Emekli Maaşı Hesaplama

Erken Emeklilik Yöntemleri ile Emekli Maaşı Hesaplama

Ülkemizde uygulanan sosyal güvenlik mevzuatına göre birden fazla erken emeklilik yöntemi vardır. Bu yöntemler sayesinde vatandaşlar, yaş beklemek zorunda kalmadan belirli şartları sağlayarak erken emekli olabilirler. Erken emeklilik, emekli maaşının azalması anlamına gelse de daha az çalışma gerektiği için pek çok insan tarafından tercih edilir. Peki nasıl erken emekli olabilirsiniz, hangi yollarla erken emekli olunur? Erken emeklilik yöntemleri ile emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Erken emeklilik yöntemleri nelerdir, emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi nasıldır?

Erken emeklilik yöntemleri doğum borçlanması, askerlik borçlanması, kısmi emeklilik, yıpranma payı, engelli emekliliği ve malulen emeklilik olarak sayılabilir. Bu yöntemler ile emekli maaşı hesaplanırken normal hesaplama yöntemleri kullanılır. Bilindiği gibi emekli maaşı hesaplama SSK ve BAĞ-KUR için 3 farklı döneme göre yapılır. Emekli Sandığı’nda bu dönemlerde yalnızca aylık bağlama oranı farklı kullanılır. Emekli sandığı için emekli maaşı hesaplanırken kullanılan verilerin büyük bir kısmı kanunlarda yer alan tablolardan elde edildiği için dönemlere göre değişmez.

Borçlanmalar ve kısmi emeklilik, emekli maaşının az olmasına neden olur. Normal şartlarda çalışan ve kanunlarda belirtilen prim gün sayısını, yaşı ve hizmet yılını tamamlayanlar daha fazla emekli maaşı alırlar ancak erken emekli olmak isteyen kişiler, emekli maşalarının bir miktar azalmasını göze alarak daha erken emekli olurlar. Sizlere erken emeklilik yöntemleri ile nasıl emekli olunur ve bu yöntemler emekli maaşını nasıl etkiler detaylı olarak açıklayalım;

 1. Doğum borçlanması ile erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

Doğum borçlanması, kanunlara göre kadınlara tanınmış olan bir erken emeklilik hakkıdır. Kadınlar doğum yapmaları nedeniyle bir süre iş hayatından uzak kalırlar. Uzmanlar, bir bebeğin en az 2 yıl anneye muhtaç olduğunu ve anne sütü ile düzenli şekilde beslenmesi gerektiğini açıklamıştır. Sosyal güvenlik mevzuatı da buna dayanarak aileler için 2 yıl borçlanma yapabilme hakkı tanımıştır.

Doğum borçlanması ile anneler, tek çocukları için 2 yıla kadar borçlanma yapabilmekte ve daha fazla çalışmak zorunda kalmadan, eksik kalan sigorta primlerini yatırarak erken emekli olma hakkı elde etmektedir.

2014 yılına kadar doğum borçlanması yalnızca SSK’lı kadın çalışanlar tarafından yapılabiliyordu. Ancak bu yılda çıkarılan kanun ile doğum borçlanması hakkı hem BAĞ-KUR hem de Emekli Sandığı çalışanları için tanınmıştır. Doğum borçlanması bir hizmet borçlanması türüdür ve kanunlara göre tüm kadın çalışanlar bu haktan yararlanabilmektedir.

Doğum borçlanması şartları nelerdir?

Bir çalışanın doğum borçlanması yapabilmesi için kanunlarda yer alan bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Bu şartları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Kadınların işe başladıktan sonra yani sigorta başlangıçları yaptıktan sonra çocuk doğurmuş olmaları halinde, doğum borçlanması söz konusu olabilir. Sigorta başlangıcı yapılmadan önceki doğumlar için borçlanma yapılamaz.
 • Doğumdan sonra geçen 2 yıllık süre içinde kadınların çalışmamış olması gerekir. Yani doğum yapan annelerin adlarına sigorta primi ödenmemiş olmalıdır.
 • Çocuğun doğumdan sonra sağ olması gerekir.

Doğum borçlanması süreleri nasıldır?

Sigortalı olarak çalışanların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık doğum izni vardır. Çoğul gebeliklerde ise bu süre toplamda 20 haftadır. Kadınların doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışması halinde artan süreleri doğumdan sonraya eklenir. Doğum borçlanması da eklenen süreler de dahil olmak üzere doğum izni sürelerini kapsayarak toplam 2 yıl olarak hesaplanır.

 • Kadın çalışanların toplamda 3 çocuk için 6 yıllık doğum borçlanması yapabilme hakkı bulunur.
 • Doğum borçlanması yapmak isteyen kadınların doğumdan sonraki 2 yıllık süre içinde sigorta primleri ödenmişse, ödenen bu süreler 2 yıllık süreden düşülür ve kalan süreler için borçlanma yapılabilir.
 • Doğum yapan kadının çocuğunun vefat etmesi halinde, çocuğun yaşadığı süre kadar doğum borçlanması yapılabilir.
 • İlk doğumdan sonra 2 yıl geçmeden ikinci doğumunu yapan kadın çalışanların borçlanabilecekleri süreler, ilk doğum ile ikinci doğum arasındaki süreyle 2 yıllık sürenin toplamı kadar olur.
 • Çalışan ve evlatlık bebek alan anneler de doğum borçlanması yapma hakkına sahiptir.

Doğum borçlanması için nereye ve nasıl başvurulur?

SSK’lı ve Bağkur’lu olan kadın çalışanlar en son bağlı bulundukları SGK müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Başvuru sırasında doğum borçlanması talep formunun doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekir. Emekli sandığı çalışanları ise bir dilekçe ve borçlanma talep formları ile birlikte Ankara SGK genel müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Talep alındıktan sonra gerekli incelemeler yapılır ve otomatik olarak hesaplama yapıldıktan sonra, borçlanma yapacak olan kişiye ne kadar ödeyeceği bildirilir. Bu kişinin ilk bir ay içinde bu borcu ödemiş olması gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar dikkate alınmaz ve yeniden başvuru ve hesaplama yapılması gerekir.

Doğum borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

Doğum borçlanması tutarı asgari brüt ücrete göre hesaplanır. Bu nedenle henüz 2020 için ne kadar ödeneceği belli olmamıştır. 2019 yılının son gününe kadar yapılabilecek olan borçlanma tutarları ise yüksek ve düşük fiyat olarak şu şekildedir;

 • En düşük günlük borçlanma tutarı 27,28 liradır.
 • En yüksek günlük borçlanma tutarı 177,35 liradır.
 • 1 aylık borçlanma primi düşük tutardan 818,4 liradır.
 • En düşük tutardan 2 yıllık borçlanma primi ise 19.641,6 liradır.

Doğum borçlanması için en düşük tutar asgari brüt ücret üzerinden hesaplanırken, en yüksek tutar asgari brüt ücretin 6,5 katından hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken aylık kazanç 30’a bölünür ve günlük kazanç tutarı belirlenir. Bu tutarın %32’si de doğum borçlanmasının günlük tutarı olarak hesaplanır.

Doğum borçlanması emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl etkiler?

Doğum borçlanması ile emekli maaşı hesaplama yapılırken prime esas kazancınıza bakılır. Bu hesaplama işlemlerinde prime esas kazancınız çok önemlidir. Bu kazanç ne kadar yüksekse alacağınız emekli maaşı da o kadar yüksek olur. Doğal olarak yapacağınız borçlanma tutarı emekli maaşınızın yüksek olmasına katkı sağlar. Doğum borçlanmanızı yüksek tutardan yaparsanız, emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda bu borçlanmayı 2000 yılından önceki çalışmalarınız için yapabilirseniz, emekli maaşınız çok daha fazla yükselecektir. Çünkü en yüksek emekli maaşı 2000 yılından önceki kazançlarınız için hesaplanır.

 1. Askerlik borçlanması ile erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

Askerlik, ülkemizde yaşayan her erkek vatandaşın yapmakla zorunlu olduğu bir görevdir. Bu görevi yerine getiren erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkından yararlanabilirler. Askerlik borçlanması emekli maaşı hesaplama işlemlerine iki türlü etki sağlar. Bunlardan birincisi emeklilik tarihini öne çekmesi, ikincisi ise borçlanma yapılarak eksik kalan prim gün sayılarının tamamlanmasıdır. Askerlik borçlanmasını, yalnızca askerlik görevini yerine getirmiş olan vatandaşlar yapabilmektedir.

Askerlik borçlanması SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı mensubu olan tüm çalışanlar için geçerlidir. Vatandaşlar bu borçlanmayı yaparak erken emeklilik hakkı elde ederler ve borçlanma tutarını kendi ceplerinden öderler.

Askerlik borçlanması şartları nelerdir?

Bir kişinin askerlik borçlanması yapabilmesi için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olması gerekir;

 • Askerlik görevi tamamlanmış olmalıdır.
 • Askerlikte geçen er, erbaş ve yedek subay okulunda geçirilen süreler borçlanılabilmektedir. Bunların dışındaki görevler için borçlanma yapılamaz.
 • Askerlik borçlanması dilediğiniz kadar süre için yapılabilir.
 • Askerlik borçlanmasını sigorta başlangıcı askerlikten önce ya da sonra yapılan herkes yapabilmektedir.

Askerlik borçlanması süreleri nasıldır?

Askerlik borçlanması süreleri kanunda açıkça belirtilmiştir. Buna göre;

Bir kişinin askerlik borçlanması yapacağı süre, askerlik görevi kadardır. Askerlik görevini er ve erbaş olarak 18 ay yapan kişiler 18 ayın tamamını borçlanabilmektedir. İsterlerse bu sürenin bir kısmı kadar da borçlanma yapabilirler. Örneğin; emekli olmak için 8 ay daha çalışması gereken bir kişi 18 ay askerlik yapmışsa, emekli olmak için askerlik süresinin yalnızca 8 ayı kadar borçlanma yapabilmektedir.

Askerlik borçlanması için yedek subay okulunda geçirilen süreler dikkate alınır. Subay olarak yapılan görev süresi bu hesaba dahil edilmez. Eğer 6 aylık yedek subay okulunda geçen süreniz varsa, yalnızca bu altı ay için borçlanma yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için nereye ve nasıl başvurulur?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişiler, borçlanma talep belgeleri ile birlikte bağlı bulundukları sosyal güvenlik il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Devlet memuru olan kişilerin ise Ankara SGK il müdürlüğüne başvuru yapması gerekir. Başvuru sırasında istenen belgeler borçlanma talep formu ve kimlik fotokopisidir.

Başvurunun ardından borçlanma yapacağınız süre kadar yatırmanız gereken prim hesaplanır ve tarafınıza bildirilir. Bu primi toplamda bir ay içinde ödemeniz gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen primler için askerlik borçlanması geçerli olmaz ve yeniden başvuru yapılması gerekir.

Askerlik borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

Askerlik borçlanması için de doğum borçlanması yöntemiyle hesaplama yapılır. Borçlanma hesabı yapılırken son iki aylık prime esas kazancınıza bakılır. Bu kazancınız üzerinden günlük kazancınız hesaplanır. Günlük kazancınızın %32’si kadar borçlanma tutarı hesaplanır. Askerlik borçlanması için de tavan ve taban fiyat geçerlidir. Tavan fiyat asgari brüt ücret üzerinden hesaplanırken, taban fiyat asgari brüt ücretin 6,5 katı kadardır.

2019 yılı için askerlik borçlanması tutarı en düşük günlük tutar olarak 27,28 lira şeklinde hesaplanmıştır. Bu borçlanmanın günlük en yüksek tutarı ise 177,35 liradır. Borçlanma hesabında bir ay 30 gün, 1 yıl ise 365 gün olarak hesaplanır. Borçlanma gününüz ile en düşük tutarı çarparak ne kadar ödeyeceğinizi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Askerlik borçlanması emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl etkiler?

Askerlik borçlanması, yukarıda da açıkladığımız gibi iki farklı şekilde uygulanır. Emekli maaşı hesaplama işlemlerini hem emeklilik tarihi olarak hem de prime esas kazanç olarak etkiler.

Askerlik görevinizi işe başlamadan yani sigorta başlangıcınız yapılmadan önce yaptıysanız, emeklilik tarihinizi öne çekme imkanız bulunur. Bu durumda, 18 ay askerlik yaptıysanız 18 ay sigorta başlangıç tarihiniz öne alınır. Bu da 18 ay erken emekli olacağınız anlamına gelir. Eğer öne çekme işlemi ile birlikte sigorta başlangıç tarihiniz 2000 yılından önceki döneme denk geliyorsa, emekli maaşı hesaplama işlemleri sonunda maaşınız oldukça yüksek hesaplanır. Çünkü bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı diğerlerine göre en yüksektir.

Askerlik göreviniz işe başladıktan sonra yaptıysanız eksik kalan prim günleriniz için borçlanma yapabilirsiniz. Bu durumda, emeklilik tarihini öne çekme durumu söz konusu olmaz. Eksik kalan prim günlerini toplu olarak yatırabilir ve ekstra çalışmak zorunda kalmadan emekli olabilirsiniz. Prim günlerini toplu yatırmanız sırasında yükse fiyattan prim ödemesi yaparsanız emekli maaşınız da olumlu etkilenir ve normal alacağınız maaş miktarına göre yükselir.

 1. Yurt dışı borçlanması ile erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

Yurt dışı borçlanması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da doğumla Türk vatandaşı olan ancak çıkma izni alarak vatandaşlığını kaybeden kişiler tarafından yapılabilen borçlanma şekildir. Bu kişiler, yurt dışında bulundukları belirli süreleri borçlanma yaparak erken emekliliğe hak kazanabilirler. Bu borçlanmayı yapabilmek için kanundaki bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir.

Yurt dışı borçlanması şartları nelerdir?

Yurt dışında yaşayan ya da yalnızca bir süreliğine yurt dışında çalışmak zorunda kalan kişilerin, bu hizmet borçlanmasını yapabilmesi için aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekir;

 • Yurt dışı borçlanması yapılacak olan süre içinde Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olunması gerekir.
 • Borçlanma yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da Türkiye’de doğmuş olması gerekir.
 • Yurt dışı borçlanması kapsamına dahil edilecek olan sürelerin belgelendirilmesi gerekir.

Yurt dışı borçlanması süreleri nasıldır?

Yurt dışı borçlanması için yine kanunlara göre borçlanma yapabileceğiniz süreler sınırlandırılmıştır. Bu süreleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Bu borçlanma ile yurt dışında geçen sigortalılık sürelerinin tamamı borçlanılabilir.
 • Yurt dışında iş aramak için ya da değiştirilen işler arasında geçen işsizlik süreleri borçlanılabilir.
 • Bu borçlanma ile medeni duruma bakılmaksızın tüm kadınlar, yurt dışında ev hanımı olarak ve sigortasız şekilde geçirdikleri tüm süreleri borçlanma hakkına sahiptir.

Yurt dışı borçlanması için istenen belgeler nelerdir?

Yurt dışı borçlanması için gerekli olan belgeler, sözleşmeli olan ülkelerde ya da sözleşmesiz olan ülkelerde bulunulmasına göre farklılık gösterir.

Sözleşmeli olan ülkelerde bulunuyorsanız yurt dışı borçlanması yapmak için;

 • Çalışmış olduğunuz ülkede bağlı bulunduğunuz sigorta biriminden alınacak olan sigorta ve hizmet cetveli
 • İş aramak için geçirdiğiniz süreleri kanıtlayabilmek için iş bulma kurumlarından alacağınız belgeler
 • Yurt dışında kendi adınıza çalışıyorsanız, bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ve meslek kurulundan alacağınız belge ile başvuru yapmanız gerekir.

Sözleşmesiz olan ülkelerde bulunuyorsanız yurt dışı borçlanması yapmak için;

 • Bulunduğunuz ülkedeki bulunan konsolosluklardan alacağınız hizmet belgesi
 • Pasaportunuzda bulunan çalışma izin sürelerinin tercümeleri
 • Yurt dışında çalışmış olduğunuz iş yerinden alacağınız hizmet süresini gösteren belgeleri temin etmeniz gerekir.

Yurt dışı borçlanması hesaplama nasıl yapılır?

Yurt dışı borçlanması da tıpkı askerlik ve doğum borçlanması gibi aylık primde esas kazanç üzerinden yapılan günlük kazanç hesaplamasının %32’si alınarak yapılıyordu. Ancak 2019 yılının ağustos ayında çıkarılan bir yasa ile yurt dışı borçlanması tutarının arttırılması sağlanmıştır. Buna göre hesaplanan prim tutarı günlük kazanç üzerinden %32’si alınarak değil %45’i alınarak hesaplanacaktır.

Yapılan değişiklikler sonucunda yurt dışı borçlanması günlük tutarları aşağıdaki şekilde değişmiştir;

 • Yurt dışı borçlanmasının en düşük tutarı 2019 yılında 27,29 liradan 38,38 liraya yükselmiştir.
 • Yurt dışı borçlanmasının en yüksek tutarı 2019 yılında 204,67 liradan 287,82 liraya yükselmiştir.

Bu borçlanmanın taban ve tavan fiyat uygulaması için yine asgari brüt ücret esas alınmaktadır. Asgari brüt ücretin %45’i için en düşük fiyat belirlenir. Asgari brüt ücretin 7,5 katı alınarak %45’i hesaplandığında ise en yüksek yurt dışı borçlanması tutarı belirlenir.

Yurt dışı borçlanması için nasıl ve nereye başvuru yapılır?

Yurt dışı borçlanması yapmak isteyen kişiler, yukarıda sayılan belgeleri temin dererek, borçlanma talep formu ve kimlik belgeleri ile birlikte SGK il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalarıdır.

Yurt dışı borçlanması emekli maaşı hesaplama işlemlerini nasıl etkiler?

Yurt dışı borçlanması ile yapacağınız borçlanmaların tamamı BAĞ-KUR statüsünde değerlendirmektedir. Daha önce Türkiye’de sigortası olanlar borçlanılan tarihte hangi statüye bağlılarsa, o statüden değerlendirilir. Eğer daha önce sigorta başlangıcınız yoksa, BAĞ-KUR statüsünde değerlendirilirsiniz. Yeni çıkan kanuna göre bu uygulama değişmiş artık tüm yurt dışı borçlanması yapacak olan kişilerin BAĞ-KUR statüsünde değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Yurt dışı borçlanması tutarının, tarafınıza bildirildiği tarihten itibaren 3 ay içinde ödemesinin yapılması gerekir. Üç ay içinde ödenmeyen tutarlar dikkate alınmaz ve yeniden borçlanma yapabilmek için tekrar başvuru yapmanız istenir.

Yurt dışı borçlanması emekli maaşı hesaplama işlemlerini iki yönde etkiler. Tıpkı askerlik borçlanmasında olduğu gibi bu borçlanmayı yaparak emeklilik tarihinizi öne çekebilir ya da eksik kalan primlerinizi yatırarak erken emekli olabilirsiniz. Yurt dışı borçlanmasını Türkiye’deki sigorta başlangıç tarihinden önceki süreler için yaparsanız, sigorta başlangıç tarihiz geriye çekilir. Bu durumda hem erken emekli olma avantajı sağlarsınız hem de emekli maaşınızın yüksek aylık bağlama oranı ile hesaplanması durumu ortaya çıkabilir. Bu da emekli maaşınızın yükselmesini sağlar.

Türkiye’de hiç sigorta başlangıcı bulunmayan kişiler de borçlanma yaptıkları tarihten itibaren geriye götürülmek suretiyle, borçlanma yaptıkları süre kadar emekliliğe hak kazanacaklardır.

Yurt dışı borçlanması ile emekli maaşı alabilmek için hangi şartlar gerekir?

Yukarıda detaylı olarak açıklamış olduğumuz yurt dışı borçlanmasını yaptıktan sonra ülkemizden emekli maaşı alabilmek için de bazı kriterleri taşıyor olmanız istenir. Bu kriterleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

 • Emekli maaşı alacak olan kişinin yurt dışında çalışmıyor olması ya da ikamete dayalı olarak yurt dışından sosyal yardım ödeneği almıyor olması gerekir.
 • Emekli maaşı alacak olan kişinin borçlanma tutarının tamamını ödemiş olması gerekir.
 • Emekli olacak kişinin SGK hükümlerine göre aylığa hak kazanmış olması gerekir.
 • Emekli maaşı alacak olan kişinin aylık bağlanması talebinde bulunmuş olması gerekir.

 

 1. Kısmi emeklilik yöntemleri ile erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

Kısmi emeklilik, işe başlangıç tarihinize göre daha az çalışarak ve daha az prim ödeyerek daha az emekli maaşı almayı göze aldığınız erken emeklilik yöntemidir. Kısmi emeklilik ile belirli bir yaşa gelmiş olmanız ve belirli bir süre kadar çalışmış olmanız halinde erken emekli olabilirsiniz. Ancak emekli maaşı hesaplama işlemleriniz daha düşük prim günü ile yapılacağı için alacağınız emekli maaşı da daha düşük olacaktır. Kısmi emeklilik SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için geçerlidir. Sigorta başlangıç tarihlerine göre kısmi emeklilik yöntemleri ise

 • 3600 günle erken emeklilik
 • 4500 günle erkene emeklilik
 • 5400 günle erken emeklilik şeklindedir.

3600 günle erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

3600 günle erken emeklilik hakkı kazanabilmeniz için 08.09.1999 tarihinden önce işe başlamış olmanız gerekir. Bunun yanında 15 yıllık hizmet süresinin tamamlanması ile birlikte kadınlar için 50 yaşını erkekler için de 55 yaşını tamamlamış olma şartlarına bakılır. Emekli olma yaşı SSK için işe başlangıç tarihlerine göre değişmektedir.

3600 günle emekli olma hakkı yalnızca SSK’lılar, tarım SSK’lılar, engelliler ve maluller için geçerlidir. Bunların dışında kalan BAĞ-KUR ve emekli sandığı için 3600 günle emekli olma hakkı tanınmamıştır.

İşe başlangıç tarihinize göre gerekli koşulları yerine getirdiğiniz dönem için emekli maaşı hesaplamanız, farklı kurallara göre yapılır. Eğer gerekli koşulları yerine 2000 yılından önce getirdiyseniz, emekli maaşı hesaplama işlemleriniz için en yüksek aylık bağlama oranı kullanacaktır. Bu durumda, en yüksek emekli maaşını 2000 yılından önceki çalışmalarınız için alırsınız. Eğer 08.09.1999 tarihinde önce işe başladıysanız ancak gerekli şartları 2000-2008 arasında tamamladıysanız, bu durumda emekli maaşınızın hesaplanması için daha düşük aylık bağlama oranı kullanılacaktır. Bu nedenle bir önceki döneme göre daha düşük emekli maaşı alırsınız.

08.09.1999 tarihinden önce işe başlamış olmanıza rağmen gerekli şartları 2008 yılında tamamladıysanız ve 3600 günle emekliliğe hak kazandıysanız, bu durumda emekli maaşı hesaplama için en düşük aylık bağlama oranı kullanılacağından emekli maaşınızı diğer dönemlere göre çok daha düşük alısınız.

4500 günle erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

4500 günle emekli olabilmek için işe başlama tarihlerinizin 08.09.1999 ve 30.04.2008 arasında olması gerekir. Bu tarihler arasında işe başlayan herkes, 4500 günle kısmi emekli olma hakkına sahiptir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için 4500 günle emeklilik hakkı tanınmıştır. Ancak her birimin emekli olma yaşı farklılık gösterir.

BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı için kadınların ve erkeklerin emekli olma yaşları farklılık göstermektedir. Buna göre tüm sigorta birimlerinde çalışan kadınlar 25 yıl hizmet süresini ve 4500 prim gününü tamamladıktan sonra, 58 yaşına geldiklerine kısmi emekli olabilirler. Tüm sigorta birimlerinde çalışan erkekler ise 25 yıl hizmet süresini ve 4500 prim günü tamamladıktan sonra, 60 yaşına geldiklerinde kısmi emekli olmaya hak kazanırlar.

4500 günle kısmi emekli olmak isteyen kişilerin emekli maaşı hesaplama işlemlerinde kullanılan aylık bağlama oranı düşüktür. Bu kişiler, normal şartlarda emekli olanlara göre daha düşük emekli maaşı alırlar. Aynı zamanda 2000 yılından önce işe başlayanlara göre de emekli maaşları daha düşük olacaktır. Bunun nedeni; 2000-2008 yılları arasında kullanılan aylık bağlama oranının düşük olmasıdır.

5400 günle erken emeklilik ve emekli maaşı hesaplama işlemlerine etkisi;

5400 günle emeklilik, 01.05.2008 tarihinden sonra işe başlayanlar için geçerli olan kısmi emeklilik yöntemidir. Bu tarihten sonra işe başlayan kişilerin emekli olmak için en az 7200 gün çalışmaları ve 60 yaşına gelmiş olmaları gerekir. Bu şartlar oldukça ağırdır. Bu nedenle 01.05.2008 tarihinden sonra işe başlayanlar için de kısmi emeklilik hakkı tanınmıştır. Bu haktan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığında çalışan tüm kişiler faydalanabilmektedir.

5400 günle emekli olmak için yine yaş şartı aranır. Aranacak olan yaş şartı ise SSK’ya, BAĞ-KUR’a ve Emekli Sandığına göre değişir. Ayrıca kadınlar ve erkekler için de bu yaş farklılık gösterir. Emekli olunacak yaşların belirlenmesinde 5400 günün doldurulduğu tarih esas alınır. Buna göre kadınların ve erkeklerin 5400 günle emekli olması 65 yaşına kadar uzayabilir.

5400 günle kısmi emeklikte emekli maaşı hesaplama yapılırken 2008 yılından sonra geçerli olan formüller kullanılır. 2008 yılında çıkarılan reform yasası ile emekli maaşı hesaplama kuralları çok değişmiştir. Bir önceki dönemlere göre değişen bu formüller nedeniyle daha düşük emekli maaşı alınmaktadır.

Normal şartlarda 2008 yılından sonra işe başlayan ve emekliliğe hak kazanan kişiler, önceki dönemlere göre daha düşük emekli maaşı alırlar. Kısmi emekli olmak isteyen kişiler ise normal emeklilerden daha az prim yatıracakları için daha düşük emekli maaşı alacaklardır.

2008 yılından sonra 5400 günle kısmi emekli olmak isteyen kişilerin yüksek emekli maaşı almak için yapmaları gereken, borçlanma süreleri varsa bunların tutarını yüksek primden yatırmak olmalıdır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara