Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşım Ne Kadar Öğrenmek İstiyorum?

Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız, maaşınızın nasıl hesaplandığını bilmeniz gerekir. 4A, 4B ve 4C için farklı hesaplama formülleri mevcuttur. Ayrıca normal ya da geriye dönük emekli maaşı hesaplama yapılırken pek çok veri kullanılır ve bu veriler, sigorta birimlerine göre değişiklik gösterir. Bu hesaplamaları kendi başınıza yapmanız mümkün değildir. Maaşınızın ne kadar olacağını hesaplarken mutlaka bir SGK uzmanından yardım almanız gerekir. İnternet üzerinde bulunan hesaplama robotları sizlere, alacağınız net maaş hakkında bilgi veremez. Elde edeceğiniz rakama, alacağınız maaşa yakın bir rakam olacaktır. Sizlere emekli maaşınızı net olarak nasıl öğrenebileceğinizi ve maaşınızın nasıl hesaplandığını detaylı olarak açıklayalım;

Emekli maaşı hesaplama aşamaları;

Emekli maaşı hesaplama aşamaları sigorta birimleri için  farklı olarak belirlenmiştir. Tüm sigorta birimleri için 3 farklı dönem kullanılır. Bu dönemler;

  • 2000 öncesi işe başlayanlar
  • 2000-2008 arası tarihlerde işe başlayanlar
  • 2008 sonrası işe başlayanlar

Olarak ayrılmıştır. Bunun nedeni 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan düzenlemeler ve çıkarılan yeni yasalardır. Her yeni yasa ile birlikte emekli olma koşulları değişmiş, aynı zamanda emekli maaşının hesaplanması için kullanılan veriler de değiştirilmiştir. Emekli olmak için prim gün sayısına, yaş sınırına ve belirlenen hizmet süresine ulaşmış olmanız gerekir. Bu koşullar ise her sigorta birimi için farklıdır.

  • 4A emekli maaşı hesaplama aşamaları;

4A yani SSK için emekli maaşı hesaplanırken yukarıda bahsedilen 3 dönem esas alınır. Bu dönemlerden her birinde çalışmalarınız varsa, emekli maaşınız her dönem için kısmi olarak hesaplanır ve toplanır. Ardından son yapılan zamlar ve ek ödeme tutarı da maaşınıza eklenerek net maaş tutarınız elde edilir.

2000 öncesi dönemde çalışmalarınız varsa, en yüksek emekli maaşını bu dönemde alırsınız. Çünkü bu dönemde hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranı yüksektir. Bu dönemde kısmi emekli maaşınız hesaplanırken (katsayı X aylık bağlama oranı X gösterge rakamı) formülü kullanılır. Bu formülde kullanılan katsayı oranı 12.000’dir. Aylık bağlama oranı tüm dönemlere göre en yüksek seviyededir ve %60’dır. Gösterge rakamı ise ortalama yıllık kazancınız hesaplandıktan sora, kanunda yer alan gösterge tablosundan elde edilir.

2000-2008 arası dönemde hesaplama yapılırken gösterge rakamının yerine güncelleme katsayısı kullanılmıştır. Güncelleme katsayısı ise bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamları kullanılarak elde edilir. Bu dönemde kullanılan emekli maaşı hesaplama formülü ise (ortalama yıllık kazanç X aylık bağlama oranı) şeklindedir. Ortalama yıllık kazanç rakamı, her yılın kazançlarının güncelleme katsayısı ile güncellendikten sonra ortalamasını alınması sonucunda elde edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise ilk 3500 gün için %3,5 sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 olarak alınmaktadır.

2008 sonrası dönemde çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken de (ortalama aylık kazanç X aylık bağlama oranı) formülü kullanılır. Bu formüldeki ortalama aylık kazanç, yine her yılın kazançlarının güncelleme katsayısı ile güncellenmesi ve 12’ye bölünmesi sonucunda elde edilir. Bu dönemde kullanılan güncelleme katsayısı rakamı TÜFE ve Büyüme Hızının %30’udur. Bir önceki döneme göre biraz daha düşüktür. Ayrıca bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı da %30’a düşürülmüştür. 7200 günden fazla prim yatıranların aylık bağlama oranı her tam yıl başına %2 oranında artırılmaktadır.

Yukarıdaki dönemlere göre en yüksek emekli maaşı, 2000 öncesi dönemde çalışması olanlar için hesaplanırken en düşük emekli maaşı ise 2008 sonrası dönemde çalışması olanlar için hesaplanmaktadır.

  • 4B emekli maaşı hesaplama aşamaları;

4B için emekli maaşı hesaplama yapılırken yine 3 dönem esas alınır. Bu üç dönem için kullanılan hesaplama formülleri farklıdır. BAĞ-KUR’da, SSK’dan farklı olarak sigorta primleri yatırılırken basamak sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem 2008 yılına kadar yatırılan primler için geçerlidir. Buna göre BAĞ-KUR’u olan kişiler 1’den 24’e kadar olan basamaklar için prim yatırırlar. Ne kadar yüksek basamaktan prim ödediyseniz, o kadar yüksek emekli maaşı alırsınız.

2000 öncesi dönemde çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken son bir yıl prim yatırdıkları basamağa bakılır. Son bir yıl ödenen basamaktaki gelirlerin toplamı üzerinden %65 aylık bağlama oranı ile emekli maaşı bağlanır. Emekli maaşının en yüksek bağlandığı dönemdir.

2000-2008 yılları arasında çalışması olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken de (ağırlıklı ortalama rakamı X aylık bağlama) oranı formülü kullanılmaktadır. Ağırlıklı ortalama rakamı, bir tablodan elde edilir. Bu dönemler arasındaki kazançların toplamına göre, aylık bağlanacak tarihe denk gelen tablodaki değere bakılır ve ağırlıklı ortalama değeri olarak alınır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ilk 3500 gün için %3,5 sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1,5 olarak alınır.

2008 sonrası dönemde ise emekli maaşı hesaplama yapılırken kullanılan formül, (ağırlıklı ortalama değeri X aylık bağlama oranı) şeklindedir. Bu dönemdeki ağırlıklı ortalama değeri yine bu dönemdeki kazançların toplamına göre bir tablodan elde edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise %50’dir.

Görüldüğü gibi BAĞ-KUR için de en yüksek emekli maaşı 2000 yılı öncesindeki çalışmalardan elde edilirken, en düşük emekli maşı tutarı 2008 sonrası kazançlardan elde edilir. Bunun nedeni, her dönemde kullanılan aylık bağlama oranının düşürülmüş olmasıdır.

  • 4C emekli maaşı hesaplama aşamaları;

Devlet memurlarını yani 4C mensuplarının emekli maaşları hesaplanırken, kanunda yer alan tablolardan faydalanılır. Memurlar için ek gösterge rakamı, kademe, unvan, derece, gösterge, memur maaş katsayısı, ek tazminatlar gibi veriler kullanılmaktadır. Bu verilerin tamamı için tablodan bir değer elde edilir ve gerekli hesaplamalar yapılır. Memurların maaşları da dönemlere göre yani işe başlama tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

Emekli maaşı hesaplama, online olarak nasıl yapılır?

Emekli maaşınızın ne kadar olacağınız öğrenmek istiyorsanız, SGK üzerinde yer alan hesaplama araçlarından hesaplama yapabilirsiniz. SGK emekli maaşı hesaplama robotu, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabileceğiniz bir araçtır. Ancak bu araç üzerinden net emekli maaşınızı elde edemezsiniz. Çünkü asıl maaşınız, emekli olmak için dilekçenizi SGK’ya ilettikten sonra hesaplanacaktır.

SGK emekli maaşı hesaplama işlemleri, her sigorta birimi için farklı linklerden yapılmaktadır. SGK’nın ana sayfasına girerek bağlı olduğunuz sigorta birim için arama yapabilir ve ilgili linke ulaşabilirsiniz. Örneğin; “4A emekli maaşı hesaplama” yazarak, aradığınız hesaplama motoruna ulaşım sağlarsınız. Ekranda yer alan bilgileri girip, sorgulamanızı yapabilir ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi, yakın bir değerle hesaplayabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara