Emekli Maaşı Hesaplama

Ev Hanımları için Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının ekonominin içindeki payı gün geçtikçe artıyor. Evde çalışarak ekonomiye katkı sağlayan ev hanımları için devlet, yeni bir yasa çıkardı ve ev hanımlarının da emekli olmasını sağladı. Gerekli şartları taşıyan ev hanımları evde uğraştıkları işlerle para kazandıkları takdirde, isteğe bağlı sigortalarını yaptırabilir ve emekli olmaya hak kazanabilirler. Aynı zamanda ev hanımları, bu işleri için vergiden muaf da tutulmaktadır. Ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalı olmaları durumda farklı avantajlar da sunulmaktadır. Örneğin; 24 gün sigorta primi yatırmaları durumunda 30 gün prim yatırmış gibi kabul edilir. Ev hanımları için emeklilik şartları 2019 yılında güncellenmiştir.

2019 yılına girilmesi ile birlikte evde bakım parası, çeyiz parası, yetim aylığı gibi ödemelerin miktarları artmıştır. Aynı şekilde emekli maaşlarına da zam gelmiştir. Devlet, yardıma muhtaç olan vatandaşlarının mağduriyetini gidermek amacı ile çok sayıda sosyal sorumluluk projesi başlatmıştır. Çeyiz parası, evde bakım parası, yaşlılık aylığı gibi ödemeler de sosyal projeler kapsamında verilmektedir. Ev hanımlarının emekli olması ise yine devletin sosyal sorumluluklarından biri olarak kabul edilmiştir ve bu konuda 2018 yılında da önemli adımlar atılmıştır. Sizlere ev hanımlarının nasıl emekli olabileceği konusunda daha detaylı bilgi sunalım;

Ev hanımları için emeklilik şartları;

Ev hanımları, evde yaptıkları ve para kazandıkları birtakım işler için isteğe bağlı olarak sigortalı olabilirler. Ancak bunun için kanunda belirtilmiş olan bazı şartları taşımaları gerekir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ev hanımlarının 18 yaşını tamamlamış olması gerekir.
  • Ev hanımlarını SGK’dan gelir ya da aylık almıyor olması gerekir.
  • Ev hanımlarının herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir.
  • Ev hanımlarının evde üretim yapması ve yaptıkları ürünlerden para kazanıyor olması gerekir.
  • Ev hanımları evde; çarşaf, halı, örtü, havlu, dantel, nakış, paspas, süpürge, çorap, hasır, sepet, turistik eşyalar, fırça, yapma çiçek, çeşitli el sanatları gibi işlerden para kazanıyor olmalıdır.

Yukarıdaki şartları taşıyan ev hanımlarının primlerini kendileri yatırmaları gerekir. İsteğe bağlı sigortalı olan ev hanımları 4B yani BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilir. Bu şekilde kendi adına prim yatıran ev hanımlarının 5 yıl prim ödemeleri halinde, vefat etmeleri durumunda hak sahiplerine ya da yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilir.

2019 ev hanımları için emeklilik primi ne kadar?

İsteğe bağlı sigortalılık, 2008 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sayede çalışmadan ve kendi primin yatırarak emekli olmak isteyen pek çok vatandaş, emeklilik için fayda sağlar. Ev hanımları için de geçerli olan isteğe bağlı sigorta için asgari brüt ücrete göre prim tutarı belirlemektedir. Bu tutar, 2019 yılının gelmesi ile birlikte artmıştır. Buna göre 2019 yılında ödenecek en düşük isteğe bağlı sigorta primi 815,6 liradır. En yüksek prim tutarı ise 5.321,1 lira olarak belirlenmiştir. Uzmanlar, isteğe bağlı sigorta primlerinin yüksek tutardan ödenmesi halinde, emekli maaşının artacağı görüşündedir.

Ev hanımları için ödenen isteğe bağlı sigorta primlerinin %20’si yaşlılık, ölüm ve maluliyet sigortalarının, %12’si ise genel sağlık sigortası primlerini kapsar. Bu sayede isteğe bağlı sigortalı olan ev hanımlarının hem ölmeleri halinde mirasçılarına maaş bağlanabilir hem de bu sigortayı yaptıran ev hanımları devletin sağladığı sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir.

Ev hanımlarının emekli olma süresi ne kadardır?

Ev hanımlarının BAĞ-KUR kapsamında emekli olabilmesi için en az 9000 gün prim yatırmış olması ve 58 yaşını tamamlamış olması gerekir. Ev hanımlarının daha erken emekli olabilmesini bir diğer yolu ise son 3,5 yıllık primlerin SSK tarafından yatırılmasıdır. Son 3,5 yıl bir işe giren ve adına SSK primleri yatan ev hanımları SSK’lı olarak, 7200 gün prim yatırmaları halinde emekli olabilir. Bu sayede hem daha az prim ödenir hem de daha erken yaşta emekli olunabilir.

Ev hanımları için emeklilik başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Ev hanımları için emeklilik başvurusu, SGK il müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvuru sırasında gerekli belgelerin hazır bulunması gerekir. Gerekli belgeler ise gelir mükellefi olunmadığına dair yazı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesidir.

2018 yılında yapılan uygulamaya göre ev hanımları, evlerinde çalıştıkları işlerden gelir elde ettiklerinde ve yanlarında işçi çalıştırmadıklarında, vergiden muaf tutulmaktadır. Bu şekilde çalına ev hanımları vergi muafiyeti belgesi aldıkları takdirde esnaf konya escort olarak sayılır ve BAĞ-KUR üzerinden emekli olma hakkı elde eder. Ayrıca vergi muafiyeti ile birlikte doğum borçlanması hakkı da verilmektedir. 3 çocuğa kadar toplamda 6 yıl borçlanma yapılarak, ev hanımlarının erken emekli olmaları da sağlanmaktadır.

Vergi muafiyeti için gerekli olan belgenin il ya da ilçe müdürlüklerinde bulunan vergi dairelerinden alınması gerekir. Vergi muafiyeti belgesi için herhangi bir ücret alınmaz. Bu belgeyi alabilmek için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir;

  • Ev hanımlarının zorunlu sigorta gerektiren bir işte çalışmıyor olması
  • Ev hanımlarının 18 yaşını doldurmuş olması
  • Ev hanımlarının sahip oldukları sigorta konula balı olarak aylık ya da gelir almıyor olması.

Vergi muafiyeti belgesi, vergi daireleri tarafından inceleme yapıldıktan sonra hemen verilir. Verilen belgeni 3 yıl geçerliliği vardır. 3 yıl sonra alınan vergi muafiyeti belgesinin yenilenmesi gerekir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra SGK’ya başvuru yapılmasının ardından, bir gün sonra sigortaları başlamış olur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara