Emekli Maaşı Hesaplama

İkiz Ve Üçüz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Alma Koşulları

Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği yadıma muhtaç olan ailelere çeşitli destekler vermektedir. Nakdi ödeme olarak verilen bu destekler ailelerin geçim sıkıntısı yaşamaması için sunulmaktadır. Bu desteklerden biri de ikiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı ödemeleridir. Çoğul gebelikler için aylık olarak verilen bu destek, çocuklar iki yaşına gelen kadar sunulmaktadır. 2019 yılı için çocuk başına verilecek olan destek tutarı 150 tl olarak belirlenmiştir. Doğum yardımı normal şartlar altında bir kez ödenir ve doğum yapan ailelere verilir. Çocuk yardımı ise çocuk sayısına göre, çocuklar belirli bir yaşa gelen kadar yapılan ödemelerdir. 2019 çocuk parası tutarları artırılmıştır. Çoğul doğumlar için yapılan doğum yardımı ödemesi bir kez değil, çocuklar iki yaşına gelen kadar aylık olarak verilmektedir. Sizlere çoğul doğumlar için yapılan yardım ödemeleri hakkında detaylı bilgi verelim;

İkiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı şartları nelerdir?

İkiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı ödemeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bakanlık, bu ödemelerin 2019 yılında da devam edeceğini açıklayarak pek çok ailenin sevinmesini sağlamıştır. Çoğul gebelikte devlet yardımı ödemelerinin alınabilmesi için aşağıdaki şartların gerçeklemiş olması gerekir;

  • Doğumların yapılmış olması gerekir.
  • Çoğul bebeklerin hayatta olması gerekir.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan aşı takvimindeki tüm aşıların zamanında yaptırılmış olması gerekir.
  • Ailenin düşük gelirli olması ve çoklu doğum nedeniyle geçin sıkıntısının var olması gerekir.
  • Anne ya da babanın en az birinin sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir.

Yukarıdaki şartları taşıyan ailelerin başvurularını yapması sonucunda, çoklu doğum yardımı ödemesi alması mümkündür.

İkiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı ödemeleri başvuruları nasıl yapılır?

Çoklu doğum yardımı ödemelerinin yapılabilmesi için başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine yapılması gerekir. İlçede yaşayan ailelerin başvuruları ise Kaymakamlıklara yapılmalıdır. Başvuru sırasında verilen formun eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekir. Başvuru anne ya da baba tarafından yapılabilir ancak yardım ödemesi anne adına yapılır. Formda yer alan annenin bilgileri ve bebeklerin T.C. kimlik numarası bilgileri mutlaka doldurulmalıdır. Formu eksiksiz olarak doldurulması halinde, formda belirtilen cep telefonu numarasına başvurunun kabul edildiği ile ilgili bir mesaj gelecektir. Bu mesajın ardından annenin, nüfus cüzdanı ile birlikte PTT şubelerine giderek, doğum yardımı ödemesini alması gerekir.

Çoklu doğum yardımı ödemesi nasıl sorgulanır?

İkiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı ödemesine başvurunuzu yaptıktan sonra, başvurunuz hakkında hem online olarak hem de telefon aracılığı ile bilgi almanız mümkündür. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanıp sonuçlanmadığını online olarak sorgulayabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş için de bir şifre edinmelisiniz. Şifrenizi isterseniz size en yakın olan PTT şubelerine, kimliğiniz ile birlikte giderek alabilirsiniz. İsterseniz de online giriş yöntemleri olan mobil-imza, e-imza, kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaprak şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Şifrenizi edinmenizin ardından sisteme kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapınız. Karşınıza gelen ana sayfadaki arama motoru kısmına “aile ve sosyal politikalar bakanlığı doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama” yazmalısınız. Kaşınıza gelen linke tıkladıktan sonra sorgulamanızı otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sonucunda, başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Çoklu doğum yardımı başvurularınızı telefon aracılığı ile yapmak için de ALO 144 hattını arayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan bu hattan, çoklu doğum yardımı başvurularınız ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Doğum yardımı nedir, nasıl alınır?

Doğum yardımı ödemeleri yine aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ödemelerdir. Doğum yapan ve geçim sıkıntısı olan ailelere verilecek olan bu yardım için başvuruların ilgili bakanlığa ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekir. Bu yardım, doğum yapıldıktan sonra bir seferde ve peşin olarak ödenir. Doğum yardımı ödemeleri PTT şubeleri aracılığı ile yapılır. Doğum sayısı arttıkça, yapılan ödeme tutarı da artar.

Doğum yardımı ödemelerini alınabilmesi için çocukların sağ olarak doğması ve yaşıyor olması, ailenin T.C. vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekir. Yurt dışında bulunan T.C. vatandaşlarının doğum yardımı ödemelerinden faydalanabilmesi için konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvuru yapması gerekir.

Doğum yardımı ödemeleri 2019 yılında ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 lira olarak yapılmaktadır. Çoklu doğum yapan ailelerde ise doğum yardımı ödemesi, annenin kaçıncı doğumunu yaptığına göre değişecektir. Örneğin; annenin ilk doğumu ikiz olarak gerçekleştiyse ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 yani toplamda 700 lira verilir. Annenin ikinci hamileliğinden ikiz çocuğu olduysa ilk çocuk için 400 ikinci çocuk için 600 lira yani toplamda 1000 lira doğum yardımı verilir. Görüldüğü gibi çocuk sayısı arttıkça, verilen doğum yardımı ödemesi de artacaktır.

Çoklu doğum yapmış olan anneler, gerekli şartları sağladığı takdirde devletten hem çocuk parası hem doğum yardımı hem de süt parası yani emzirme ödeneği alma hakkına sahip olur. Bütün bu ödemelerin alınabilmesi için gerekli şartların sağlanmış olması ve başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılması gerekir. ALO 144 hattını arayarak, hangi durumlarda hangi ödemeleri alabileceğinizi detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara