Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşına Uygun Kredi Nasıl Alınır?

2019 emekli maaşına uygun kredi veren bankalar mevcuttur. 2019 yılının her ayında yapılan kampanyalar güncellenir. Ekonominin kötü gitmesi ile birlikte bankalar tarafından verilen krediler de kısıtlanmıştı. Ancak 2019 yılının başlarından itibaren ekonomik göstergelerin iyi gitmesinin üzerine özel bankalar tarafından sunulan kredi imkânlarında kolaylık sağlanmaya başlamıştır. Kredi faiz oranları biraz daha inmiş ve emekliler için çeşitli kampanyalar yapılmıştır. İlk emekli maaşı alan emeklilere bile  bankalar tarafından kredi verilmektedir. Sizlere hangi bankaların kredi imkânı sağladığını ve bu kredileri nasıl alacağınızı detaylı olarak anlatalım;

Emekli maaşına uygun kredi veren bankalar hangileridir?

Emekli maaşına uygun kredi verene bankaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Hem özel hem de devlet bankaları tarafından sunulan kredi imkanlarını ayrıntılı şekilde açıklayalım;

  1. Ziraat Bankası emeklinin artısı kredisi;

Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi paketinin ismi emeklinin artısı kredisidir. Bu krediden yararlanabilmeniz için emekli maaşınızı Ziraat Bankasından alıyor olmanız gerekir. Maaşınızı buradan almıyorsanız bile, buradan alacağınızı taahhüt ederek ya da maaşınızı bu bankaya taşıyarak, kredinizi alabilirsiniz. Ziraat Bankası bu kredi paketiyle emeklilere hem ihtiyaç hem de konut kredisi alanında kampanya yapmaktadır.

Emeklilere özel ihtiyaç kredisi için belirlenmiş olan en uzun vade 36 aydır ve faiz oranı 1,53’tür. Buna göre 20.000 lira ihtiyaç kredisi çekmek isteyen bir emeklinin 36 ay vade ve 1,53 faiz oranı karşılığında ödeyeceği aylık tutar 764,14 lira olacaktır. Bu kredi için yalnızca tahsis ücret alınmaktadır ve 100 liradır. Kredi için ayrıca yılık hayat sigortası ücreti de alınmaktadır.

Emeklilere özel verilen konut kredisinde ise en uzun vade 120 aydır ve buna karşılık olan faiz oranı 1,28’dir. 100.000 lira konut kredisi çekmek isteyen bir emeklinin aylık ödeyeceği taksit tutarı 100.000 lira ve 120 ay vade için 1.635,47 lira tutarında olacaktır.

Ziraat bankası tarafından sunulan bu avantajlı kredi imkanlarından faydalanmak için tek yapmanız gereken size en yakın şubeye, kimliğinizle giderek başvuru yapmaktır. Maaşınızı bu bankadan aldığınız için başka bir evrak istenmez.

  1. Denizbank emeklilere özel ihtiyaç kredisi;

Emekli maaşına uygun kredi veren bankalardan biri de Denizbank’tır. Bu bankanın Mart ayı için yapmış olduğu kampanya ise 60 aya kadar vadelendirilmiş olan ihtiyaç kredisidir. Bu vadeye ve 2,29’dan başlayan faiz oranlarına göre 65.000 liraya kadar kredi çekebilmeniz mümkündür. Denizbank aracılığıyla emekli maaşınızı alıyorsanız internet bankacılığı kanalıyla, evraksız olarak bu krediye başvurunuzu yapabilir ya da size en yakın Denizbank şubesine, kimliğinizle birlikte giderek kredinizi alabilirsiniz.

Denizbank’tan 10.000 lira kredi çekecek olan emekliler için 12 ay vade ve 2,29 faiz oranı ile ödenecek aylık taksit tutarı 989,57 lira olacaktır. Aynı miktarda kredi tutarı 24 ay vade ile çekildiğinde, 2,29 faiz oranı üzerinden ödenecek olan aylık taksit tutarı ise 574,56 lira olacaktır. 10.000 liralık kredinizi 60 ay vade ile çekmek isterseniz de yine 2,29 faiz oranı üzerinden ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 342,05 lira olacaktır.

  1. Halkbank mutlu emekli ihtiyaç kredisi;

Halkbank tarafından emekliler için sunulan kredi kampanyasının adı, mutlu emekli ihtiyaç kredisidir. Bu krediye, halk bankasının müşterisi olmasanız bile başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınızı isterseniz online olarak internet bankacılığı üzerinden yapabilir, isterseniz SMS yoluyla yapabilir, isterseniz de size en yakın Halkbank şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kredide en yüksek alabileceğiniz rakam 50.000 liradır ve 60 aya kadar vade imkânı sunulmaktadır. Halkbank aracılığıyla 25.000 TL krediyi 60 aylık vade ile çektiğinizde, 1,53 faiz oranı karşılığında aylık olarak 690,93 lira ödersiniz. Krediyi 50.000 lira olarak ve 60 ay vade ile çekmek istediğinizde, 1,54 faiz oranı karşılığında aylık olarak 1.385,95 lira ödersiniz.

  1. Emekliler için PTT kredisi;

PTT aracılığı ile emekliler, anlaşmalı bankalardan kredi alabilmektedir. PTT aracılığı ile alınan kredilerin faiz oranları daha uygundur. Ayrıca PTT aracılığı ile yalnızca emekliler için değil tüm vatandaşlar için kredi imkânı sunulmaktadır. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar ise Aktif bank, Teb, Fibabanka, İNG Bank, Şekerbank, Denizbank ve Vakıfbank şeklindedir.

Aktifbank; PTT aracılığı kredi sunan bankaların ne çok tercih edilenidir. Bu bankadan kredi almak isterseniz PTT şubelerine başvuru yapmalı ve bir form doldurmalısınız. PTT aracılığı işe maaşınızı alıyorsanız, Aktif banktan 60.000 liraya kadar 36 aya varan vade seçenekleri ile kredi almanız mümkündür. Faiz oranı ise 2,99’dan başlamaktadır. Kredi için başvuru formunu doldurduktan sonra onaylanmasının ardından, kredinizi kullanabilirsiniz.

Vakıfbank; uygun faiz oranları ile PTT aracılığıyla kredi sunan bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Bu bankadan 20.000 liraya kadar 36 aya varan vade seçenekleri ile kredi çekebilirsiniz. Bu krediyi alabilmek için emekli maaşınızı PTT aracılığıyla alıyor olmanız, başvuru sırasında en az 80 ya da altındaki yaşta olmanız gerekmektedir. Krediye uygulanacak olan vade süresi yaşa göre belirlenmektedir. Örneğin 79 yaşında olan birinin bu krediyi en fazla 12 ay vade ile çekebilmesi mümkündür.

Denizbank; maaşını PTT aracılığı ile alan emeklilere kredi fırsatı sunan bir diğer bankadır. Denizbank aracılığı ile 3,08’den başlayan düşük faiz oranları ile 36.000 liraya kadar kredi vermektedir. Bu kredini vade süresi de yaşa göre belirlenmektedir. 80 yaşına kadar olan emekliler bu krediye başvuru yapabilir. 78 yaşında olan birinin bu krediyi en fazla 24 ay vade ile alabilmesi mümkündür.

TEB; PTT ile anlaşması olan ve emeklilere kredi imkânı sunan bankalardan bir diğeridir. PTT çalışanlarına ve PTT’den emekli maaşı alanlara verilen bu krediden tahsis ücreti alınmaz. En az kredi limiti 2500 lira en üst kredi limiti ise 40.000 lira olarak belirlenmiştir. Kredi için 3 ay ile 36 ay arasında vade seçeneği sunulmaktadır. Bu krediyi alabilmeniz için üst yaş sınırı 70’dir. Yani 70 yaşın üzerindekiler, TEB aracılığı ile PTT kredisi kullanamazlar.

ING Bank; PTT çalışanlarına ve PTT’den emekli maaşı alanlara kredi sunan bankalardan biridir. Bu krediyi alabilmek için PTT şubelerine başvuru yapmanız yeterlidir. Bu banka aracılığı ile 45.000 liraya kadar 36 aylık vade seçeneğiyle kredi alabilirsiniz. Faiz oranları çekilecek olan kredini miktarına göre değişiklik gösterir. Bu kredi için en düşük limit 2500 lira olarak belirlenmiştir. Kredi faiz oranları ise 10.000 liraya kadar 2,59, 10.000-10.000 arası 2,49, 20.00-45.000 arası için 2,39 olarak belirlenmiştir.

Sonuç;

Görüldüğü gibi emekli maaşına uygun kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Özel bankaların büyük bir kısmı ise PTT aracılığı ile de kredi sunmaktadır. Emekliyseniz ve nakit ihtiyacınız varsa size en yakın PTT şubesine giderek başvuru formu doldurabilir ve krediniz onaylandıktan sonra hemen paranızı alabilirsiniz. Eğer maaşınızı PTT aracılığıyla değil de özel bankalardan ya da devlet bankasından alıyorsanız, maaş aldığınız bankaya başvuru yaparak, uygun faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Yukarıdaki faiz oranları Nisan 2019’a kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra bankaların politikaları doğrultusunda değişim gösterecektir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara