Emekli Maaşı Hesaplama

Hangi Şartlarda Erken Emekli Olunur?

Her çalışanı ilgilendiren emeklilik şartları, bazı durumlarda değişebilir. Bu değişiklik çeşitli koşullarda geçerli oluyor. Kadınlar için doğum borçlanması gibi durumlarda erken emeklik söz konusu iken erkekler için askerlik borçlanması geçerli oluyor. Aynı zamanda kısmi emeklilik ya da engelli emekliliği gibi durumlar için de erken emeklilik koşulları geçerli oluyor. İşte merak edilen erken emeklilik şartları…

Erken emeklilik için kadınlar doğum borçlanması yapmalı;

SGK’dan emekli olunması için yaş, prim gün sayısı ve yıl koşullarının yerine getirilmesi gerekir. Normal şartlarda emeklilik yaşı 65’e kadar çıkar ancak, erken emekli olmanız da mümkün. Emeklilik yaşını geri çeken yıpranma payı, engelli emekliliği ve malullük dışında üç önemli fırsat daha sunuluyor. Bunlardan ilki doğum borçlanması.

Doğum borçlanması kadınların erken emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. Kadınlar çalışırken doğum yaptıkları dönemde, çocuklarına bakmak için çalışamıyor ve emeklilik hakkını da yitirmiş oluyor. Devlet bunun önüne göçmek ve doğum nedeniyle çalışamayan kadınların erken emekli olmasını sağlamak amacıyla doğum borçlanması hakkı tanıyor.

Doğum borçlanması, her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplam da 3 çocuk için ve 6 yıla kadar yapılabiliyor. Ancak doğum borçlanması yapabilmeniz için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor;

  • Doğum yapan kadının, doğumdan önce SGK’lı olarak çalışmaya başlamış olması gerekir.
  • Doğumdan sonraki iki yıl boyunca kadının adına SGK primi ödenmemiş olması gerekir.
  • Doğum borçlanması yapılacak olan çocukların, yaşıyor olması gerekir.

Erkekler, erken emeklilik için askerlik borçlanması yapabiliyor;

Erkekler için sağlanan erken emeklilik avantajı ise askerlik borçlanmasıdır. Erkekler, askerlik borçlanması yaparak hem emeklilik yaşlarını geriye çekebilir hem de eksik kalan primlerini yatırarak erken emekli olma imkânı elde edebilir.

Çalışmaya başlamadan önce askere giden erkekler, askerlik sürelerinin tamamını kullanarak sigorta başlangıcını geriye çekebiliyor. Bu durum, yaştan indirim sağlanmasına yardımcı oluyor. İşe başladıktan sonra askere giden erkekler ise eksik kalan primlerini toplu olarak ödeme ve emekli olma imkânı elde ediyor.

Yaştan emeklilik de erken emeklilik sağlıyor;

Yaştan emekliliğe kısmi emeklilik adı verilir. Yaştan emekli olabilmeniz için yine belirli bir prim gününü, yaşı ve sigortalı olma süresini doldurmuş olmanız gerekir. Ancak bu şartlar, normal emeklilik şartlarına göre daha esnektir. Yaştan emekli olmak isteyenler, işe başlangıç tarihlerine göre 3600, 4500 ya da 5400 gün prim yatırarak emekli olma hakkı elde edebilirler. Prim günü doldurulduktan sonra ise kanunda belirtilen yaşı tamamlayarak, erken emekli olabilirsiniz.

Evlat edinmiş kadınlar için erken emeklilik var mı?

Kanuna göre evlat edinmiş olan kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyor. Bu borçlanmayı yapabilmeleri için 2 yaşından küçük çocuğu evlat edinmiş olmaları gerekiyor. Evlat edinen kadının doğum borçlanması, evlat edindiği tarihten itibaren başlıyor.

Çocuğunu evlatlık veren kadınlar da doğum borçlanması yapma hakkına sahip oluyor. Doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anneler, yalnızca 6 ay borçlanma yaparak erken emeklilik hakkı elde ediyor.

Engelli çocuk sahibi olanlar için erken emeklilik;

Engelli çocuğu olan anneler de erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. 2008 yılında çıkarılan yasa ile engelli çocuğu olan annelere hem prim gününden indirim yapılıyor hem de yıpranma payı ekleniyor. Bu durumda çifte kazanç sağlanmış oluyor. Annelerin bu avantajlardan faydalanması için çocuğun ağır engelli olması ve başkasının bakımına muhtaç olması gerekiyor. Bu yasadan, çalışan ve engelli çocuğu olan tüm anneler faydalanabiliyor.

Engelli çocuğu olan anneler için çalıştıkları 1 gün, 1,25 gün olarak sayılıyor. Ayrıca prim gün sayılarının dörtte biri kadar da indirim yapılıyor. Hem yaştan hem de prim gün sayısından bu şekilde avantaj sağlanmış olunuyor.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara