Emekli Maaşı Hesaplama

İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder 2019

Emekli olmak her vatandaşın hayalidir. Bazıları bu hayaline çalışarak kavuşurken bazıları çalışmadan emekli olmak isteyebilir. Ülkemizde uygulanan sisteme göre isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olmanız mümkündür. Çiftçiler, ev hanımları ya da aktif olarak çalışmak istemeyen kişiler için uygulanan isteğe bağlı sigorta uygulamasında ödenecek olan prim tutarı, asgari brüt ücret üzerinden belirlenmektedir. Asgari brüt ücret ile aynı zamanda iş göremezlik ödeneği, süt parası, askerlik borçlanması, yaşlılık aylığı, doğum borçlanması gibi tutarlar da belirlenir. 2019 isteğe bağlı sigorta primi tutarı ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi sunalım;

2019 isteğe bağlı sigorta primi nedir?

İsteğe bağlı sigorta primi, kanunlar tarafından belirlenen şartları taşıyan vatandaşlar için verilmiş bir hak olarak tanımlanabilir. Bu prim, çalışmak istemeyen ve kendi primini yatırarak emeklilik hakkı kazanmak isteyen vatandaşlar için çıkarılan bir uygulamadır. 01.10.2008 tarihinden sonra uygulamaya alınan isteğe bağlı sigorta hakkı ile vatandaşlar, kendi primlerini dışarıdan ödeyerek emekli olmaya hak kazanabilir. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalı olma süresi gibi şartları yerine getirerek, isteğe bağlı sigortalı olan kişiler BAĞ-KUR statüsünde emekli edilir.

2019 isteğe bağlı sigorta primi uygulaması, genel sağlık sigortasına ve uzun vadeli sigorta kollarına dahil olmanıza imkân sağlar. Günümüzde, bu haktan pek çok vatandaşımız faydalanmaktadır.

2019 isteğe bağlı sigorta primi kimler adına ödenebilir?

 • İsteğe bağlı sigortanın yatırılabilmesi için vatandaşların T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Vatandaşların bu primleri ödeyebilmeleri için herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmamaları gerekir.
 • Sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişilerin isteğe bağlı sigorta yaptırabilmeleri için 30 günden az ya da yarım gün çalışıyor olmaları gerekir.
 • Sigortalılık nedeniyle yaşlılık ve malullük aylığı gibi aylıklar almayan kişiler, isteğe bağlı sigorta yaptırabilir.
 • SGK’dan emekli aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilir.
 • İsteğe bağlı sigortalı olacak kişilerin aktif vergi kayıtlarının bulunmaması gerekir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler, SGK il ya da ilçe müdürlüklerine başvurularını yaparak, isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başlayabilirler. Bu kişiler, BAĞ-KUR statüsünde emekli olmaya hak kazanırlar. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyebilecek olan kişiler ise ev hanımları, ek 5 tarım SSK işçileri ve isteğe bağlı BAĞ-KUR çalışanlarıdır.

2019 isteğe bağlı sigorta primi ile emekli olma şartları nelerdir?

2019 isteğe bağlı sigorta primi yatıranların emeklilik şartları, normal emeklilik ve yaş sınırına göre emeklilik olmak üzere iki farklı şekilde düzenlenmiştir. Buna göre;

 • Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ve öncesi olan vatandaşlarımız için emeklilik şartları, yaş sınırına bağlı olarak 10 yıllık sigortalı olma ve 3600 prim ödemedir.
 • Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında olan vatandaşlarımız için emeklilik şartları, yaş sınırına bağlı olarak 25 yıllık sigortalı olunması, 60 yaşına gelinmesi ve 4500 gün prim ödenmiş olmasıdır.
 • Sigorta başlangıç tarihleri 01.05.2208 tarihinde sonra olan vatandaşlarımız için emeklilik şartları, yaş sınırına bağlı olarak 63 yaşına gelinmiş olması ve 5400 gün prim ödenmiş olmasıdır.
 • Normal emeklilik koşullarına göre ek 5 tarım için prim ödeyen vatandaşların emekli olabilmesi için 7200 gün prim ödemiş olması gerekir.
 • Normal emeklilik koşularına göre isteğe bağlı BAĞ-KUR prim ödeyen vatandaşlarımızın emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemesi gerekir.
 • Normal emeklilik koşullarına göre isteğe bağlı ev hanımı olarak prim ödeyen vatandaşlarımızın emekli olabilmesi için 9000 gün prim ödemiş olması gerekir.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nereye yapılır?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için başvuru işlemleri SGK’ya yapılmalıdır. Bu sigortanın başlatılması için ilk defa başvuranlar ile yeniden başvuranların farklı birimlere başvuru yapması gerekir. Buna göre;

 • İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler, sigorta giriş bildirgeleri ile birlikte SGK il müdürlüklerine, şahsen başvuru yapmalıdır.
 • İkinci defa ya da yeniden başvuru yamak isteyen kişilerin ise Ankara’da bulunan SGK genel müdürlüğü sigortalı tescil ve hizmet daire başkanlığına başvuru yapmaları gerekir.

2019 isteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

Kendi adına prim ödeyerek emekli olmak isteyenlerin aklındaki soru 2019 isteğe bağlı sigorta primi ödemelerini ne kadar olduğudur. Asgari brüt ücretin belli olması ile birlikte 2019 isteğe bağlı sigorta primi tutarı da belirlenmiştir. Bu tutarlar, aşağıdaki şekildedir;

 • 01 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında, ek 5 tarım SSK için ödenecek en düşük sigorta primi tutarı 764,84 liradır. En yüksek prim tutarı ise 5736,31 lira olarak belirlenmiştir.
 • 01 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında isteğe bağlı BAĞ-KUR için ödenecek olan en düşük prim tutarı 818,56 liradır. En yüksek prim tutarı ise 6139,2 lira olarak belirlenmiştir.
 • 01 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ev hanımı olarak isteğe bağlı sigorta için ödenecek en düşük prim tutarı 709,41 liradır. En yüksek prim tutarı ise 5320,5 lira olarak belirlenmiştir.

2019 isteğe bağlı sigorta primi hesaplamaları yapılırken asgari brüt ücret esas alınır. Buna göre asgari brüt ücretin %12’si GSS, %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için de %32’lik tutarı prim olarak alınmaktadır. Sigorta primi olarak ödenecek en yüksek tutar ise, minimum olarak belirlenen tutarın 7,5 katı olarak hesaplanır.

2019 isteğe bağlı sigorta kolları hakkında bilinmesi gerekenler;

 • 2019 isteğe bağlı sigorta primi ödeyen vatandaşlar, çalışanlar ile birlikte aynı haklara sahiptir. Bu nedenle sağlık alanında yapılan yardım ve desteklerden faydalanabilmektedir. Çünkü isteğe bağlı sigorta primlerinin içinde Genel Sağlık Sigortası ödemesi de alınmaktadır.
 • İsteğe bağlı sigortalar, sigortalının ölmesi nedeniyle, sigortalı olan kişinin bu sigortadan ayrılmak için başvuru yapması nedeniyle ve emekli olunması nedeniyle sonlandırılabilir.
 • Kanuna göre ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta yaptırabilmeleri için evde el işi, yemek, süs eşyaları gibi şeyleri yapıp satması ve gelir elde etmesi gerekir. Yeni çıkarılan düzenleme ile evde kazanç elde eden ev hanımları vergiden muaf tutulmuştur. Bu uygulamaya bakılarak, ev hanımı olarak isteğe bağlı sigortalı olabilmek için vergi kaydınızın bulunmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu koşullar altında evde para kazanmasanız bile kendi adınıza sigorta primi ödemesi yapabilirsiniz. Vergi kaydınızın bulunmadığına dair bir yazı ile SGK müdürlükleri başvuru yapabilirsiniz.
 • İsteğe bağlı Bağ kurlu olabilmek için şirket ortaklığı, esnaf kaydı ya da çiftçilik kaydı gibi kayıtlarınızın bulunmaması gerekir. Bu kayıtları olan kişiler normla BAĞ-KUR primi ödemek zorundadır.
 • Ek 5 tarım sigortası, isteğe bağlı 4A kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sigorta koluna bağlı olarak prim ödemesini yapılabilmesi için esnaf kaydı, çiftçilik kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı gibi durumların bulunmaması gerekir.
 • 2019 isteğe bağlı sigorta primi tutarı hakkında bilgi almak ya da ilk tescil kaydını yaptırmak isteyen kişiler, e-devlet sistemini kullanabilirler. Aynı zamanda SGK müdürlüklerine başvuru yaparak da sigorta primlerini öğrenebilirler. İsteğe bağlı sigortası bulunan kişiler e-devlet üzerinden hizmet dökümü belgesi alma hakkına da sahip olurlar.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara