Emekli Maaşı Hesaplama

Nasıl Hesaplıyoruz?

Emekli maaşı hesaplama için çok fazla verinin kullanılması gerekir. Bizler, bu veriler tek tek ele alıyor ve hesaplamalarımızı, bu veriler ışığında eksiksiz olarak yapıyoruz. SSK ve BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama yaparken her dönemim verilerini ayır ayrı değerlendiriyoruz.

SSK ve BAĞ-KUR üzerinden doğru bir şekilde emekli maaşı hesaplama yapabilmemiz için “Hesaplama Talebi” formunda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Bu bilgiler;

 • Cinsiyet
 • Doğum tarihi
 • Tahsis talep tarihi (emekli maaşınızın bağlanması için SGK’ya başvuru yapacağınız tarih)
 • Hangi sektörde çalıştığınız
 • Borçlanma yapıp yapmadığınız (yurt dışı, askerlik ve doğum borçlanması gibi)
 • SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü

Yukarıda yer alan uzun vade hizmet dökümü belgesini e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Bu belgeyi alabilmek için “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Almış olduğunuz hizmet dökümü belgesini ilgili yere yükleyip bize göndermeniz gerekir.

Bu işlemleri yaptıktan ve formu bize gönderdikten sonra arkanıza yaslanıp beklemeniz yeterli olacaktır. Emekli maaşınız 24 saat içinde hesaplanıp, tarafınıza mail olarak bildirilecektir.

 1. SSK için emekli maaşı hesaplama yöntemimiz;

SSK yani 4A için emekli maaşı hesaplama yaparken 3 farklı dönem esas alınır. Bu üç dönem için de çalışmalarınız varsa, her dönemin kısmi emekli aylığını hesaplıyoruz ve bu aylıkların toplamı ile üç dönem için alacağınız emekli maaşını elde ediyoruz. Son yapılan zamlar ve ek ödeme tutarını da maaşınız ekledikten sonra net emekli maaşınızı hesaplayarak tarafınıza gönderiyoruz.

 • 2000 ve öncesi dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

Tam aylık = Gösterge rakamı X katsayı X Aylık Bağlama Oranı

Dönem Ağırlığı = 2000 ve öncesi dönem için yatırılan toplam prim gün sayısı / tüm dönemler için yatırılan toplam prim gün sayısı

Kısmi aylık = Tam Aylık / Dönem ağırlığı

2000 ve öncesi dönem için hesaplayacağımız emekli maaşına A1 aylığı adı verilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranları yüksektir. Gösterge katsayısı ise kanunda belirtilen gösterge ve üst gösterge tablolarından bulunmaktadır. Katsayı için ise 12.000 rakamı kullanılır.

 • 2000-2008 arası dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

Tam aylık = Ortalama yıllık gelir X Aylık Bağlama Oranı

Dönem Ağrılığı = 2000-2008 Arası yatırılan toplam prim göğün sayısı / tüm zamanlar için yatırılan toplam prim gün sayısı

Kısmi aylık = Tam Aylık X Dönem Ağırlığı

2000-2008 arası dönem için hesaplayacağımız emekli maaşına A2 aylığı adı verilir. Bu dönemdeki ortalama yıllık kazanç tutarı güncelleme katsayısı ile bulunmaktadır. 2000 yılından 2008 yılına kadar olan kazançlar, güncelleme katsayısı ile güncellenir ve bu güncelleme katsayısı, bir önceki yılık TÜFE ve büyüme hızı rakamlarına göre belirlenir. Ayrıca bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranları düşürülmüştür.

 • 2008 sonrası dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

Tam aylık = Ortalama aylık kazanç X Aylık Bağlama Oranı

Dönem ağırlığı = 2008 sonrası yatırılan toplam prim gün sayısı / tüm zamanlar için yatırılan toplam prim gün sayısı

Kısmi aylık = Tam aylık X Dönem Ağırlığı

2008 sonrası dönem için hesaplayacağımız emekli maaşı hesabına C aylığı adı verilir. Bu dönemdeki ortalama aylık kazanç, yine güncelleme katsayısı ile bulunur. Ancak güncelleme katsayısı için kullanılan veriler değişmiştir. Bir önceki dönemde büyüme hızının tamamı güncelleme katsayısına dahil edilirken 2008 sonrası dönemde büyüme hızının yalnızca %30’u hesaplamaya dahil edilir. Buna göre güncelleme katsayısı için bir önceki yılın TÜFE ve büyüme hızının %30’u kullanılır. 2008 sonrası dönemde kullanılan aylık bağlama oranı da düşüktür. Bu nedenle diğer dönemlere bakıldığında, en düşük emekli maaşı 2008 yılı sonrası işe girenler içi hesaplanır.

Emekli maaşı tutarı = A1 aylığı + A2 aylığı + C aylığı şeklindedir. Bu rakamın üzerine son yapılan emekli maaşı zam tutarı ve %4 ek ödeme rakamı da eklendikten sonra emekli maaşınızın net değeri ortaya çıkar.

 1. BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama yöntemimiz;

BAĞ-KUR için de emekli maaşı hesaplama yaparken 3 farklı dönemi esas almak gerekir. Bu dönemlerin her biri için çalışmalarınız varsa, yine kısmi emekli maaşlarınızı hesaplıyoruz ve elde ettiğimiz toplam maaş tutarına son yapılan zamları ve ek ödeme tutarını da ekleyerek, net emekli maaşınızı hesaplıyoruz.

 • 2000 öncesi dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

Bu dönemde BAĞ-KUR için basamak sistemi üzerinden prim ödemesi yapılır. 1’den 24 ‘e kadar olan basamaklardan son bir yılda yatırılan basamak üzerinden emekli maaşı bağlanır. Aylık bağlama oranı ile son bir yılda ödenen basamak primleri çarpılarak, kısmi emekli aylığı bulunur. Buna göre 2000 öncesi dönemde ne kadar yüksek basamaktan prim yatırırsanız, emekli maaşınız da o kadar yüksek olacaktır. 2000 öncesi dönemde emekli maaşı hesaplama için son bir yıl basamak prim tutarı X aylık bağlama oranı formülü kullanılacaktır.

 • 2000-2008 arası dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

B dönemde yine basamak sistemine prim ödemesi yapılır. Ancak kazançların yine güncelleme katsayısı kullanılarak güncellenmesi gerekir. Buna göre;

Tam aylık = (Ortalama Yıllık Kazanç X Aylık Bağlama Oranı) / 12 şeklinde hesaplanır.

Kısmi aylık = Tam aylık X Dönem ağırlığı şeklinde bulunacaktır. Dönem ağırlığı için de yine 2000-2008 arası yatırılan toplam prim gün sayısı / tüm zamanlar için yatırılan toplam prim gün sayısı formülü kullanılır.

2000-2008 arası dönem için kullanılan güncelleme katsayısı için yine bir önceki yılın TÜFE ve büyüme hızı oranları dikkate alınacaktır. Ayrıca bu dönem için kullanılan aylık bağlama oranı düşürülmüştür.

 • 2008 sonrası dönem için yapacağımız hesaplamalarda;

Bu dönemde emekli maaşı hesaplama yapılırken güncelleme katsayısı için büyüme hızının %30’u dikkate alınır. Bu da güncelleme katsayısının düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca aylık bağlama oranları da düşürülmüştür. Bu nedenle en düşük emekli maaşı, 2008 sonrası dönemde işe başlayanlar için hesaplanacaktır. Bu dönemde basamak sisteminden prim yatırma değişmiş, tıpkı SSK’da olduğu gibi aylık asgari brüt ücret üzerinden prim yatırma sistemi getirilmiştir. Buna göre;

Tam aylık = Ortalama Aylık Kazanç X Aylık Bağlama Oranı

Kısmi aylık = Tam aylık X Dönem Ağırlığı şeklinde hesaplanır.

Dönem ağırlığı = 2008 sonrası dönemde yatırılan toplam prim gün sayısı / tüm zamanlar için yatırılan toplam prim gün sayısı şeklinde bulunur.

Emekli maaşı tutarı ise ilk dönem + ikinci dönem + üçüncü dönem kısmi aylıklarının toplanması ile elde edilir. Çıkan bu rakama son yapılan zamlar ve %4 ek ödeme tutarı da eklenerek, emekli maaşının net tutarı hesaplanmış olur.

Emekli maaşı hesaplama yaparken kullanılması gereken başka veriler de vardır. Örneğin bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı alacağınız emekli maaşınızı etkileyecektir. Ayrıca engelli ve maluliyet için emekli maaşı tutarı, farklı hesaplanmaktadır.

 • emeklimaasihesaplama.com olarak en önemli farkımız, emekli maaşı hesaplama yaparken “Borçlanmaları” da dikkate almamızdır. Yurt Dışı Borçlanması, Askerlik Borçlanması ve Doğum Borçlanması yaptığınız zaman da ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Alacağınız emekli maaşı tutarı, bu borçlanmaları yatıracağınız alt limit ya da üst limit tutarına göre değişiklik gösterecektir.

Engelli ve malul emekli maaşlarını nasıl hesaplıyoruz;

Ülkemizde engelli ve malul olan vatandaşlar için özel emeklilik şartları getirilmiştir. Bu emeklilik şartlarına göre alacakları emekli maaşı tutarı da değişiklik gösterecektir. Bizler, engelli ve malul olan vatandaşlarımız için emekli maaşı hesaplarken, tüm önemli verileri ele alıyor ve maaşlarının eksiksiz olarak hesaplanmasını sağlıyoruz. Dönemler için 4A ve 4B ve engelli ve malul maaşları değişmektedir. BAĞ-KUR ve SSK için engelli emekli maaşı hesaplama işlemlerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz.

Engelli emekli maaşı nasıl yapılıyor?

 • SSK için;

SSK’dan engelli emekli maaşı alabilmeniz için öncelikle engel oranının %40 ve %100 arasında olması gerekir. Engellilik oranı %40’ın altında olan vatandaşlarımız, normal emeklilik şartlarına tabi olacaktır. SSK’dan prim yatıran ve engelli olarak emekli olmak isteyen kişiler için 2 farklı dönem esas alınır. Ekim 2008 öncesi ve Ekim 2008 sonrası işe girenler için emekli olma şartları farklılık gösterir. Buna göre;

Ekim 2008’den önce işe giren engellilerin emekli maaşı hesaplanırken; iş başlama tarihlerine ve bu tarihlerde engellilik oranlarına göre yatırılması gereken prim gün sayısına bakılır. 1.derece engelli olanlar için engel oranı %80 ve üzeri, 2. Derece engelli oranlar için engelli oranı %60 ve %79 arası ve 3. Derece engelli oranların engel oranı %40 ve %59 arası olmalıdır. Engel oranına göre yatırılması gereken prim gün sayısı ve sigortalı olma süresi de değişiklik gösterecektir. Yatırılan primlere göre hesaplanan emekli maaşı tutarı da farklılık gösterir.

Ekim 2008’den sonra işe başlayanlar için de yine işe başlama tarihi ve bu tarihlerdeki engellilik oranına göre yatırılması gereken prim gün sayısı değişiklik gösterir ve emekli maaşı hesaplama işlemleri bu tutarlara göre yapılır. Bu dönemde yatırılması gereken prim gün sayısı %60 ve üzeri engellilik oranı olan, engellilik oranı %50 ile %59 arasında olan ve engellilik oranı %40 ile %49 arasında olan kişilere göre 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Yine hesaplanan emekli maaşı tutarı, yatırılan prime göre değişiklik gösterecektir.

 • BAĞ-KUR için;

BAĞ-KUR’dan sigorta primi yatıran ve engelli olan vatandaşlar için sigorta başlangıç tarihine bakılmaz. Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için önemli olan, engel oranı ve bu orana göre ne kadar prim yatırılması gerektiğidir. Engellilik oranı %40 ile %49 arasında olanlar, engellilik oranı %50-%59 arasında olanlar ve engellilik oranı %60 ve üzerinde olanlar için farklı prim gün sayıları geçerlidir. Yatırılan primlere göre alınacak olan emekli maaşı tutarı da farklılık gösterecektir.

Malul emekli maaşı nasıl hesaplanıyor?

Malulen emeklilik, işe başlama tarihinden sonra sakat kalan yani iş gücü kaybı yaşayan vatandaşlarımız için geçerlidir. İşe başlama tarihinden önce iş gücü kaybı yaşayan vatandaşlarımız, malulen emekli olamaz. Başkasının bakımına muhtaç olan malullerin emekli olabilmesi için 1800 gün prim ödemiş olması gerekir. Normal şartlarda malulen emekli olacak vatandaşlarımız için de 10 yıl çalışmış olmak ve 1800 gün prim ödemiş olmak şartı aranır. Ayrıca malullük maaşının bağlanabilmesi için iş gücü kaybının en az %60 ve üzerinde olması gerekir.

Bu kriterlere göre çalışılan dönemler, emekli maşının hesaplanması için önemlidir. Malulen emekli olacak kişiler, hangi dönemde prim ödemesi yapmışlarsa, emekli maaşları da o döneme göre hesaplanacaktır. SSK ve BAĞ-KUR için malulen emeklilik şartları aynıdır ve emekli maaşı hesaplama için kullanılan dönemlerde geçerli olan formüller ile maaş hesabı yapılır.

×

Bir Şeyler Ara