Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşlarına Yılda Kaç Kez Zam Yapılır?

Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli bulunuyor. Bu emeklilerin maaşlarına her yıl zam yapılır. Bu zamların nedeni emeklilerin enflasyon karşısında maaşlarının erimemesi ve alım güçlerinin düşmemesidir. Emeklilere her yıl düzenli olarak zam yapılmasına rağmen, pek çok kişi bu konuda bilgi sahibi değildir. Emekli maaşı hesaplama işlemleri yapılırken de her yıl yapılan zamlar, bu hesaplamalara dahil edilir. Sizlere emeklilerin zamları ve maaş hesaplamaları hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekliye ne kadar zam yapılır?

Her yıl, yılda iki kez olmak üzere SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerine zam yapılmaktadır. Bu zamlar her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yapılır. 6 ayda bir yapılan bu zamlar, 6 aylık enflasyon verilerine göre belirlenir. Ocak Ayının 3’ünde ve Temmuz ayının 3’ünde, TÜİK tarafından enflasyon veriler açıklanır ve emeklilerin alacakları zam oranı belli olur.

2018 yılının Ocak ayında emeklilerin maaşlarına %5,39 zam gelirken Temmuz ayında yapılan zam %9,17 olarak gerçekleştir. Devlet memurlarının zamları ise toplu sözleşmede belirlenen oran ve enflasyon farkı üzerinden ödendi. Memur emeklileri 2018 Temmuz ayında %3,5 zamlarına ek olarak %5,17 zam aldı ve toplamda %8,67’lik zamma kavuşmuş oldu.

Ek ödeme nedir?

Daha önce emeklilere ödenen vergi iadesi sistemin yerine getirilen bir ödeme sistemidir. Ek ödeme ile emeklilerin maşalarına %4 ya da %5 oranında vergi iadesi yansıtılır. Devlet bu ödeme uygulaması ile emeklilerin ödedikleri verginin bir kısmını, onlara geri öder.

Ek ödemler ne zaman veriliyor?

Ek ödemeler emeklilerin maaşlarına her ay yatırılır. Çıplak maşa üzerinden hesaplanan ek ödemenin eklenmesi ile net emekli maaşı elde edilir. Emekli maaşlarının zamlanması ile ek ödeme miktarı da artar.

Ek ödeme nasıl hesaplanır?

2018 Temmuz ayında verilen ek ödemeler de zamlandı. Bu sayede emekliler 1 değil 2 zam birden almış oldu. Ek ödeme hesaplanırken önce emekli maaşlarına %9,17’lik zam yapıldı. Bu zam ile birlikte maaşı 2000 lira olan bir emekliye %4 ek ödeme verildi. 2000 X 4 /100 = 80 Lira. Temmuz zammı ile birlikte 2000 lira maaş alan bir emeklinin net maaşı 2080 lira olarak hesaplara geçmiş oldu.

Net maaş nasıl görülebilir, ek ödeme nasıl takip edilir?

Çıplak maaş adını verdiğimiz maaşı ve ek ödeme tutarlarını, takip etmeniz mümkündür. Bunun için size en yakın olan PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alabilir ve emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamada çıplak maaşınızı, maaşınızdan yapılan kesintileri ve ek ödeme tutarlarını görebilirsiniz. E-devlet şifresi alamıyorsanız SGK müdürlüklerine giderek de maaşınızla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Zamlar bir ay mı veriliyor?

Emeklilere yapılan zamlar yalnızca bir ay için geçerli değildir. İkinci bir zam yapılana kadar, tüm emekliler maaşlarını, son yapılan zamla birlikte alırlar. 2019 yıllının ilk zammı 2019 Ocak ayında yapılır. Buna göre Temmuz 2018 ayında yapılan zamlar, 2019 Ocak ayına kadar geçerli olacaktır.

Dul ve yetim aylıklarına zam gelir mi?

SGK’dan maaş alan herkesin ya da tüm emeklilerin maaşlarına zam yapılmıştır. SGK’dan aylık lamaya hak kazanmış olan dul ve yetimlerin de aylıklarına zam yapılmıştır. Babalarından, annelerinden ya da eşlerinden maaş alan dul ve yetimlerin maaşları, Temmuz 2018’den itibaren %9,17 zamlanmıştır.

2018 Temmuz zammı ile en düşük maşalar ne kadar oldu?

Temmuz ayında yapılan %9,17’lik zam ile 20 milyondan fazla kişiye zam yapılmış oldu. Emeklilerin ve SGK’dan maaş alan diğer grupların aldıkları zamla ilgili detaylı bilgi edinmek için “2018 Emekli Maaşı Zamları” isimli makalemizi ziyaret edebilirsiniz. Yapılan zamlara göre en düşük çıplak emekli maaşları aşağıdaki gibi güncellenmiştir;

  • BAĞ-KUR tarım emeklilerinin en düşük emekli maaşı; 1.222,73 lira
  • BAĞ-KUR esnaf emeklilerinin en düşük emekli maaşı; 1.505,68 lira
  • SSK’dan 2000 yılından önce emekli olanların en düşük emekli maaşı; 1.781,75 lira
  • SSK’dan 2000 yılından sonra emekli olanların en düşük emekli maaşı; 1.062,25 lira
  • En düşük memuru emeklisi maaşı; 2.239,98 lira
  • En düşük devlet memuru maaşı; 3.133,00 lira

Yeni emekliler zamdan faydalanabiliyor mu?

2018’in Ocak ayında emekli olanlar Ocak zammından, Temmuz ayında emekli olanlar ise Temmuz zammından faydalanabildiler. Emekliliğe hak kazanan kişiler, bu tarihlerden önce dilekçelerini vermiş olmaları halinde, ilk maaşlarını zamlı olarak aldılar.

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, kolay yolu var mı?

Son zamanların en çok gündeminde olan ve merak edilen konusu emekli maaşı hesaplama işlemleridir. Emekli maaşının hesaplanabilmesi için çok sayıda formül bulunur. SSK için farklı, Emekli Sandığı için farklı ve BAĞ-KUR için farklı formüller ve veriler geçerlidir. Bir kimsenin emekli maaşını hesaplayabilmesi için bu formüllerin tamamını eksiksiz olarak bilmesi ve gerekli olan tüm verilere sahip olması gerekir.

Emeklilik için dilekçenizi verdikten sonra emekli maaşınız SGK tarafından hesaplanır ve takip eden ilk ayın başında hesabınıza yatırılır. Peki maaşınızın doğru yatırılıp yatırılmadığını nerden anlayacaksınız? Bunun için e-devlet ve SGK üzerinde yer alan hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu araçlar, sizlere net maaşınız hakkında doğru bilgi vermez. Bu araçlardan yaklaşık olarak sonuç alırsınız ve bu sonuçları resmi olarak kullanamazsınız.

Emeklilik planlamanızı doğru yapabilmek ya da emekli maaşınızın doğru yatıp yapmadığını kontrol edebilmek için sizlere doğru ve güncel bilgiler ile hesaplama aracına ihtiyacınız vardır. Hesaplama aracımız, emekli maaşı hesaplama işlemleriniz için özel olarak üretilmiştir ve maaşınızı kuruşu kuruşuna öğrenebileceğiniz tek yerdir. Güncel ve geniş bilgi alt yapısı sayesinde tüm formüller eksiksiz olarak hesaplanır. Son yapılan zamlar ve ek ödeme tutarları da dahil edilerek, net olan emekli maaşınız hesaplanır ve tarafınıza  bildirilir.

Maaşınızın net olarak hesaplanabilmesi için karşınıza açıla sayfada yer alan tüm bilgileri eksiksiz olarak girmeniz önemlidir. Bu sayede dakikalar içinde, elinize geçecek net emekli maaşınızı hesaplayabilir ve SGK’dan yatan tutar ile karşılaştırabilirsiniz. Emekli maaşınız yanlış yatırıldıysa, hemen itiraz edebilir ve yeniden hesaplatabilirsiniz. Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı önceden görerek planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Sonuç;

2018 emekli maaşları, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılda iki kez zamlanmıştır. Emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki kez zam yapılır. Bu zam oranı, 6 aylık enflasyon rakamına göre belirlenir. Bunun nedeni ise emekli maaşlarının artan enflasyon karşısında erimesini önlemektir.

Devlet memurlarının ve memur emeklilerin maaşları ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenir. Bu sözleşmede 6 ayda bir yapılacak zam oranları belli olur ve enflasyonun belirli bir rakamın üzerinde olması halinde, devlet memurlarına ve memur emeklilerine enflasyon farkı ödenir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara