Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklinin Maaş Zamları Nasıl Belirleniyor?

Emekli maaşlarına her yıl iki kez zam yapılır. Bu zamlar SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları içi geçerli olur. Memurlar için ise toplu sözleşme ile belirlenen zam oranları uygulanır. Ancak tüm sigorta birimlerinden emekli olanlar için her yıl yapılan zamlar enflasyon rakamlarına göre belirlenir. Enflasyon rakamlarına göre zam yapılmasının sebebi ise, artan enflasyon karşısında emekli maaşlarının erimesini engellemektir. Ayrıca emekli maaşlarına ek ödeme adı verilen zam da yapılır. Emekli maaşı hesaplama yapılırken bu zamlar da etkilidir. Sizlere yapılan zamlar hakkında daha detaylı bilgi verelim;

Yılda iki kez zam;

Emekli maaşlarına yılda iki kez zam yapılır. Bu zamlar Temmuz ve Ocak aylarında gerçekleşir. Yapılan bu zamlar 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenir. Yılın ilk 6 ayının enflasyon rakamı 3 Temmuz tarihinde, yılın ikinci ayının enflasyon rakamı ise 3 Ocak tarihinde açıklanır. Bu açıklamaların ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam oranları da belli olur. Bu zamlarla birlikte emeklilerin maaşları, artan enflasyon rakamı karşısında erimekten kurtulur. Bir başka deyişle emeklilerin alım güçleri artan enflasyon nedeniyle düşmez ve değişmez.

Memur çalışanlar ve memur emeklileri için zam oranları ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmeler ile belirlenir. Memur çalışanlar ve memur emekliler için 2 yıl boyunca, 6 ayda bir olmak üzere toplu sözleşmede belirlenen oranlar uygulanır. Ayrıca toplu sözleşmede bir enflasyon rakamı belirlenir ve enflasyon bu rakamın üzerine çıkarsa, hem memurlar hem de memur emeklileri maaşlarına enflasyon farkı da alır. Enflasyon rakamının belirlenen oranın üzerinde olması durumunda memur ve memur emeklileri 2 farklı zam almış olur.

Uygulanan başka zamlar var mı?

Emekli maaşı hesaplama yapılırken, son verilen zamlarla birlikte maaşınız hesaplanır. Örneğin 2018 yılının Temmuz ayında emekli olduysanız, Temmuz ayında yapılan enflasyon zammı ile birlikte emekli maaşınızı alırsınız. Bu zammın dışında belirli dönemlerde seyyanen zam da uygulanabilir. Seyyanen zam tüm emekli maaşlarına uygulanır. 2016 yılında tüm emeklilerin maaşlarına 100 TL zam yapılmıştı.

Ayrıca geçtiğimiz seçim döneminde olduğu gibi ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi ile de hem çalışanların hem de emeklilerin maaşlarında yükselme yapılabilir. Ek gösterge zammı da emekli maaşlarının artmasını sağlayan zamlardan biridir.

Ek ödeme adı verilen ödeme ise geçtiğimiz yıllarda vergi iadesi olarak emeklileri maaşlarına verilen ödemedir. Fiş toplayıp vergi iadesi alma kaldırılmış, bunu yerine emeklilerin maaşlarına her ay %4 oranında ek ödeme yapılması kararı alınmıştır. Emekli maaşlarına yılda iki kez zam yapılması, verilecek ek ödemelerin de zamlı olmasını sağlar. Çünkü ek ödeme rakamları, artan maaşlar üzerinden hesaplanır. Bu sayede emekliler hem maaş zammı hem de ek ödeme zammı almış olur.

2018 yılında yapılan emekli maaşı zamları, kötü giden ekonomi ve artan enflasyon sebebiyle yüksektir. Aynı zamanda 2018 yılında emekli maaşlarına her bayram için 1000 lira ikramiye ödemeleri yapılmıştır. Ancak bu ikramiyeler zam olarak değerlendirilmez.

Enflasyon nasıl belirlenir, zam olarak nasıl yansıtılır?

Emeklilerin zam oranlarının enflasyon oranlarına göre belirlendiğini daha önce açıklamıştık. Enflasyon ise Tüfe yani Tüketici fiyat Endeksine göre açıklanıyor. 2018 yılı için Temmuz ayında açıklanan enflasyon rakamı 9.17 oldu. Bu rakam ise emeklilerin maaşlarına aynen yansıdı. Bu rakam son 6 aylık enflasyon rakamı verisidir. Yani 2018 Ocak ayı ile Haziran ayı arasındaki toplam enflasyon oranını ifade eder.

Enflasyon farkı nedir, nasıl hesaplanır?

Memur emeklileri ve devlet memurları için de enflasyon farkı zammı adı verilen zam verilir. Bu zam daha önce memur zamları için yapılan toplu görüşmelerde belirlenir. 2018 yılı için daha önce yapılan toplu sözleşmeye göre devlet memurları ve memur emeklileri için enflasyon rakamının %4’ün üzerinde olması halinde zam yapılacağı belirtilmiştir. Buna göre 2018 yılının ilk 6 ayı için açıklanan enflasyon oranı 9.17 olduğu için memur emeklilerine %3,5 zamma ek olarak %5.17 de enflasyon zammı verilmiştir.

Ek ödemeler ne zaman verilir, nasıl hesaplanır?

Ek ödemeler, emekli maaşlarına her ay yansıtılır. Daha önceleri vergi iadesi adı altında yapılan bu ödeme, emeklilerin maaşlarına her ay %4 olarak eklenir. Bu da emeklilerin maaşları zamlandığında, daha fazla ek ödeme alacaklarını ifade eder. Temmuz ayında yapılan zamla birlikte emeklilerin maaşı %9.17 oranında artmıştır. Ek ödeme hesaplanırken emeklilerin çıplak maaşı ele alınır. Doğal olarak zamlı olan çıplak maaşları ele alındığı için ek ödeme de %9.17’lik zammın maaşlara eklenmesinden sonra hesaplanır.

Yeni zamlar ile birlikte emekli maaşları ne kadar oldu?

2018 yılı için yapılan yeni zamlar ile birlikte en düşük ve en yüksek emekli maaşları, ek ödeme eklenmeden yani çıplak hali ile şu şekilde belirlenmiştir;

  • BAĞ-KUR tarım emeklisi; 1222,73 lira
  • BAĞ-KUR esnaf emeklisi; 1.505,68 lira
  • 2000 öncesi SSK emeklisi; 1.782,75 lira
  • 2000 sonrası SSK emeklisi; 1.062,25 lira
  • Memur emeklisi; 2.239,98 lira

Sonuç;

Emekli maaşlarına yapılan zamlar, son altı aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenir. Emeklilerin maaşlarına yılda iki kez zam yapılır. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri her yılın Temmuz ve Ocak ayında, son 6 aylık enflasyon rakamlarına göre zam alır. Memur emeklileri ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmeler gereğince zamlarını alırlar. Ayrıca bu sözleşmelerde belirtilen enflasyon rakamının üzerinde rakam açıklanması halinde, enflasyon farkı zammı da alırlar. Emeklileri her ay verilen %4 ek ödeme miktarı da yapılan zamlar ile birlikte artış gösterir.

Yorumlar (1 Yorum)
tolga-eveozelders
tolga-eveozelders Cevapla
- 14:45

takip edilmesi gereken bir site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara