maaşı alındığından detaylı olarak bahsedelim;

Kız çocuklarına emekli maaşı bağlama koşulları nelerdir?

Kız çocuklarına ölen babasından emekli maaşı bağlanabilmesi için medeni duruma bakılır. Evli olmayan ve çalışmayan kız çocuklarına babasından kalan emekli maaşının %25’i bağlanır. Kız çocuğu evlendiğinde bu maaş kesilir. Boşandığında ya da dul kaldığında ise babasından kalan emekli maaşı tekrar yatırılmaya başlar. Aynı durum sigortalı olarak çalışmaya başlamasıyla da geçerlidir. Kız çocukları sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında ölen babalarından almış oldukları emekli maaşı kesilir. İşten ayrıldıklarında ise bu maaş tekrar verilmeye başlar. Bunların dışında, kız çocukları için başka bir koşul aranmaz.

Kız çocuklarının engelli ya da iş göremez durumda olması durumunda da ölen babasından emekli maaşı bağlanır. Bu maaş, kız çocuğu ölene kadar verilir. Bunun için tek şart, tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık kurulu raporudur. Bu raporda kız çocuklarının %60 engelli olduğu ya da %60 ve üzerinde iş gücü kaybı yaşadığı yazıyor olmalıdır.

Erkek çocuklarına emekli maaşı bağlama koşulları nelerdir?

Erkek çocuklarına ölen babasından emekli maaşı bağlanabilmesi için de yaş ve öğrenim durumlarına bakılır. Gerekli şartları taşıyan erkek çocuklarına da babalarından kalan emekli maaşının %25’i bağlanır. Bu şartlar şöyledir;

 • Öğrenim görmeyen erkek çocuklarına 18 yaşına kadar
 • Orta öğrenim gören erkek çocuklarına 20 yaşına kadar
 • Yüksek öğrenim gören erkek çocuklarına 25 yaşına kadar emekli maaşı verilir.

Görüldüğü gibi erkek çocuklarına babalarından kalan emekli maaşı bağlanırken medeni duruma bakılmaz. Yaş ve öğrenim durumuna bakılarak, belirli süreler için maaş bağlanır. Erkek çocukları için malullük ve engellilik için istisna uygulanmaktadır. Buna göre %60 ve üzerinde engelli olan ya da %60 ve üzerinde iş gücü kaybı yaşayan erkek çocuklarına da ölene kadar babalarından kalan emekli maaşının %25’i bağlanır. Burada önemli olan nokta, engel ya da maluliyet durumunun tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık kurulu raporunda açıkça belirtilmiş olmasıdır.

Ölen babanın emekli maaşının çocuklarına bağlanması için genel şartlar nelerdir?

Ölen babanın emekli maaşının çocuklarına bağlanabilmesi, babanın da bazı şartlara uymuş olması gerekir. Buna göre;

 • Ölen babanın, vefat etmeden önce emekli aylığı alıyor olması gerekir. Bu aylığın da kendi adına verilmiş olması gerekir. Örneğin; ölen babanız, vefat eden kendi babasından maaş alıyorsa ve başka bir gelir yoksa, bu maaş çocuklara bağlanmaz. Babanın kendi adına bağlanmış olan bir emekli maaşının olması gerekir.
 • Ölen babadan maaş alınabilmesi için babanın yalnızca emekli olmasına bakılmaz. Babanın 900 gün SSK ya da 1800 gün BAĞ-KUR primi yatırmış olması, BAĞ-KUR borcu bulunmaması ve tüm sigorta birimleri için geçerli olan toplam 5 yıllık çalışmasının olması durumunda, vefat etmesi halinde çocuklarına emekli maaşı bağlanabilir.

Emekli maaşı çocuklara hangi oranlarda bağlanır?

Ölüm halinde emekli maaşı tutarı, çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda geride kalan eş olması durumunda da değişir. Buna göre;

 • Babasından kalan emekli maaşını almak için başvuruda bulunan tek çocuk, %50 oranında maaş almaya hak kazanır.
 • Babasından kalan maaşı almak için 2 çocuk başvuru yapıyorsa emekli maaşı tutarı %40’ar olarak iki çocuğuna da ödenir.
 • Anne ve tek çocuk varsa ölen babanın emekli maaşı anneye %60, çocuğa %30 olarak bağlanır.
 • Anne ve 2 çocuğun olması durumunda babadan alınacak emekli maşının tutarı anneye %50, çocuklara ise %25’şer olacak şekilde dağıtılır.
 • Anne ve 3 çocuğu bulunması halinde babadan kalan emekli maaşı anneye %50, kalan %50 ise 3 çocuğa bölünerek toplam %100’ü geçemeyecek şekilde paylaştırılır.
 • Ölen babanın eşi yoksa ve üç çocuğu varsa, emekli maaşı 100’ün 3’e bölünmesi ile elde edilen oran kadar her bir çocuğa paylaştırılır.
 • Ölen babanın dört çocuğu olması ve eşinin olmaması durumunda ise emekli maaşı, her bir çocuğa %25 olacak şekilde paylaştırılır.

Ölen babanın emekli maaşı için nereye başvuru yapılır?

Ölen babanızdan kalan emekli maşının bağlanabilmesi için e-devlet üzerinden ya da SGK merkezlerinden başvuru yapanız gerekir. SGK merkezlerine yapılacak başvurular için her sigorta biriminin kendine ait olan bölümüne başvuru yapmanız gerekir. Buna göre SSK için SGK il müdürlüklerine, BAĞ-KUR için ölen babanın dosyasının bulunduğu SGK il müdürlüklerine, Emekli Sandığı için de Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapmalısınız. Başvuru sırasında ölüm belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, babanızdan maaş almak istediğinize dair dilekçe, veraset ilamı ve engelli ya da malul çocuklar için sağlık kurulu raporu belgelerinin yanınızda bulunması gerekir.

Ölen babanın emekli maaşı çocuklarına ne zaman bağlanır?

Ölen babanızdan kalan emekli maaşının bağlanması için kanunda geçen süre en geç 30 gündür. Gerekli evrakları ve dilekçeyi teslim ettikten sonra hesaplama işlemler yapılır ve başvuru izleyen ayın başında emekli maaşı, çocukların hesaplarına yatırılır. Adınıza Ziraat Bankasında ya da Halk Bankasında açılmış olan bir hesabın bulunması gerekir. Bu hesapla ilgili detaylı bilgiyi SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara