Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Olduktan Sonra Maaş Yükseltme

Emekli maaşı, emeklilik için gerekli kriterleri yerine getirmiş olan çalışanlar için bağlanan maaştır. Emekli maaşı, belirli bir süre çalışmanın karşılığında, devlet tarafından verilen gelir olarak tanımlanabilir. Emekli olabilmek için yaş şartı, prim gün sayısı ve hizmet süresi gibi kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekir. Bu kriterler işe başlama tarihinize göre değişiklik gösterir. Örneğin; 2000 yılından önce işe başlayanlar, 2000-2008 arası dönemde işe başlayanlar ve 2008 sonrası dönemde işe başlayanlar için emekli olma koşulları farklılık gösterir. Ayrıca SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için de emekli olma koşulları farklıdır.

Gerekli kriterleri yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanırsınız. Maaşınızı alabilmek için SGK’ya tahsis talep formu iletmeniz gerekir. Bu formu iletmeniz hâlinde emekli maaşınız hesaplanır ve bir sonraki ay başında maaşınız, hesabınıza yatırılır. Emekli maaşınızı arttırmak için önceden önlem alabileceğiniz yollar bulunur. Peki emekli olduktan sonra emekli maaşı yükseltilebilir mi?

Emekli maaşı yükseltmek bir dilekçe ile mümkün;

Emekli olmadan önce bazı kuralları yerine getirerek emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz. Ancak emekli olduktan sonra maaşınızı yükseltmenin tek bir yolu vardır. Bu yol tahsis talep formundan geçer. Tahsis talep formuna emekli olacağınız zaman bakmakla yükümlü olduğunuz kişi olduğu kısmını işaretlerseniz, aylık bağlama oranınız yüksek alınacak ve emekli maaşınız da artacaktır. Bunu bir örnekle açıklayalım;

Diyelim ki emekli olduğunuz ve 2008 yılından sonraki kazançlarınız için maaşınız hesaplanırken aylık bağlama oranınız %35 olarak hesaplandı. Kanuna göre ortalama aylık kazancın %35’inden az olmayan aylık bağlama oranı, 2008 yılından sonraki çalışmalarınız için eğer bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa, kazancın %40’ından az olamaz. Bu durumda tahsis talep formuna bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri eklemezseniz, 2008 yılından sonraki kazançlarınız için aylık bağlama oranı %35 olarak hesaplanır. Ancak SGK’ya tekrar bir dilekçe vererek bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri bildirebilir ve maaşınızın tekrar hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda emekli maaşınız yükselecektir.

Fazla prim ödemek emekli maaşını nasıl etkiler?

Fazla prim ödemek emekli maaşını dönemlere göre olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Fazla prim ödeyebilmek için aylık kazancın önemi büyüktür. Aylık kazancı 3500 liranın altında olan kişilerin fazla prim ödemesi, 2008 yılından sonra yatırılan primlerde emekli maaşının düşmesine neden olur. Ancak 3500 liranın üzerinde kazancı olan kişilerin fazla prim ödemesi, emekli maaşının artmasını sağlar.

Fazla prim ödemenin emekli maaşına etkisi ayrıca matrah üzerinden de açıklanabilir. Matrah, prim yatırmak için belirlenmiş olan alt ve üst sınır anlamına gelir. 2008 yılından sonra işe başlayanların bu yıllar için düşük matrahtan prim ödemesi, emekli maaşlarının düşmesini sağlar. Ancak 2000 yılından önceki çalışmalar için düşük matrahtan bile ödeme yapılsa, emekli maaşı olumlu etkilenecektir. Çünkü 2000 yılından önceki çalışmalar için yüksek ABO oranı kullanılır. Buradan çıkarılacak sonuç ise emekli maaşının artması için fazla prim ödemeden önce matraha bakılması gerektiğidir. Matrah düşükse, fazla prim ödemeye gerek yoktur ancak matrah yüksekse, fazla prim ödenerek emekli maaşının artması sağlanabilir.

Aylık bağlama oranlarının emekli maaşına etkisi;

Aylık bağlama oranının emekli maaşına etkisi büyüktür. Her dönem için öncelikle ortalama yıllık kazanç belirlenir ve bu kazançların aylık bağlama oranı ile çarpılması sonucunda, alacağınız emekli maaşı hesaplanır. Bu nedenle aylık bağlama oranı emekli maaşını direkt olarak etkiler. Her dönem için kullanılan aylık bağlama oranı farklıdır.

1999 öncesi dönemin ABO’su 5000 gün üzerinden hesaplanır. İlk 5000 gün için aylık bağlama oranı bu dönemde %60 olarak alınır. 5000 günden fazla yatırılan her 240 gün için aylık bağlama oranı %1 oranında artırılmaktadır. Ayrıca bu dönemde kadınla için 50 erkekler için de 55 yaş sınırı vardır. Bu yaşlardan fazla çalışılan her tam yıl için aylık bağlama oranı yine %1 oranında artırılmaktadır. Buna göre 9000 çalışan birinin aylık bağlama oranı toplam %76 olur.

2000-2008 arası dönemde işe başlayanlar için aylık bağlama oranı, 2000 yılında çıkarılan bir yasa ile değişmiştir. Bu yasaya göre, 2000-2008 yılları arasındaki çalışmalarda 3500 gün için aylık bağlama oranı her tam yıl başına %3,5 olarak alınır. Sonraki 5400 gün için her tam yıl başına %2 olarak alınır. 9000 günden sonraki yatırılan her tam yıl başına ise aylık bağlama oranı %1,5 olarak alınmaktadır. 9000 gün çalışan birinin aylık bağlama oranı bu dönemde %65’e düşer.

2008 yılından sonraki çalışmalar için kullanılan aylık bağlama oranı ise yine 1 Ekim 2008 tarihinden sonra değişmiştir. Bu tarihten sonra çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı, her tam yıl için %2 olarak alınmaktadır. Buna göre 9000 gün çalışan bir kişinin aylık bağlama oranı bu dönemde %50 olarak alınır. Burada önemli olan nokta; emekli maaşının aylık ortalama kazancın %35’inden az olamayacağıdır. Ayrıca bakmakla yükümlü olunan kişiler varsa, bu oran aylık ortalama kazancın %40’ından az olamaz.

Yukarıdan da anlaşılabileceği gibi 9000 gün çalışan birinin aylık bağlama oranı en yüksek 2000 öncesi dönemde alınır. Bu da en yüksek emekli maaşının 2000 öncesi dönemde olan kazançlar için hesaplanacağı anlamına gelir. İşe başlama tarihi ne kadar geç olursa, alacağınız emekli maaşı da o kadar düşük olacaktır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara