Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Yaşı Hesaplama

Her çalışanın hayali olan emekliliğin ne zaman gerçekleştiği, en çok merak edilen konulardan biridir. Çalışanların emekli olabilmesi için ne zaman işe girdikleri, ne kadar süre çalıştıkları, toplamda ne kadar prim yatırdıkları ve kaç yaşına geldikleri gibi kriterler önemlidir. Bu şartlar yerine getirildiğinde, emekli olma hakkı kazanılır. Çalışanların, ne zaman emekli olabileceklerini hesaplamaları online olarak mümkündür. 2008 yılında tüm sigorta birimlerinin tek çatı altında toplanmasının sonucunda, tüm emeklilik işlemleri SGK tarafından yürütülmektedir. Emeklilik hesaplama işlemleri de SGK’nın internet sitesinden yapılabilir. Sizlere bu hesaplamaların nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi sunalım;

SGK üzerinden 4A emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

SGK’nın internet sitesi üzerinden ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilmek için  arama motoruna “SSK emekli yaşı hesaplama” yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan ilk sayfadaki linke tıklayarak, gerekli bilgileri girmeniz gerekir. Ne zaman emekli olurum diye merak edenlerin bu sorgulamadan doğru sonuç alabilmesi için açılan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmesi gerekir. Girmeniz gereken bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Cinsiyet bilgileriniz (kadın ve erkeklere göre emekli olma yaşı değişiklik gösterecektir.)
 • Gün, ay ve yıl olarak doğum tarihi bilgileriniz
 • Gün, ay ve yıl olarak hizmete başlama tarihiniz (bu tarihi bilmiyorsanız, e-devlet üzerinden hikmet dökümü belgenizi görüntüleyerek öğrenebilirsiniz.)
 • Maluliyet durumunuzun olup olmadığı (maluliyet durumunda emekli olma koşulları değişecektir.)
 • Erken yaşlanma olup olmadığı (erken yaşlanma, yıpranma payı anlamına gelir. Yıpranma payı olan bir meslek kolunda çalışıyorsanız, evet şeklinde işaretlemeniz gerekir. Yıpranma payı olduğunda, daha erken emekli olunmaktadır.)
 • SSK prim ödeme gün sayınız
 • Diğer sandıklara ait olan prim gün sayınız (diğer sandıklardan prim yatırdıysanız, hizmet birleştirmesi yapılacaktır.)
 • Askerlik ya da sanatçı olarak prim gün sayınız
 • Fiili gün sayınız
 • Yurt dışında çalıştığınız süreler varsa, bu süreler için gün sayınız
 • 3600 günün doldurulduğu tarih gün, ay ve yıl olarak (3600 günden emekli olunabilmesi için 2000 yılından önce prim yatırılmış olunması gerekir.)

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra “gönder” butonuna tıkladığınızda, sorgulamanız yapılacak ve ne zaman emekli olacağınız hesaplanacaktır. Bu hesaplama sonuçları resmiyet arz etmez çünkü sizin beyan ettiğiniz bilgilere göre hesaplanmaktadır. Bu bilgileri ne kadar eksiksiz ve doğru girerseniz, hesaplamanız o derece doğru yapılacaktır.

SGK üzerinden 4B emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

BAĞ-KUR için de ne zaman emekli olurum sorgulaması yapabilmek için SGK’nın internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için arama motoruna “4B emekli yaşı sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulamanın ardından kaşınıza çıkan ilk linke tıklayıp, açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Girmeniz gereken bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Emeklilik türü bilginiz (tam ya da kısmi olarak emekli olmak istediğinizi girmeniz gerekir. Kısmi emeklilik, erken emekli olmayı ve daha az maaş almayı ifade eder.)
 • Cinsiyet bilgileriniz (BAĞ-KUR’da da SSK’da olduğu gibi cinsiyet bilgileri emekli olma yaşını etkileyecektir.)
 • Maluliyet olup olmadığı bilgisi
 • Maluliyet varsa, derecesinin ne kadar olduğu (maluliyet derecesine göre yatırılması gereken prim gün sayısı değişecektir.)
 • Erken yaşlanma olup olmadığı (erken yaşlanma, yıpranma payı olan meslek grupları için geçerlidir. Erken yaşlanma varsa, daha erken emekli olunması mümkündür.)
 • Bakıma muhtaç olan malul çocuğun olup olmaması
 • Bakıma muhtaç çocuğun olması durumunda, yukarıdaki kutucuk işaretlendiğinde 01.10.2008 tarihi sonrası bakılan toplam gün sayısının girilmesi gerekir.
 • Yurt dışı borçlanması yapma hakkınız varsa, “sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak istiyorum” kısmını işaretlemelisiniz.

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak doldurup “tamam” butonuna tıkladığınızda, ne zaman emekli olacağınız otomatik olarak sorgulanacaktır. Sorgulamanın tam olarak yapılabilmesi için bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi büyük önem taşır. Sizin beyanınıza göre hesaplama yapıldığı için, bu hesaplama sonucu kesinlik arz etmez.

SGK üzerinden 4C emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Emekli Sandığına bağlı olarak çalışıyorsanız ve ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız, yine SGK’nın internet sitesinden online sorgulama yapmanız mümkündür. Bunun için arama motoru kısmına “4C emekli yaşı hesaplama” yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan ilk sayfaya tıklayarak, burada bulunan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Doldurmanız gereken bilgileri şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Gün, ay ve yıl olarak doğum tarihi bilgileriniz
 • 05.2002 tarihine kadar olan 4A hizmetleriniz varsa, gün sayısı olarak girilmesi gerekir.
 • 05.2002 tarihinden sora 4A hizmetleriniz varsa, gün sayısı olarak girilmesi gerekir.
 • 4C devredilen emekli sandığı hizmetleriniz varsa, başlangıç ve bitiş tarihlerini gün, ay ve yıl olarak girmeniz gerekir.
 • Görevden ayrılıp göreve tekrar başlamışsanız her başlangıç ve bitiş için ekle butonuna tıklayarak, başlangıç ve bitiş tarihlerini gün, ay ve yıl olarak eklemeniz gerekir.
 • Devredilen 4A, devredilen 4B ve diğer hizmetleriniz varsa, bu hizmetleri de gün, ay ve yıl olarak eklemeniz gerekir.

Yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizde, hesaplamanız yapılacaktır. Burada önemli nokta, emeklilik yaşı hesaplama işlemlerinin tamamen sizin girdiğiniz bilgiler baz alınarak yapılmasıdır. Bu nedenle sorgulama sonucu resmi değildir. Aynı tarihlere rastlayan çalışma süreleriniz varsa, hizmetlerden bir tanesi dikkate alınarak hesaplama yapılır. 18 yaş altında olan hizmet süreleri, 18 yaşın üzerinden itibaren dikkate alınacaktır. Fiili hizmet zammı süresinden yararlanan kişiler için bu hesaplama tablosu kullanılmamaktadır.

E-devlet üzerinden emeklilik hesaplama nasıl yapılır?

Emeklilik hesaplama işlemleri e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Üstelik, bu sistemi kullanarak tek bir link aracılığı ile tüm sigorta kollarına ait emekli yaşı sorgulamasınız yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmek için öncelikle bir şifreye sahip olmanız gerekir. Şifrenizi alabilmeniz için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Seçenek; PTT aracılığı ile şifre almadır. Size en yakın olan PTT şubesine giderek şifrenizi 2 lira karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi yalnızca kendi adınıza alabileceğiniz için yanınızda kimlik belgenizin bulunması gerekir. Şifrenizi, isterseniz zarf ile isterseniz de SMS yoluyla alabilirsiniz. SMS yoluyla şifre aldığınızda, cep telefonu bilgileriniz sisteme otomatik olarak kaydedilecektir. Şifrenizi unuttuğunuzda ya da kaybettiğinizde tekrar PTT şubesine gitmeniz gerekir. Bu sefer şifre almak için ödeyeceğiniz miktar 2 katı tutarında olacaktır. Bunun nedeni, kişisel bilgilerin yer aldığı bu şifrenin korunması gerektiğinin devlet tarafından vurgulanması ve şifresini kaybeden kişilere ceza olarak fiyat artırımı yapılmasıdır. Şifrenizi aldıktan sonra hemen değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.
 2. Seçenek; mobil imza ile şifre almanızdır. Sisteme online giriş yöntemlerinden biri olan mobil imza seçeneğinden faydalanabilmek için e-devlet sisteminin giriş sayfasında yer alan talimatları tamamlamanız gerekir. Mobil imza için kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve hattınızın hangi GSM operatörüne ait olduğunu girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra, belirli bir ücret karşılığında mobil imzanızı alabilirsiniz. Mobil imza, sanal ortamdaki güvenli giriş yöntemlerinden biridir.
 3. Seçenek; e-imza ile giriş yapmaktır. E-imza, sanal ortamda belgelerinizi imzalayabilmenize imkân sağlayan ve ıslak imza yerine geçen bir uygulamadır. Elektronik imzanızı alabilmeniz için bu sertifikayı vermeye yetkili olan kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu kurumların listesini, e-devlet giriş sayfasında bulabilirsiniz. İmzanızı aldıktan sonra sisteme giriş yapmak için kimlik numaranızı yazmanız ve bilgisayarınıza bir uygulama indirmeniz gerekir. Devam et dedikten sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulama açılacak ve sisteme girişini sağlanacaktır.
 4. Seçenek; kimlik kartı uygulamasıdır. Bu seçenek ile giriş yapabilmeniz için yine masa üstünüze bir uygulama indirmeniz gerekir. Sisteme bu seçeneği kullanarak giriş yapmak için yine ekranda yer alan bölgeye kimlik numaranızı yazmanız ve ardından bilgisayarınıza indirdiğiniz program üzerinden devam etmeniz gerekir. Bu seçenek ile giriş için tüm adımlar, e-devlet giriş ekranında anlatılmaktadır.
 5. Seçenek; internet bankacılığı seçeneğidir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek ve şifrenizi alabilmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tek seçenektir. Bu seçeneği kullanabilmeniz için bir bankadan adınıza tanımlanmış olan internet bankacılığı kullanıcı kodu ve şifrenin bulunması gerekir. Kullanmış olduğunuz bankanın adresine, e-devlet giriş ekranından tıklayarak ilgili bankaya tıklamanız ve ardından istenilen bilgileri girmeniz gerekir. Cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu da girerek, sisteme anında giriş yapabilirsiniz.

Online giriş yöntemleri ile sisteme giriş yapmanızın ardından şifrenizi belirleyebilmeniz için e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız istenecektir. Bu doğrulamaları gerçekleştirdikten sonra kendinize ait bir şifre belirleyebilir ve sonraki tüm girişlerinizde bu şifreyi kullanabilirsiniz.

Şifrenizi edindikten sonra e-devlet sistemine giriş yapın ve karşınıza çıkan arama sayfasına “normal şartlarda ne zaman emekli olurum” yazın. Emeklilik hesaplama ile ilgili sorgulama linki, hemen alt kısımda listelenecektir. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada yer alan hizmet türü ve işe başlama tarihi gibi bilgileri girdikten sonra, ne zaman emekli olabileceğiniz anında sorgulayabilirsiniz. Bu linki kullanarak, tüm sigorta kolları için sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda erken emeklilik ve normal emeklilik için gereken prim gün sayısı, yaş ve hizmet süresi gibi bilgiler verilecektir.

Telefon aracılığı ile emeklilik sorgulama nasıl yapılır?

Devlet, internet kullanmayı bilmeyen ya da telefonla ne zaman emekli olacağını sorgulamak isteyen vatandaşlar için de hizmet sunmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hatlarını arayarak, ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulamanız mümkündür. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için ALO 170 hattını aramanız yeterli olacaktır. Yanınızda kimliğinizi bulundurursanız, hesaplama işleminiz daha kolay yapılır. Ayrıca işe başlangıç tarihinizi de tam olarak bilmeniz gerekir. Bu hattı arayarak 4A, 4B ve 4C için emeklik hesaplama işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

ALO 170 hattının internet sitesi üzerinden canlı destek de almanız mümkündür. Arama motoruna ALO 170 yazarak ilgili siteye ulaşabilir, siteye girdikten sonra canlı destek kısmından online görüşme yapabilir ve ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulatabilirsiniz. Bu canlı destek hattına 7/24 ulaşmanız mümkündür.

Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

2019 yılına girilmesi ile birlikte emekli maaşlarında da düzenleme yapılmıştır. Emekliler için yılda iki kez zam yapılır. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştirilir. Emekli maaşlarına 2019 yılının Ocak ayında ilk zamları yansıtılmıştır. Ayrıca emekli maaşlarına her ay ek ödeme tutarı da eklenmektedir. 2019 yılında yeni çıkarılacak olan uygulama ile 1000 liranın altında emekli maaşı kalmayacaktır. SGK tarafından ödenen yaşlılık ve malullük aylıkları gibi aylıklar için bu düzenleme getirilmiştir. Bu düzenleme ile yaklaşık olarak 220 bin kişinin maaşının 1000 lira olması beklenmektedir.

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi de online olarak hesaplayabilmeniz mümkündür ancak emekli maaşının hesaplanabilmesi için birtakım kriterler mevcuttur. Her sigorta birimi için farklı hesaplama yapıldığı gibi işe başladığınız tarihe göre emekli maaşınızın hesaplanması da değişecektir. Buna göre; yatırdığınız prim gün sayısına, emekli olduğunuz tarihe, işe başladığınız tarihe ve bağlı olduğunuz sigorta koluna göre emekli maaşınız farklılık gösterecektir. Emekli maaşınızın tam olarak hesaplanabilmesi için SGK’ya tahsis talep dilekçenizi iletmiş olmanız gerekir. İnternet üzerinden online olarak yapacağınız hesaplamalar, emekli olduğunuzda alacağınız net maaş tutarını göstermez. Bu hesaplamalar sonucunda, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi, yakın bir değerde hesaplayabilirsiniz.

İnternet üzerinden ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilmeniz için yine e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem üzerinden 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı hesaplama yapmanız gerekir. Yine SGK’nın internet sitesi üzerinden de emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz mümkündür.

4A için online emekli maaşı hesaplama;

4A için emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için SGK’nın internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfada yer alan arama kısmına “4A emekli maaşı hesaplama” yazarsanız, hesaplamayı yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Kimlik numaranız, SSK sicil numarası, baba adınız, nüfusa kayıtlı olduğunuz ile ve gün, ay ve yıl olarak doğum tarihi bilgilerinizi girdikten sonra “sorgula” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Sicil numaranızı, e-devlette yer alan hizmet dökümü belgenizden alabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında emekli olduğunuzda alçağını maaş otomatik olarak hesaplanacaktır. Hesaplanan tutar, alacağınız maaşın gerçek değeri değildir.

4B için online emekli maaşı hesaplama;

4B için emekli maaşı hesaplama işlemlerini yine SGK üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için arama motoruna “4B emekli maaşı hesaplama” yazmanız yeterli olacaktır. Hesaplamayı yapabileceğiniz link, ilk sırada listelenecektir. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada yer alan bilgiler eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Kimlik numaranız, bağlı olduğunuz kurum bilgisi ve ekranda yer alan güvenlik kodu bilgilerini girdikten sonra “sorgula” kısmına tıklamanız gerekir.

Kurumu kısmına, esnaf ya da tarım BAĞ-KUR’undan hangisine prim yatırıyorsanız, onu işaretlemeniz gerekir. Burada yapılan hesaplama sonucunda bildirilen maaş tutarı, bugün maaş alıyormuşsunuz gibi hesaplanır ve yaklaşık bir değerdir. Bu ekrandan yapılan hesaplamalar, resmi evrak olarak kullanılamaz. Hizmet bilgilerinizi istenilen şekilde girmediyseniz, bu ekrandan hesaplama yapmanız mümkün değildir. Bu ekrandan maaş hesaplaması yapabilmeniz, emekli olmayı hak ettiğiniz anlamına gelmemektedir. Bu ekranı kullanarak emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için SGK’ya en az 5400 günlük BAĞ-KUR primi yatırmış olmanız gerekir. 5400 günden eksik primi olanların emekli maaşı, bu ekran kullanılarak hesaplanamaz.

4C için online emekli maaşı hesaplama;

4C, emekli sandığı çalışanlarının bağlı olduğu sigorta birimidir. Bu sigorta biriminden alacağınız emekli maaşını hesaplayabilmeniz için pek çok veriyi bilmeniz gerekir. Online olarak maaşınız hesaplayabilmeniz için yine SGK’nın internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken arama motoru kısmına “4C emekli maaşı hesaplama” yazmaktır. İlk sırada listelenen linke tıklayarak kaşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekir. Bu bilgiler şöyledir;

 • Derece bilgisi
 • Kademe bilgisi
 • Ek gösterge rakamı (kanunda, çalıştığınız unvana göre ek gösterge tablosundan bulabilirsiniz.)
 • Hizmet yılı bilgisi (çalıştığınız toplam yıl sayısı)
 • Hizmet ayı bilgisi (bu kısma bir yıldan ada kalan ay bilgisini yazmanız gerekir. Örneğin; 25 yıl 6 ay çalıştıysanız yukarıdaki yıl kısmına 25, ay kısmına ise 6 yazmanı gerekir.)
 • Kıdem yılı bilgisi
 • İkramiye yılı bilgisi
 • Aylık alınacağı tarih (emekli olunacak tarih)
 • Pay/payda bilgisi
 • Varsa, makam, temsil ve görev tazminatı gösterge rakamı bilgisi

Bu ekrandan maaşınızın ne kadar olacağını öğrenebilmeniz için en az derece, kademe ve aylık tarihi bilgilerini girmeniz gerekir. Bu ekrandan yapılan maaş ve ikramiye hesaplamaları, sizin girdiğiniz bilgiler baz alınarak hesaplandığı için kesin değildir ve resmi olarak kullanılamaz. Maaşınızın geçek değere yakın olabilmesi için bilgilerinizi eksiksiz olarak girmelisiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

×

Bir Şeyler Ara