Emekli Maaşı Hesaplama

Ne Kadar Emekli Maaşı Alacağınızı Biliyor Musunuz?

Emekli olacakların en çok merak ettiği konu ne kadar emekli maaşı alacağıdır. SGK tarafından bu merakınızı giderebileniz için bir uygulama geliştirilmiştir. 4A, 4B ve 4C sigorta birimine bağlı olanlar bu uygulamaya girip, gerekli bilgiler doldurarak ne kadar emekli maaşı alabileceğini hesaplayabilirler. Ancak bu uygulama soncunda hesapladığınız tutar, o güne kadar yatan primleriniz üzerinden görünecektir. Bu nedenle her ay hesaplama yaptığınızda yatırdığınız prim arttığı için emekli maaşınız yükselir. Aynı zamanda bu uygulamayı kullanarak hesaplama yapabilmeniz için en az 3600 günlük prim ödemiş olmanız da gerekir. 4B için en az 5400 günlük prim ödenmiş olmalıdır. Cep telefonunuzdan ya da internet üzerinden yapacağınız bu hesaplama, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı net olarak gösteremez. Çünkü net emekli maaşınız, ancak emekli olmak için dilekçenizi verdikten sonra SGK tarafından hesaplanacaktır.  Sizlere SGK tarafından emekli maaşı hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığı ve online hesaplama hakkında detaylı bilgi verelim;

Online emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

SGK tarafından geliştirilen emekli maaşı hesaplama uygulamasından her sigorta birimi için farklı hesaplama yapılmaktadır. Ayrıca her sigorta birim için farklı bilgiler girilerek hesaplama yapılır. Sizlere bunları detaylı olarak açıklayalım;

SSK için online emekli maaşı hesaplama;

Arama motoruna ilk olarak “4A emekli maaşı hesaplama” yazmanız gerekir. Karşınıza çıkan ilk site, SGK’nın sunduğu hesaplama uygulaması olacaktır. Bu siteye tıkladığınızda karşınıza açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekir.

 • C. kimlik numarası
 • Baba Adı
 • Nüfusa kayıtlı olunan il
 • SSK sicil numarası
 • Gün, ay ve yıl olarak doğum tarihi

Bu bilgileri girdikten sonra “sorgula” kısmına tıklayarak, emekli maaşınızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için gerekli olan SSK sicil numarasını e-devlet üzerinden hizmet dökümü belgenizden öğrenebilirsiniz. Sorgulama, sizin girdiğiniz bilgiler baz alınarak yapıldığı için kesin sonuç vermez ve sonuçlar resmî belge olarak kullanılamaz.

BAĞ-KUR için online emekli maaşı hesaplama;

SGK aracılığı ile BAĞ-KUR emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için yine arama motoru kısmına “4B emekli maaşı hesaplama” yazmanız gerekir. Listelenen sitelerin arasında ilk siteye tıkladığınızda karşınıza açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız istenir. BAĞ-KUR emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için gerekli bilgiler;

 • C. kimlik numarası
 • Bağlı olduğunuz BAĞ-KUR kurumunun seçimi (esnaf ya da tarım olarak)
 • Ekranda yer alan güvenlik kodu bilgisi şeklindedir.

Bu bilgileri girerek “sorgula” kısmına tıkladığınızda maaşınız otomatik olarak hesaplanacaktır. Bu hesaplama aracı ile yapılan hesaplamalar, bugün maaş alıyormuşsunuz gibi yapılacaktır ve yaklaşık bir değer olacaktır. Asıl emekli aylığınız, emeklilik talebinde bulunmanız halinde hesaplanacağı için bu ekrandan yapılan hesaplamalar resmi olarak kullanılamaz. Hizmet bilgilerinizi kurallara uygun olarak girmediyseniz, yine bu ekrandan hesaplama yapamazsınız. Bu ekran hesaplama yapabilmeniz için en az 5400 gün prim ödemiş olmanız gerekir.

Emekli Sandığı için online emekli maaşı hesaplama;

Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan devlet memurlarının emekli maaşını hesaplayabilmesi için SSK ve BAĞ-KUR’dan farklı bilgileri girmesi gerekir. SGK uygulaması aracılığıyla hesaplama yapabilmeniz için arama motoru kısmına “4C emekli maaşı hesaplama” yazmalısınız. Karşınıza çıkan ilk siteye giriş yaptığınızda, hesaplama yapmak için gerekli olan bilgileri girebilirsiniz. 4C emekli maaşı hesaplama için gerekli olan bilgiler şu şekildedir;

 • Derece rakamı
 • Kademe rakamı
 • Ek gösterge rakamı
 • Hizmet yılı
 • Hizmet ayı (toplam yıldan arta kalan ay rakamı yazılacaktır. Örneğin; 525 yıl 4 ay çalışmanız varsa, bu alan 4 ay yazmanız gerekir.)
 • Kıdem yılı
 • Aylık alınacak tarih (emekli olmak istediğiniz tarih gün, ay ve yıl olarak girilmelidir.)
 • İkramiye yılı
 • Makam, temsil ve görev tazminat gösterge rakamı

SGK tarafından sunulan bu uygulama ile devlet memurları ikramiye ve emekli maaşı hesaplaması yapabilirler. Bu hesaplamaların yapılabilmesi için en az derece, kademe ve aylık tarihi bilgilerinin girilmesi gerekir. Çalışmış olduğunuz unvana bağlı orak makam, temsil ve görev tazminatınız varsa, mutlaka kanunda yer alan tablodaki değeri yazmanız gerekir. Bu ekrandan yapılan emekli maaşı ve ikramiye hesaplamaları yalnızca sizin girdiğiniz bilgiler baz alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle sonuçlar resmi değildir. Yukardaki bilgileri girdikten sonra “hesapla” kısmına tıkladığınızda, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emekli maaşları SGK tarafından nasıl hesaplanır?

Emekli maaşınızı tam olarak öğrenmek istiyorsanız, emekli olmak için gerekli olan tahsis talep dilekçesini SGK’ya iletmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. İletmiş olduğunuz bu dilekçeye göre yatırmış olduğunu toplam primler değerlendirilecek ve emekli maaşınız hesaplanacaktır. Talebinizi takip eden ayın başında ise emekli maaşlarınız hesaplarınıza yatırılır. SGK tarafından emekli maaşı hesaplama işlemleri, her sigorta birim için farklı yapılır ve bu birimler için farklı formüller kullanılır. Sizlere her sigorta birimi için nasıl hesaplama yapıldığını açıklayalım;

 • 4A için emekli maaşı hesaplama işlemleri;

4A için emekli maaşı hesaplaması üç dönem için yapılmaktadır. Bu dönemler 2000 yılından önce işe başlayanlar, 2000-2008 yılları arasında işe başlayanlar ve 2008 yılından sonra işe başlayanlar olmak üzere üç kısma ayrılır.

2000 yılından öne işe başlayanların emekli maaşının hesaplanabilmesi için katsayı, gösterge rakamı ve aylık bağlama oranlarının çarpılması gerekir. Bu dönemde kullanılan katsayı rakamı 12000’dir. Gösterge rakamı ise kanunda verilen gösterge tablosundan bulunmaktadır. 2000 yılından önce yatırılan 10 yıllık kazançların 10’a bölünmesi ile ortalama kazanç rakamı elde edilir. Bu rakama tablodaki en yakın değer, gösterge rakamı olarak alınır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %60’dır. Bu üç verinin çarpılmasının sonucunda kısmi emekli maaşı hesaplanır. 2000 yılından önce yatırılan primler, asgari brüt ücretin 6,5 katına kadar ödenebilir. Ancak 2000 yılından sonra çalışması olanlar için bu tavan tutar azaltılmıştır.

2000-2008 yılları arasında işe başlayanların emekli maaşı için ortalama yıllık kazanç ile aylık bağlama oranı kullanılarak hesaplanır. Buradaki ortalama yıllık kazanç ise gösterge rakamı ile güncelleme katsayısı kullanılarak hesaplanır. 2000-2008 yılları arasındaki her yılın kazancı, güncelleme katsayısı kullanılarak çarpılır ve elde edilen rakamların ortalaması alındıktan sonra, ortalama yıllık kazanç hesaplanır. Güncelleme katsayısı için bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamları kullanılarak hesaplama yapılır. Her yıl için kullanılan güncelleme katsayısı farklıdır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı yatırılan primlere göre kademeli olarak artış gösterir. Yatırılan ilk 3500 gün için aylık bağlama oranı %3,5 olarak alınır. Sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için de %1,5 olarak kullanılmaktadır. Ortalama yıllık kazancın, aylık bağlama oranının ve dönem ağırlığı rakamının çarpılmasının sonucunda ise kısmi emekli maaşı hesaplanabilir.

2008 yılından sonra işe başlayanların emekli maaşının hesaplanabilmesi için de ortalama aylık kazanç ve aylık bağlama oranının çarpılması gerekir. Bu dönemdeki ortalama aylık kazanç yine güncelleme katsayısı kullanılarak hesaplanır. Güncelleme katsayısı ise bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızının %30’u kullanılarak bulunur. Her yılın kazancı güncellendikten sonra ortalama aylık kazanç hesaplanır ve aylık bağlama oranı ile çarpıldıktan sonra kısmi emekli maaşı hesaplanabilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %30’dur. 7200 günden fazla prim yatıranların aylık bağlama oranı ise her tam yıl başına %2 oranında artırılmaktadır.

Bu üç dönemde de çalışması olanların emekli maaşı hesaplama işlemleri, yukarıdaki formüller kullanılarak yapılır. Toplanan kısmi emekli maaşları güncellenir ve son yapılan zamlar da eklenerek hesaplara yatırılır. Bu üç döneme bakıldığında en yüksek emekli maaşı 2000 öncesi çalışması olanlar için hesaplanır. Sonraki dönemlerde kullanılan formüller ve aylık bağlama oranı değiştiği için hesaplanan emekli maaşı tutarı da düşer. En düşük emekli maaşı ise 2008 yılından sonra çalışması olanlar için hesaplanır.

 • 4B emekli maaşı hesaplama işlemleri;

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesabı yapılırken de SSK’da olduğu gibi üç dönem esas alınır ve her dönem için farklı formüller kullanılır. BAĞ-KUR’un SSK’dan farkı ise yatırılan primlerin asgari brüt ücret üzerinden değil de basamaklar üzerinden yatırılıyor olmasıdır.

2000 yılından çalışması olan BAĞ-KUR’luların emekli maaşı hesaplanırken son bir ödeme yapılan basamağa bakılır. 1’den 24’e kadar olan basamaklardan son bir yıl hangi basamağa prim ödendiyse, o kazancın toplamının %70’i alınarak emekli maaşı olarak bağlanır. Buradaki %70 rakamı aylık bağlama oranı olarak kullanılır. 4B’liler ne kadar yüksek basamaktan prim öderlerse, bu dönemde o kadar yüksek emekli maaşı bağlanır.

2000-2008 arası dönemde çalışması olan BAĞ-KUR’lular için emekli maaşı hesaplama yapılırken, ağırlıklı ortalama değeri ile aylık bağlama oranı çarpılır. Ağırlıklı ortalama değeri ise kanunda yer alan gelir tablosundan bulunur. 2000-2008 yılları arasında yatırılan toplam prim tutarına gelir tablosunda karşılılık gelen değer, ağırlıklı ortalama rakamı olarak alınır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise SSK’da olduğu gibi kademeli olarak artar. Buna göre, bu dönemde yatırılan ilk 3500 gün için aylık bağlama oranı %3,5 olarak alınır. Sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 olarak alınır. Bu oranlar her tam yıl için alınarak hesaplanır. Bu iki verinin çarpılması sonucunda kısmi emekli maaşı hesaplanmış olur.

2008 yılından sonra çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken de yine ağırlıklı ortalama değeri ile aylık bağlama oranı çarpılır. Bu dönemde kullanılan ağırlıklı ortalama değeri, yine kanunda yer alan gelir tablosuna bakılarak elde edilir. 2008 yılından sonra ödenen primlerin toplamına, gelir tablosunda karışlık gelen değer, ağırlıklı ortalama değeri olarak alınır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %50’dir. 9000 günden fazla yatırılan her tam yıl için aylık bağlama oranı, %2 oranında artırılmaktadır.

Görüldüğü gibi BAĞ-KUR için de ödenen primlere göre emekli maaşı tutarı değişiklik gösterir. 2000 yılından önce en yüksek emekli maaşı hesaplanırken en düşük emekli maaşı tutarı 2008 yılından sonrası için hesaplanır. Bunun nedeni 2008 yılından sonra kullanılan aylık bağlama oranının düşürülmüş olmasıdır.

 • 4C emekli maaşı hesaplama işlemleri;

4C, devlet memurlarının bağlı olduğu sigorta birimini ifade eder. Devlet memurlarının emekli maaşı, diğer sigorta birimleri gibi hesaplanmaz. Bu hesaplama yapılırken kanunda yer alan tablolardan ve farklı göstergelerden yararlanılır. Ayrıca diğer sigorta kollarında olduğu gibi üç farklı dönem kullanılmaz. 4C emekli maaşı hesaplama işlemleri için;

Kademe, derece, hizmet yılı, hizmet ayı, makam tazminatı, kıdem yılı, ek gösterge rakamı, ikramiye alınan toplam yıl sayısı, memur maaş katsayısı gibi veriler kullanılır. Bu verilerin tamamı kanunda belirtilen tablolardan bakılarak elde edilir. Bu da bir devlet memurunun alacağı maaş tutarını tahmin edebilmesi anlamına gelir.

Memurların emekli maaşı hesaplanırken çalışılan yıl sayısı önemlidir. 25 yıldan fazla çalışanlar ve 25 yıldan az çalışanlar için farklı hesaplama yapılır. 25 yıl çalışanlar için kanunda belirtilen katsayı ile %75 çarpılır ve elde edilen tutar maaş olarak bağlanır. 25 yıldan fazla çalışanlar için %75 oranı her tam yıl başına %1 artırılır. 25 yıldan az çalışanlar için de her tam yıl başına %1 oranında azaltılacaktır. Görüldüğü gibi buradaki %75, aylık bağlama oranı olarak kullanılacaktır.

Yukarıdaki veriler kullanılarak devlet memurlarının alacağı emekli maaşı tutarı brüt olarak hesaplanır. Bu tutar, hizmet yılı +50 ve aylık ağlama oranı ile çarpılarak, net maaş tutarı bulunur. Bu rakama son yapılan zamlar da eklenir ve hesaplara yatırılır.

Emekli maaşınızı nasıl artırabilirsiniz?

Yukarıdaki açıklamalardan sonra artık ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi ve maaşınızın nasıl hesaplandığını biliyorsunuz. Emekli maaşınız, 2008 yılından sonra çalışmanız varsa düşük olacaktır pek emekli maaşınızı nasıl artırabilirsiniz? Bunun için birden fazla yöntem mevcuttur. Sizlere emekli maaşının nasıl artırılabileceğini açıklayalım;

 • Emekli maaşınızın artmasını istiyorsanız 1996, 1997, 1998 ve 1999 yıllarında çalışmanızın olması gerekir. Bu yıllarda çalışması olanların emekli maaşı 400 liraya kadar artmaktadır. Bu dönemlerde çalışmanız yoksa, askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanması yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yıllar için düşük primden borçlanma yaparsanız emekli maaşınızın 150 liraya kadar, yüksek primden ödeme yaparsanız da maaşınızın 400 liraya kadar artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Emekli maaşınızın artması için yatırılan prim tutarı da etkilidir. Aylık maaşınız 3500 liraysa ve sigortanız asgari brüt ücret üzerinden yatıyorsa, çalışmanıza göre daha düşük emekli maaşı alırsınız. Bu nedenle sigorta primlerinizin, aldığınız maaş tutarı üzerinden yattığından emin olmanız gerekir.
 • İmkânınız varsa, adınıza 2 yerden birden sigorta yaptırmanız halinde daha yüksek emekli maaşı alırsınız. Aylık kazancınız ne kadar yüksekse, alacağınız emekli maaşı tutarı da o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle bir işte çalışıyorken, patronunuzdan izin alarak ikinci bir yerde çalışabilir ve adınıza iki sigorta birden yatmasını sağlayabilirsiniz.
 • Emekli maaşı hesaplama yapılırken son 3,5 yılda önem kazanır. Yatırmış olduğunuz primleri son 3,5 yılına bakılır ve bu süre içinde hangi sigorta birimine prim yatırdıysanız, o birimden emekli olursunuz. Eğer BAĞ-KUR’luysanız, son 3,5 yıl için SSK’lı olabilirsiniz. Bu sayede daha erken emekli olma ve daha yüksek emekli maaşı alma imkanına sahip olursunuz.
 • Aylık kazancınızın yanında, işveren tarafından size düzenli ödenen yemek parası, yol yardımı, erzak yardımı, kıyafet parası gibi ödemeler de varsa, bunları mutlaka maaş bordronuza eklettirmeniz gerekir. Sigorta primleri yatırılırken bu ödemelerin dahil edilmesi, emekli maaşınızı yükseltecektir. Ayrıca kıdem tazminatı hesaplanırken, yapılan bu düzenli ödemeler de dikkate alınacağı için iki taraflı kazanç sağlamış olursunuz.
 • Emekli maaşınızı yükseltmek için çok çalışmanız yeterli değildir. Hatta 2008 yılından sonra fazla çalışanların emekli maaşları düşer. Burada önemli olan nokta ne kadar yüksek prim ödediğinizdir. Son 3,5 yıl SSK’dan ve tavan fiyattan prim öderseniz, emekli maaşınızı toplamda 800 lira kadar artırabilirsiniz. Aylık kazancınız ne kadar yüksekse, emekli maaşınız da o kadar yükselir.
 • Emekli olurken bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri belirtmeyi unutmayın. Çünkü 2008 yılından sonra emekli maaşı hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı %30 olarak alınır. Ancak bakmakla yükümlü olunan kişiler varsa bu oran %40 olarak alınacaktır ve alacağınız emekli maaşı tutarı otomatik olarak yükselir.
 • Emekli maaşınızın artması için önceden plan yapmalı ve prim ödemelerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz. 10 yıl öncesinden hangi sigorta biriminden emekli olacağınıza karar vererek ve ödeyeceğiniz prim miktarını belirleyerek, emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz.
Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara