Emekli Maaşı Hesaplama

İntibak Yasası Çıktı Mı?

2000 yılından sonra emekli olan binlerce kişi, intibak yasasını ve bu yasa ile yapılacak olan zamları bekliyor. Devlet bu konuda çalışma yapacaklarını açıklamıştı. Milyonların beklediği intibak yasası çıktı mı? İntibak zammı verilecek mi? İşte detaylar…

İntibak yasası ne zaman çıkacak?

Emeklilerin maaşları her geçen yıl düşüyor. Emeklilerin düşük maaş alması, geçim sıkıntısı yaşamalarına neden oluyor. Bu nedenle, özellikle 2000 yılından sonra emekli olanlar, daha önce yapılan intibak düzenlemesinin kendilerine de yapılmasını istiyor. Emekli maaşlarında son yıllarda bazı düzeltmeler yapıldı. En düşük emekli maaşı geçtiğimiz yıl 1.000 liraya yükseltildi. Şu anda ise 1.500 liraya yükseltilmesi gündemde.

Emeklilerin geçim sıkıntılarını gidermek amacıyla yine geçtiğimiz yıldan beri dini bayramlarda, 1.000 lira ek ödeme yapılıyor. Korona virüs salgını nedeniyle kötü etkilenen ekonomiyi biraz olsun canlandırmak için emekli maaşlarının 1500 liraya yükseltildiği de açıklandı.

Ancak milyonlarca emekli halen maaşlarının düzenlenmesini bekliyor. Emekliler tarafından intibak yasası dört gözle bekleniyor. Memur emeklileri bu yasa ile kurumlar arasında maaş farkının ortadan kalkmasını bekliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise bu yasa ile 2000 yılından sonraki maaş farklarının düzenlenmesini istiyor. Bilindiği gibi 2000 yılından önce emekli olanlara intibak düzenlemesi yapılmıştı. 2000 yılından sonra emekli olanlar da aynı düzenlemeyi kendileri için istiyor.

İntibak yasası ile emekli maşaları tek formülde hesaplanacak;

Şu anda emekli maaşları üç farklı formülle hesaplanıyor. Her dönem için farklı hesaplama yapılıyor. Bu hesaplamalara göre 2000 yılından önce emekli olanlar en yüksek emekli maaşını alıyor. 2000 ile 2008 yılları arasında emekli olanlar ise biraz daha düşük emekli maaşı alıyor. En düşük emekli maaşı da 2008 yılından sonra emekli olanlar için bağlanıyor. Emekliler intibak yasası ile tek bir formülden maaş hesaplanmasını ve bu ardaki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyor.

İntibak yasası ile emekli maaşı artacak;

İntibak yasası ile beklenen düzenleme hayata geçtiğinde, mevcut durumda çalışanlar emekli olduklarında, yüksek emekli maaşına kavuşabilecek. Ayrıca tüm emeklilerin maaşları tek bir sistemle hesaplanacak. Bu durumda şu an yaşanan emekli maaşlarındaki eşitsizlik de ortadan kalkmış olacak. Ayrıca 2008 yılından sonra çalışanların çalışma süreleri uzadıkça, maaşları azalmayacak.

Yanlış hesaplanan emekli maaşları yeniden hesaplanacak;

SGK, geçtiğimiz yıllarda başlatmış olduğu bir uygulama ile kendisinden emekli maaşı alan Bağkurluların maaşlarını yeniden tarıyor. Bütün dosyalar taranırken maaşlarında eksiklik ya da hata olduğu anlaşılan kişilerin maaşları yeniden hesaplanıyor. Bu zamana kadar eksik yatan tutarlar ise toplu olarak veriliyor ve yeni maaşlar yatırılıyor.

İntibak yasasında son durum açıklandı;

Merakla beklenen intibak yasası için henüz yeni bir gelişme yaşanmadı. Henüz yargı sürecince olan bu yasayla ilgili bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte intibak yasası ile yapılacak olan yeni düzenlemenin her emekli için farklı olacağı açıklandı. Büyük ihtimalle 2000 yılından sonra emekli olan kişilerin faydalanabilecekleri bu yasa ile emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zam tutarlarının farklı olacağı tahmin ediliyor.

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
Şükür
Şükür Cevapla
- 20:27

Artık hiç bir şeye inanmıyorum güvenmiyorum ben Mart 2020 de 1245 ₺ alıyordum en düşük emekli maaşı 1500 ₺ fen aşşağı olmayacak denildi ben biraz olsun sevindim ümitlendim Nisa’n maaş günü geldi gittim aynı 1245₺ belki yetişmediğini düşünerek mayısa düzelir ümitlendim durum aynı değişen hiç bişey yok haziran yine aynı Temmuz %4.49 zam maaş 1325₺ şimdide intbak zam yalanları yöneticilerinin kenilerine lazım olan kanun bir gecede halloluyor ama nedense vatandaşın işçinin emeklinin durumu aylar yıllar sürüyor hallolunmuyor inanmak güvenmek kayboldu 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara