Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Emekli maaşının artması için birden fazla formül bulunur. Yeni çıkarılan yasalar ile birlikte emekli maaşlarının düştüğü görülmektedir. Çalışanların aklındaki soru ise “ne kadar emekli maaşı alırım?” şeklindedir. Emekli maaşı hesaplama için 3 farklı hesaplama yapılır. 2000 öncesi çalışması olanlar, 2000-2008 arası çalışması olanlar ve 2008 sonrası çalışması olanlar için farklı emekli maaşları hesaplanır. Bunun nedeni ise 2000 ve 2008 yıllarında çıkarılan yasalar ile emekli maaşının hesaplama kurallarının değişmiş olmasıdır.

Diğer ülkelere bakıldığında, ülkemizde emekli olma yaşının bir hayli yüksek olduğu görülür. 2000 yılından önce kadınlar 38 erkekler 40 yaşında emekli olabilirken günümüzde kadınların emekli olma yaşı 58’e, erkeklerin ki ise 60’a yükselmiştir. Bunun anlamı eskiye göre daha çok çalışılıp daha az emekli maaşı verilmesi olarak yorumlanabilir. Emekli maaşınızı arttırmak isterseniz, çalışırken bazı önlemleri almanız gerekir. Sizlere bu önlemlerden detaylı olarak bahsedelim;

Ne kadar emekli maaşı alırım?

Bu sorunun cevabı için 3 farklı hesaplama döneminden bahsedebiliriz. 2000 yılından önce çalışması olanların emekli maaşı daha yüksektir. Bunun nedeni, bu dönemde emekli maaşı hesaplanırken kullanılanan aylık bağlama oranının yüksek olmasıdır. 4A emekli maaşı hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranı ve gösterge rakamı yüksektir. Bu da emekli maaşının yüksek olması anlamına gelir. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için de 2000 yılından önceki çalışmalarda yüksek aylık bağlama oranı kullanılır. 9000 gün çalışması olan birinin bu dönemdeki aylık bağlama oranı %76 olarak hesaplanır.

2000-2008 yılları arasında hesaplanan emekli maaşı, bir önceki yıla göre daha düşüktür. Çünkü bu dönemde gösterge rakamının yerine güncelleme katsayısı kullanılır. Bu katsayı her yıl için farklıdır. Bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamları kullanılarak, güncelleme katsayısı rakamı elde edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise daha düşüktür. 9000 gün çalışması olan birinin aylık bağlama oranı kademeli olarak artar ve toplamda %65 olarak hesaplanır.

2008 yılından sonra çalışması olanlar için de hem aylık bağlama oranı hem de güncelleme katsayısı rakamı düşük hesaplanır. Bu iki rakamın, emekli maaşı üzerindeki etkisi büyüktür. Güncelleme katsayısı için TÜFE ve Büyüme Hızının %30’u alınır. Aylık bağlama oranı ise her yıl için %2 olarak alınır. Buna göre 9000 gün çalışması olan birinin 2008 yılından sonraki çalışmaları hesaplanırken kullanılacak aylık bağlama oranı %50’ye düşer.

Görüldüğü gibi 2000 yılından önceki çalışmalarınız için daha yüksek emekli maaşı bağlanırken sonraki yıllarda olan çalışmalarınız için daha düşük emekli maaşı bağlanır.

4 yılın önemi büyük;

Uzmanlara göre 1996, 1997, 1998 ve 1999 yıllarında çalışması olanların emekli maaşı, diğerlerine göre çok daha yüksek hesaplanır. Bu yıllarda sürekli olarak çalışıldığında emekli maaşınız 150 lira ile 400 lira arasında artabilir. Bu 4 yılın tamamı için çalışmanız yoksa askerlik borçlanması, doğum borçlanması ya da yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Düşük primden borçlanma yapıldığında 150 liraya kadar yüksek primden borçlanma yapıldığında ise 400 liraya kadar emekli maaşının arttırılması mümkündür.

Prime esas kazanç önemli;

Ne kadar emekli maaşı alırım diye merak eden çalışanların sayısı bir hayli fazladır. Çok çalışmak ya da fazla prim günü doldurmak emekli maaşınızın artmasını tek başına etkilemez. Uygulamaya bakıldığında sizden daha az çalışan birinin sizin aldığınızdan daha fazla emekli maaşı aldığınız görebilirsiniz. Bunun nedeni primlerin asgari brüt ücret üzerinden değil, prime esas olan kazançtan yatırılmasıdır. Aylık kazancınız 3000 lira ve üzerindeyse emekli maaşınızı yıllık 70 liraya kadar artırabilirsiniz. Pek çok işveren, çalışanlarının sigorta primlerini asgari brüt ücret üzerinden yatırır. Gerçek maaşınızı 3500 liraysa ve primleriniz asgari ücret üzerinden yatıyorsa mutlaka bu duruma itiraz etmeniz gerekir. Çünkü bu uygulama, emekli maaşınızı eksik almanıza neden olacaktır.

İkinci işiniz olabilir;

Emekli maaşınızı arttırmanın bir başka yöntemi ise adınıza 2 yerden sigorta yatmasıdır. İmkânınız varsa birden fazla iş yerinden adınıza sigorta yatmasını sağlamalısınız. Bir ayda 30 gün esas alınır ancak iki yerden prim yatırıldığında, toplam günlük kazancınız yükselir ve bu da emekli maaşınızın yükselmesini sağlar.

Son 3,5 yıla dikkat edin;

1261 kuralına pek çok yerde denk gelmiş olabilirsiniz. Bu kural, emekli olurken son 3,5 yılın önemini vurgular. Bu kurala göre hangi kurumda çalışırsanız çalışın, emekli olurken son 3,5 yılınıza bakılır. Bu süre içinde hangi sigorta birimine bağlıysanız, o birimden emekli olursunuz. Doğal olarak BAĞ-KUR’lu iseniz ve emekli olmanıza son 3,5 yıl kala SSK’dan yüksek prim öderseniz hem daha erken emekli olabilir hem de daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. 4B emekli maaşı hesaplama için de SSK’daki kurallar geçerli olabilir ancak 4B için basamak sistemi geçerlidir. 2008 yılına kadar hangi basamaktan yatırdıysanız, ona göre emekli maaşı alırsınız. Asgari brüt ücretin altında bir basamaktan prim ödediyseniz, bu durumda SSK daha avantajlı olur. Çünkü SSK’da en alt limit asgari brüt ücret tutarındadır. Bu da emekli maaşınızın BAĞ-KUR’a göre daha yüksek olması anlamına gelir.

Ek ödemeleri mutlaka bordronuza ekletin;

Aylık kazancınızın maaş bordrosunda olması emekli maaşınızı direk etkiler. Bu etkiden yukarıda detaylı olarak bahsetmiştik. Bu nedenle aylık ne kadar kazanç elde ediyorsanız bu kazancın mutlaka bordroya yansımasını sağlayın ve asgari brüt ücretten gösterilmesine imkân vermeyin. Ayrıca, iş veren tarafından düzenli olarak ödenenen kira yardımı, ikramiye, prim gibi ödemeler de aylık kazancı, doğal olarak da emekli maaşını arttırır. Yol yardımı, yemek yardımı, ikramiye ve prim gibi ödemelerin mutlaka maaş bordronuza eklenmesini sağlayın ve emekli maaşınızı yükseltin.

SSK’dan emekli olmak daha çok maaş anlamına gelir;

Uygulamalara bakıldığında SSK’dan emekli olanların BAĞ-KUR’dan emekli olanlara göre daha fazla emekli maaşı aldığı görülmektedir. İmkânınız varsa, son 3,5 yıl SSK’lı bir iş yerinde çalışın ve SSK’dan emekli olun. İsteğe bağlı sigorta, zorunlu BAĞ-KUR, tarım BAĞ-KUR’u, çiftçi BAĞ-KUR’u seçenekleri geri plana atın. Bu sayede daha erken emekli olurken daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz.

Primlerin tavandan ödenmesi gerekir;

Ne kadar emekli maaşı alırım diye merak ediyorsanız ve emekli maaşınızı yükseltmek istiyorsanız, SSK ya da BAĞ-KUR fark etmeksizin son 3,5 yıllık sigorta primi ödemelerinizi tavandan yapmanız gerekir. Geçmiş dönemlerde sürekli olarak asgari brüt ücretten primleriniz ödense bile son 3,5 yılda tavandan prim öderseniz emekli maaşınızı 800 liraya kadar yükseltebilirsiniz. Bu da aylık maaşınızın 20 liraya kadar artması anlamına gelir.

10 yıl öncesinden plan yapın;

Emekli olunca daha yüksek maaş alabilmek için son bir iki yıl kala değil de şimdiden plan yapmanız da fayda var. İmkânınız varsa 10 yıl öncesinden emekliliğinizin planını yapın ve hangi sigorta biriminden emekli olacağınıza karar verin. Ayrıca prim ödemelerinizi de buna göre belirleyin.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı önemli;

Emekli olurken tahsis talep formu doldurmanız gerekir. Bu formda, kişisel bilgiler ile birlikte emekli olmanız için gerekli olan bilgiler de istenir. Emekli maaşınız hesaplanırken bu forma bakılır. Bu formda yer alan “bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler” kısmını işaretlerseniz, aylık bağlama oranınız yükselir. 2008 yılından sonraki kazançlar için aylık bağlama oranı %35 yerine %40 olarak hesaplanır ve emekli maaşınız otomatik olarak artmış olur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara