Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilikte Yaşa Takılanları Üzen Açıklama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ak partinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, yıllardır sorunlarına çözüm bekleyen yaş kriterine uymadığı için emekli olamayıp mağdur olan milyonlarca kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Uzunca bir süredir kısaca EYT denilen emeklilikte yaşa takılanlar hakkında hazırlanan yasa tasarısına değinen Cumhurbaşkanı şöyle dedi; . Erdoğan, “Erken emekliliği sosyal güvenlikte kabul etmiyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde 38 yaşında emeklilik uygulaması yoktur. Sosyal güvenlik sistemi buna dayanamaz”

Uzmanlar ve mağdurların EYT sorununa erken emeklilik olarak bakmadıkları, tam tersi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk olarak, bir kanunun geriye doğru işletilmesiyle, kazanılmış haklarının gaspından doğan mağduriyetlerinin giderilmesi meselesi olarak değerlendirdikleri halde Cumhurbaşkanı’nın bu konuya sadece erken emeklilik olarak yaklaşması şaşkınlık yarattı.

Bilindiği gibi 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı kanunun gereğince daha önceki emeklilik şartlarına ek olarak yaş kriteri getirilmişti. Bu tarihten sonra bu şartlara riayet esas olsa bile kanun çıkarılması tarihinden önce iş girişi olan kişilere de bu ek şartı dayatmak, kanunu geriye doğru yürütmek anlamına gelmekte.

Kanunun geriye doğru yürütülememesi evrensel bir hukuk kuralı olduğu halde, maalesef bu uygulama yürürlüğe konmuş ve milyonlarca mağdur meydana getirmiştir.

Nitekim konuyla ilgili konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımız: dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik yok, derken meseleyle alakasız bir noktadan yaklaştığı çok açıktır. Kimse erken emekli olalım demiyor ki! Elbette dünyada çalışan nüfusunu 38 yaşında emekli edecek bir sisteme sahip bir ülke yok.

Buradaki mevzu açıkça bir hukuksuzluğun düzeltilmesi sorunudur. Kanunlar geriye doğru yürütülmez. Bunu şöyle bir misalle daha açık anlatabiliriz belki: diyelim ki bir ev beğeniyorsunuz ve 300 bin liraya anlaşıyorsunuz. Ödeme tapu işlemleri falan hepsini tamamlıyorsunuz. Eve yerleşiyorsunuz. Bir müddet sonra evi satın aldığınız kişi size gelerek şöyle diyor; biz ev satışında her ne kadar 300 bine anlaşmışsak da, ben bunu şimdi değiştiriyorum 500 yapıyorum fiyatı. Kalan 200 bin lirayı sizden talep ediyor.

Bu örnek ne kadar komik ve absürt gelirse gelsin emeklilikte yaşa takılanların içine düştükleri durum bundan hiç farklı değil. Yine Cumhurbaşkanımız Avrupa ülkelerini örnek vererek 65 yaşın altında emekliliğe izin vermediklerini söyleyerek bize kalırsa yanlış bir kıyaslamaya gidiyor.

Hiçbir Avrupa ülkesinde kanunlar geriye doğru işletilerek kazanılmış özlük hakları geri alınmamıştır. Çalışma koşulları, sosyal yardım, eğitim ve sağlık hizmetleri, ortalama insan ömrü Türkiye ile aynı değildir. Mesai saati oranı bakımından OECD ülkeleri arasında en kötü durumda olan ülkeyiz.

Cumhurbaşkanımızın emeklilikte yaşa takılanların taleplerinin yerine getirilmesi sonucu maliyeye getireceği ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira hesabı da abartılıdır. Ayrıca bu insanlar fazladan yahut sebepsiz bir ödeme talep etmeyip, kanunlara uygun şekilde zamanında ödedikleri primlerinin karşılığını talep etmektedirler. SSK veya SGK bu fonları kötü yönetmişse bunun sorumluluğu yıllarca çalışmış primi ödemiş ve emekli hakkını kazanmış kimselerde değildir.

Uzmanlar ve yorumculara göre muhalefet bu konuda ısrarcı olmaya devam edecekler, geçmiş tecrübelere göre Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti’nin daha önce birçok olayda olduğu gibi önceki kararından dönüp, artan taleplere kulakları tıkamayacağı ve eninde sonunda bu talepleri karşılama yoluna gideceği yönünde öngörüler var.

Özellikle önümüzdeki yerel seçimler öncesinde bir adım atılacağına dair, kuvvetli görüşler olduğundan, emeklilikte yaşa takılan milyonlarca vatandaşımızın bu açıklamalara rağmen ümitlerini kaybetmemeleri için yeteri kadar sebep bulunmakta.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara