Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Memur, işçi ya da kendi işinin sahibi olan kişiler, belirli bir yaşı doldurduğunda ve emeklilik için diğer şartları yerine getirdiklerinde, emekli olabilirler. Peki emekliliğinize ne kadar kaldığını merak ediyor musunuz? Emeklilik hesaplama nasıl yapılır, merak edilen tüm detayları açıklayalım;

Emeklilik hesaplama aşamaları nelerdir?

SGK’dan emekli olabilmeniz için üç temel şart olan yaş, prim ve yıl koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Ancak bu koşullar işe başlangıç tarihinize göre değişiklik gösterir. Hangi dönemde işe başladıysanız, o dönemin şartlarında emekli olursunuz. Peki işe başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olacağınızı nasıl hesaplayacaksınız? Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli hesaplama araçları vardır. Bu hesaplama araçlarına e-devlet üzerinden ulaşabileceğiniz gibi SGK’nın resmi internet sitesi aracılığı ile de ulaşabilirsiniz.

BAĞ-KUR emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Kendi adınıza bir işiniz varsa ve BAĞ-KUR sigorta koluna bağlıysanız, ne zaman emekli olacağınızı net olarak öğrenmeniz mümkündür. Bunun için arama motoruna BAĞ-KUR emeklilik hesaplama yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan sitelerden sgk.gov.tr olanı seçmeniz gerekir. Bu siteye tıkladığınızda karşınıza hesaplama sayfası açılır.

Bu sayfada yer alan bölümlere emeklilik türünü, cinsiyetinizi, doğum tarihinizi, maluliyet derecesini, erken yaşlanma olup olmadığını, malul çocuğunuzun olup olmadığını girmelisiniz. Son aşamada “tamam” kısmına tıkladığınızda, hemen hesaplamanız yapılır ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SSK emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

SSK’lı olarak çalışıyorsanız, ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak için yine SGK’nın resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Yine arama motoruna SSK emeklilik hesaplama yazdığınızda, karşınıza çıkan sitedeki sgk.gov.tr sayfasına gidin. Karşınıza açılan sayfadaki prim gün sayıları ve kimlik bilgileriniz kısmını doldurun ve “gönder” kısmına tıklayın. Hesaplamanız hemen yapılır ve hangi şartlarda emekli olabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Emekli Sandığına bağlı olarak yani devlet memuru olarak çalışıyorsanız, ne zaman emekli olacağınızı yine SGK’nın resmi internet sitesindeki hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Arama motoru kısmına 4C emeklilik hesaplama yazdığınızda, karşınıza çıkan sgk.gov.tr sayfasına tıklayın. Karşınıza açılan sayfadaki çalışma ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurun. Ardından “hesapla” kısmına tıklayın. Bu hesaplama aracı sayesinde, ne zaman ve hangi şartlarda emekli olacağınızı hemen görebilirsiniz.

E-devlet emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Emeklilik hesaplama için kullanabileceğiniz bir başka alternatif yöntem de e-devlet sistemidir. E-devlet aracılığı ile hesaplama yapmak için öncelikle PTT şubelerinden bir şifre almanız gerekir. Ardından sisteme giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra ana sayfadaki arama kısmına “normal şartlarda ne zaman emekli olurum” yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan uygulamaya hemen tıklayabilirsiniz.

Bu hesaplama aracının en büyük avantajı ise hiçbir bilgi girmenize gerek olmamasıdır. E-devlet siteminde tüm prim ve çalışma bilgileriniz kayıtlıdır. Sistemde kayıtlı olan bilgilerinize göre hemen hesaplamanız yapılır ve ne zaman emekli olacağınız gösterilir. Bu hesaplama aracını kullanarak normal emeklilik ve kısmi emeklilik için hangi şartları taşımız gerektiğini de görebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara