Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilikte 18 Yaş Öncesi Sigortalılık Durumu

Emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık, 18 yaşının altında olan ve çalışmaya başlayanlar için uygulanmaktadır. 18 yaş öncesinde sigortalı olunması emeklilik için yaş ve prim şartlarında avantaj sağlar. Emekli olmak için çalışılması gereken hizmet süresi değişmez. SGK çatısı altında 3 farklı sigorta kolunun tüm emeklilik işlemleri yapılmaktadır. Her sigorta kolunun emeklilik kriterleri farklıdır ancak üçü içinde geçerli olan şartlar hizmet süresi, prim gün sayısı ve yaş sınırıdır. Bu üç şartı yerine getiren her vatandaş, emekli olmaya hak kazanır. 18 yaş altı sigortalılar için SGK kanunu kapsamında belirli düzenlemeler yapılmıştır ve bu kişilerin hakları koruma altına alınmıştır. 2019 emeklilik yaş tablosu, hangi koşullarda emekli olunabileceğini gösterir. Bu tablo, 18 yaş altında çalışmaya başlayanlar için de geçerlidir. 18 yaş altında olsanız bile işe başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi bu tablodan öğrenebilirsiniz. Sizlere 18 yaş altı sigortalı olmanın detayları hakkında bilgi verelim;

Emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık için işe başlama tarihleri neden önemlidir?

Kanunlara göre 18 yaş öncesinde sigortalı olunsa bile sigorta başlangıç tarihi, 18 yaşına gelindiği gün olarak kabul edilir. Bu nedenle hizmet süresinde emeklilik için bir avantaj sağlamaz. Ancak 18 yaşından önce sigortalı olanlar hem prim gün sayısında hem de emekli olma yaşında avantaj elde ederek daha erken emekli olma fırsatı kazanırlar. Emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık için iki tarih önem kazanır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • 04.1981 tarihinden önce sigortalı olanlar için yaşa bakılmaz. Yani 18 yaşından önce sigortalı olanların yaşları önemli değildir.
 • 04.1981 tarihinden sonra sigorta başlangıcı yapılan kişiler için 18 yaş önemlidir. 18 yaşından önce sigorta yapılsa bile 18 yaşına gelindiğinde sigorta başlangıcı kabul edilir.

Görüldüğü gibi 01.04.1981 tarihinden önce sigorta başlangıcı yapılanların 18 yaşında olması şartı aranmazken, bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

Hangi şartlarda 18 yaş altındaki çocuklar çalıştırılabilir?

Kanunumuzda, 15 yaşın altında olan hiç kimse çalıştırılamaz. Ancak bu kişilerin çalıştırılabilmesi için bazı istisnalar bulunur. Bu istisnaları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Çalıştırılacak çocukların en az 14 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Çalıştırılacak kişilerin zorunlu olan ilk öğretim dönemini tamamlamış olması gerekir.
 • 14 yaşını doldurmuş kişilerin çalıştırıldıkları işler sosyal, ahlaki, bedensel ve zihinsel gelişimine engel olmayacak işler olmalıdır.
 • 14 yaşını tamamlamış olan çocuklar okumaya devam ediyorlarsa, çalıştırıldıkları işler okumalarına engel olmamalıdır.
 • 14 yaşın altında bulunan çocukların kültür, sanat ve reklamla ilgili faaliyetlerde çalıştırılması gerekir.
 • 14 yaşın altındaki çocukların reklam, kültür ve sanat alanlarında çalıştırılması için yazılı sözleşme olmalıdır ve çalışmaları için izin alınması gerekir.

18 yaş altında olan çocukların yasal olarak çalıştırılabilmesi için yaptıkları için bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilememesi gerekir. Ayrıca çocuk ve genç işçilerin çalıştıkları işlerde sağlık ve güvenliklerine önem verilmelidir. Çocukların yaptıkları işler onların okullarına devam etmesine ya da mesleki eğitimlerini devam etmesine engel olmamalıdır. 18 yaş altındaki çocukların çalıştırılabilmesi için gerekli olan şartlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenir. Bu şartlar 6 ayda bir yayınlanan yönetmeliklerden takip edilebilir.

18 yaş altındaki çocuklar, hangi şartlar altında çalıştırılabilir?

Yukarıdaki şartları taşıyan çocuk ya da genç işçilerin çalışmaya başladıktan sonra da belirli kurallara uyması gerekir. Bu kurallar, çalışılacak iş, çalışılan kurum ve çalışma saatleri olarak düzenlenmiştir. Buna göre;

 • 18 yaşın altında çalıştırılan genç işçileri, günde 7 saatten ve haftada 35 saatten fazla çalıştırılamaz.
 • Reklam, sanat ve kültür faaliyetlerinde çalışan çocukların ise günde en fazla 5 saat haftada ise en fazla 30 saat çalışmasına izin verilir.
 • 15 yaşını tamamlamış olan çocukların çalışma saatleri ise günde 8 saat haftada 40 saat olarak belirlenmiştir.
 • Çalışan çocukların eğitimlerine devam etmeleri durumunda çalışma saatleri de farklılık gösterir. Buna göre günlük eğitimi biten çocukların günde 2 saat, haftada en fazla 10 sat çalışmasına izin verilir.

18 yaşın altında olan kişilerin sigortası nasıl yapılır?

18 yaşın altındaki bir kişinin sigortalı olabilmesi için öncelikle yukarıda saydığımız şartları taşıması ve kendi şartlarına uyan bir işte çalışması gerekir. Çalışmaya başladıktan sonra ise 18 yaşından büyüklerde olan işlemler ile sigortaları yapılır. 18 yaşın altında ya da üstünde olan kişilerin sigorta işlemleri aynı şekilde yapılır. Ancak sigorta başlangıç erzurum escort tarihleri farklı olur. 18 yaşın üstünde olan kişilerin sigorta başlangıçlar hemen yapılırken 18 yaşın altında olan kişilerin sigorta başlangıçları 18 yaşın tamamlandığı gün olarak kabul edilir.

18 yaş altındaki çalışanların sigorta girişleri İş Kanunu’na göre yapılmaktadır. Bu kişilere sigorta yapılmadan önce SGK ile görüşülmesinde fayda vardır. 18 yaş öncesi sigortalılık her ne kadar sigorta başlangıç tarihini etkilemese de yatırılan primler, prim gün sayısını etkiler. Bu da daha erken emekli olunmasını sağlar.

18 yaş altındaki çalışanların primleri nasıl ödenir?

Emeklilikte 18 yaş öncesi sigortalılık, yatırılması gereken prim gün sayısı üzerinde etkilidir. 18 yaş altı çalışanların her ne kadar çalışma koşulları farklı olsa da sigorta işlemleri ya da primleri farklı değildir. Normal çalışanların primleri ile 18 yaş altında çalışanların primleri aynıdır. Bu primler bankalar aracılığı ile ya da E-SGK üzerinden ödenebilir. 18 yaş altındaki çalışanların adına yatırılan primler ise e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Hizmet dökümü uygulamasına girilerek, çalışanların adına ne kadar prim yatırıldığı ve hangi dönemlerde yatırıldığı detaylı olarak incelenebilir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara