Emekli Maaşı Hesaplama

Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Maaşlar Kesilecek

Emeklileri yakından ilgilendiren kötü bir haber geldi. SGK tarafından, emekli olduktan sonra çalışanların maşalarından kesinti yapılacağı açıklandı. Yapılan bu kesinti ile milyonlarca emeklinin maaşları düşüyor. Emeklilerin SSK ya da BAĞ-KUR statüsünde olması hiç fark etmiyor. Emekli olduktan sonra çalışan her kişiden bu kesinti alınıyor. İşte emekli maaşlarından yapılan kesintinin detayları…

Sosyal güvenlik primi kesilecek;

Emekli olduktan sonra yeterli geliri sağlayamayan ve geçim sıkıntısı yaşayan kişiler, çalışmaya devam ediyor. Çalışmaya devam edenlerin emekli maaşlarından ise sosyal güvenli destek primi kesintisi yapılıyor. Bu kesinti, başkasının adına ya da kendi adına çalışan herkesten alınıyor. Bu kesinti ile emekli maaşları ciddi oranda düşüyor. Bu kesinti, emeklilerin sigortalı olmadan çalışmaya devam etmesinin ve haklarından yararlanamamasının da önünü açıyor.

Emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam eden pek çok kişi bulunmaktadır. Emekliler, isterlerse başkasının yanında isterlerse kendi adlarına bir işte çalışmaya devam edebilirler. Emeklilerin maaşlarından kesinti yapılmaması için çalışmaları karşılığında aldıkları maaşlardan sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekiyor. Bu primin tutarı da oldukça yüksek.

Sosyal güvenlik destek primi ne anlama geliyor?

Sosyal güvenlik destek primi, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin yaşlılık aylığının kesilmemesi için ödenen primdir. Bu primi ödeyen kişilerin yaşlılık aylıkları kesilmez. Sosyal güvenlik destek primi hem işçinin kendisinden hem de işverenden tahsil edilir.

Emekli olduktan sonra bir işverene bağlı olarak çalışan herkesten destek primi kesintisi yapılır. Emekli olduktan sonra devlet memuru olarak çalışmaya devam edenlerde ise emekli aylıklarından kesinti yapılır ve bu kişiler çalışmaya devam ederler.

Sosyal güvenlik destek primi kesintisi, işçi olarak çalışan kişilerin aldıkları maaştan yapılıyor. Yani bu kesinti emekli maaşından değil, çalışmaları karşılığında aldıkları maaştan yapılıyor. Bu kesintiyi ödemeyen kişilerin ise yaşlılık aylıkları kesiliyor.

Sosyal güvenlik destek primi ne kadar kesilir?

Emekli olduktan sonra işçi olarak çalışmaya devam edenlerin maaşlarından yapılan kesinti %32 tutarındadır. Yani %30 sosyal güvenlik destek primi kesintisi ile birlikte iş kazası ve meslek hastalığı içinde %2’lik prim kesintisi yapılır.

Kendi işinde çalışanlardan kesinti yapılır mı?

2016 yılına kadar, emekli olduktan sonra BAĞ-KUR’lu olarak kendi işinde çalışanlardan ya da şirket ortağı olanlardan %10’luk kesinti yapılıyordu. Ancak 2016 yılında bu kesinti kaldırıldı. Artık kendi adına çalışanlar, sosyal güvenlik destek primi ödemiyor. Bu kişilerin emekli maaşlarından da kesinti yapılmıyor.

Prim kesintisi yapılmayanlar kimlerdir?

Sosyal güvenlik destek primi ödemeyen kişiler kendi adına tarımsal faaliyet yürütenler, eğitim kurumlarında ücret karşılığında ders verenler, işçi ya da devlet memuru olarak çalıştıktan sonra emekli olarak kendi işini kuranlar ve vakıf üniversitelerinde görev yapanlardan alınmıyor.

Emekliyken çalışanlar, çalışmaya son verdiklerinde ne olur?

Emekliyken çalışan işçilerin maaşlarından kesinti yapılmadığı için bu kişiler çalışmayı bıraktıklarında sosyal güvenlik destek primi iade edilmez. Kamuda çalışanların da emekli aylıkları kesildiğinden, iş hayatına son verdiklerinde emekli maaşları yeniden hesaplanacaktır.

Emekli olduktan sonra çalışanlar, pandemi döneminde kısa çalışma ödeneğinden ve ücretsiz izin hakkından faydalanabilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışanların hem emekli maaşı almaları hem de işsizlik sigortası primleri ödenmemesi sebebiyle kısa çalışma ödeneği alma hakkı yoktur. Ayrıca ücretsiz izinde olanlara ödenen nakdi destek ödemelerinden de faydalanmazlar.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara