Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşında Yapılan Esrarengiz Kesintiler

Bir çok emekli vatandaş bankadan maaşını çekmeye gittiğinde bir önceki ay aldığı paradan daha az bir miktarı hesabında görünce şaşırmakta ve anlam verememektedir. Sebebi ilk bakışta anlaşılmayan her şeyde olduğu gibi insanlar gereksiz ve yersiz endişelere kapılabilmektedir. Biz bu kesintilerin muhtemel sebeplerini sayalım ve böyle bir durum başına gelmiş okuyucularımız kendi durumlarına uyan bir sebep gördüklerinde, mevcut endişelerinden kurtulmalarına yardımcı olalım istedik.

Maaşlarda yapılan kesintilerin başlıcaları şunlardır

Geçmişteki borçlar dolayısıyla;

Bir şekilde herhangi bir kişi yahut kuruma yasal açıdan kesinleşmiş bir borcunuz olduğunda, eğer size ulaşıp bilgi verme imkânı oluşmamışsa, onayınız olmadan maaşınıza kesinti olarak yansıma ihtimali vardır. Buna maaş haczi denmektedir.

Herhangi bir devlet kurumuna ait borçlarda;

Eğer vergi borcu gibi, cezaevi yemek ücreti gibi, devlete ait bir borç ödenmemiş ve icra takibi sonunda kesinleşmişse emekli maaşınıza ¼  oranında kesinti uygulanabilmektedir.

Emekli olmanıza rağmen başka bir iş yerinde çalışma durumunda

Bu tip durumlarda maaşınızdan sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

Hastane, sağlık harcamaları dolayısıyla;

Emekli vatandaşlar belli bir yaştadır ve yaşın gerektirdiği birçok sağlık problemi ile yüz yüze bir yaşam sürdürdükleri, adeta hastanelerin ikinci adresleri durumuna geldiği malumdur. Her hastaneye gittiklerinde muayene ücretleri, reçete ve ilaç fiyatlarından yasayla belirlenmiş belli oranlar ödenmediği takdirde maaşlara kesinti olarak yansıyabilir.

Nafaka borcundan dolayı;

Eğer nafaka yükümlülüğünüz varsa ve ödemek zorunda olduğunuz nafaka miktarı emekli maaşınızdan yüksekse ve dava edilmişseniz, bırakın kesintiyi, maaşınızın tümüne bile el konabilir.

Tüm bu saydıklarımız ihtimallerden durumunuza uyan herhangi birini e devletten sorgulatarak kesinleştirip, netleştirebilirseniz. Örneğin son bahsettiğimiz nafaka borcu ihtimali için ‘mahkeme dava dosyası sorgulama’ bölümü size yardımcı olacaktır. Kişilere veya kurumlara olan hacizli borçlar için de aynı yerde sorgulama yapabilirsiniz. Devlet kurumlarına ait kesinleşmiş alacaklara dair bir durumda ‘vergi borcu’ kısmından malumat alabilirsiniz, Hastane işleri ile ilgili bir durumdaysa ‘reçete bilgileri, muayene katılım payları’ başlığı altında aratabilirsiniz. Tüm bu ihtimaller tarandıktan sonra eğer farklı bir durum söz konusuysa SGK’ya durumuzu belirten bir dilekçeyle başvurmanız gerekmektedir.

2019’un Ocak Ayında Tüm Emekli Maaşlarına Zam!

Enflasyon oranlarına göre belirlenecek olan emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğine dair tahminler şekillenmeye başladı. Buna göre 2019’ da en az aylık alanlar ortalama 106 lira zamlı maaş alacaklar.

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı önümüzdeki yıl maaşlara yapılacak zamlara kilitlenmişken, ilk varsayımlar ortaya çıktı. Ocakta tüm emekliler zamlı maaş alacaklar. En alt seviyedeki emekliler hali hazırda, ek ödeme dâhil hesaplandığında 1021 lira 39 kuruş alıyorlar. Enflasyon tahminleri çok oynamazsa ki oynamayacak gibi gözüküyor, bu miktar 1130 lira 17 kuruş olacak. Yine şimdi 4892 lira 19 kuruş alan en üst seviyedeki emekli maaşı ise 5413 lira 21 kuruşa yükselecek.2000 lira alan 2213,3000 alan ise 3319 lira 50 kuruşa zamlanacak.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara