Emekli Maaşı Hesaplama

EYT Son Dakika EYT Yasa Teklifi Reddedildi

Dört partinin (İYİ PARTİ, CHP, MHP, HDP) işbirliği ve karar birliğiyle hazırlanan araştırma önergesinin verilmesinden sonra, kabul oylarının fazla olmasıyla birlikte önergenin görüşülmesi yönünde karar verilmişti. Ardından yapılan ön görüşmede AK partinin ret oyları ve MHP milletvekillerinin çekimser oy kullanması neticesi önerge reddedildi.

Emeklilikte yaşa takılan birçok vatandaşımızı hayal kırıklığına uğratan bu önergenin reddedilmesinden önce mecliste söz alan milletvekilleri özetle şunları söylediler:

Yavuz Ağıralioğlu (İYİ PARTİ Grup Başkanvekili):

Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü aynı zamanda yeni kadroların açılmasını sağlayacaktır. Bu yasa ile hem mağduriyetler giderilmiş olacak hem de iş bulamayan binlerce genç insana istihdam sağlanabilecektir.

Metin Ergun  (İYİ Parti Muğla Milletvekili) :

EYT meselesi şu partinin bu partinin meselesi değil, dindar, dindar olmayan, sağcı, solcu hangi görüşten olursa olsun, herkesi ilgilendiren bir meseledir. Açıkça hakkı yenmiş insanlar söz konusudur. Devlet adına bir siyasi parti insanların hakkını yemiş, adaletsizlik yapmıştır. Resmen en olmayacak bir şeyi, yani kanunu geriye doğru yürütme adaletsizliğini yapmışlardır. Bu yanlışı düzeltmek herkesin vazifesidir, oy toplama mevzu değildir. En başta da AK parti milletvekilleri bu yasayı desteklemelidir, hem haksızlığa son vermiş hem de devletin itibarını korumuş olurlar.

Necdet İpekyüz (HDP Batman Milletvekili) :

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların maruz kaldıkları uygulama tamamen haksız bir düzenlemedir. Keyfi olarak yürürlüğe konmuştur. Neticesinde milyonlarca insanın hakkı gasp edilmiştir. Bu insanların hiçbir bir lütuf ve ayrıcalık talep etmemektedirler. Yıllar boyunca emek vererek, primlerini yatırmışlar, istenen şartları yerine getirmişlerdir. Sonunda çoluk çocuklarıyla birlikte mağdur olmuşlardır. Bu mesele her şeyden önce vicdanı olan herkesin meselesidir.

Atillla Sertel  (CHP İzmir Milletvekili ):

Aslında bu tabir yani ”Emeklilikte Yaşa Takılanlar”; yanlış bir tanımlamadır. Çünkü bu tabirde şöyle bir anlam çıkmıştır, birtakım emekli vatandaş var ve bunlar durup dururken yaş engeline kendi kendilerine takılmışlar.!…Öyle bir şey yok, AK partinin bile isteye emekli olmayı bekleyen vatandaşlarımızın önüne sonradan çıkardığı bir yaş engeli var. Yani emeklilikte yaşa takılanlar yok emeklilikte yaşa taktırılan mağdur insanlar var. Bu çok açık bir şekilde hukukun çiğnenerek yeni çıkartılan kanunun geriye şamil edilmesidir. Maç oynanırken kurallar değiştirilmiş, sözgelimi taç, penaltı bundan sonra yok denmiştir. Bütün partilerin en başta gelen görevi bu hukuksuzluğu bir an önce değiştirerek bu mağduriyetleri sona erdirmesidir.

Tüm bu konuşmalara, emeklilikte yaşa takılan yüzbinlerce vatandaşımızın şikâyetleri, hak talepleri, çok uzun zamandır gündemdeki yerini korumasına, her platformda dile getirilmesine rağmen, maalesef mecliste Emeklilikte yaşa takılanlar hakkındaki yasa tasarısı anlaşılmaz bir şekilde reddedildi.

Hükümet kanadı ise bu yasayı reddetme gerekçesi olarak, devletin kaldıramayacağı bir mali yükün ortaya çıkacağını gösterdi. Erken emeklilik diye adlandırarak veya saçma örneklerle (20 sene çalışıp 40 sene yiyecek gibi),görüşünü savunsa da kamuoyunu ikna etmekten uzak kaldılar.

Birçok hesap uzmanı, maliyeci ve ekonomist, hükümetin yasa tasarısına karşı çıkarken kullandığı argüman olan, yasanın kabulü halinde ortaya çıkan mali yükün büyüklüğü tezine katılmamakta, bu hesabın abartıldığını düşünmektedir. Kaldı ki bütçeye uygun olarak yapılacak birtakım düzenlemelerle bu yükün altından kalkılabileceğini savunmaktadır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara