Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) Meselesinde En Son Kim Ne Dedi?

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) mevzusunda biz bu konuyu çözeceğimizi seçim beyannamemizde belirttik. O günden beri de sözlerimizin arkasındayız. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimiz. Sistemi zorlamayacak şekilde bir çözümün bulunacağına inanıyoruz. Gerekli primi ödemiş ve o zaman ki sistemde emeklilik hakkını kazanmış insanlarımızın, sonradan yapılan reform, yasa vs. ile bu haklarının yenmesine gönlümüz razı değildir

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici

Uluslararası Türk Kültürü ve Medeniyeti Kongresi Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlendi. Kongreye katılan Büyük Birlik Partisi başkanı Mustafa Destici, emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sorunu hakkında şöyle konuştu: O mağdurlardan biri de benim. Emekli olabilmek için, tüm şartları yerine getirdiğim halde üç sene beklemek zorunda kaldım. Bu tümüyle haksız bir uygulamadır. İnsanların neler çektiğini ve neler hissettiğinin gayet iyi biliyorum. Bu konunun mutlaka bu mağdur vatandaşlarımızın lehine bir düzenlemeyle bir çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Devletimizi zarara sokmadan, bütçesi falan iyi hesaplanarak bu hakların iadesi bir şekilde hayata geçirilmelidir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın haklı taleplerinin arkasında durduğumuz çok açık bir şekilde bilinsin isteriz. Oyumuz emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde olacaktır. Bunu da açık ve net bir şekilde söylüyorum” şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu

“Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sistemi Çalıştayı’ndaki konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilikte yaşa takılanlar meselesi üzerine şunları söyledi:

Açık yüreklilikle her yerde söylüyorum. 38 yaşında emeklilik belki kabul edilemez ama yasalar bunu bana bir hak olarak vermişse şayet, benim bu haktan yararlanmam gerekir. Emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözümü için 750 milyar lira bütçeye yük geleceği söyleniyor. Bu hesap asla doğru değil. Yok, öyle bir şey. 38 yaşında emeklilik saptırmasıyla aslında emeklilik sisteminde yapılması elzem olan birtakım düzenlemelerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Cumhurbaşkanının kendisi de çift maaş alıyor, insanları çift dikiş maaş alacaklar diye itham ediyor. Ben vatandaşın hakkını savunuyorum.”

TESK Genel Başkanı Palandöken:

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasanın komisyondan geçmesi durumunda bütçeye büyük bir yük getireceğini söyledi. Bu sorunu çözmenin daha makul ve hasarsız bir yolunun bulunması gerektiğini belirtti. Bu yollardan biri de emeklilik yaşının bir yıl aşağı çekilmesi olabileceğini söyleyen Palandöken, emekliliğine bir yıl veya daha az bir zaman kalanların emekliye ayrılması sağlanarak, bir ölçüde de olsa mağduriyetlerin giderilebileceğini söyledi. Yazılı açıklamasında: prim ve günlerini doldurmasına rağmen yaş yüzünden emekli olamayan çok sayıda kişinin mağduriyetlerinin giderilmesi için emeklilik yaşının aşağı çekilmesini önerdi. Ayrıca esnaflar için de emeklilik şartı olarak 9 bin prim gününün SSK’lılarla eşitlenip 7 bin 200 güne indirilmesini istedi.

TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmenin bütçeye büyük yük getireceğini belirterek, “Bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekli olmasına bir yıl ve daha az süre kalan vatandaşlarımızın emekliye ayrılmasının önü açılmış olur.” ifadesini kullandı.

Palandöken yazılı olarak yaptığı açıklamasında, gerekli olan prim gün sayısını doldurmuş, yıl şartını yerine getirmiş fakat yaş beklemek zorunda olanlar için mutlaka bir düzenleme yapılarak emeklilik haklarının tanınması talebinde bulundu.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara