Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır, Maaşınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Emekli maaşı, çalışma hayatında belirli bir yaşı, sigorta primini ve hizmet yılını tamamlamış olan kişilerin emekli olurken hak ettikleri maaşı ifade eder. Her çalışanın alacağı emekli maaşı farklı hesaplanabilir. Bunun nedeni işe başlangıç tarihi ve emeklilik koşullarının değişmesidir. Ülkemizde şu anda verilen emekli maaşı tutarı, her yıl enflasyon rakamlarına göre artmaktadır. SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı tutarları her yılın enflasyon rakamına göre artarken devlet memuru emeklilerin maaşları da 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme ile belirlenir.

Emekli maaşı nasıl zamlanır?

Emekli maaşı için yapılacak zamlar yılda iki kez altı aylık enflasyon rakamlarına bakılarak hesaplanır. 2020 yılında Ocak ve Temmuz aylarında SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için enflasyon rakamlarının ortalaması alınarak emekli maaşı zammı yapılmıştı. Aynı uygulama 2021 yılı için de geçerli olacak. Devlet memuru emeklilerinin emekli maaşları ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme ile belirleniyor. Bu yıl %3 olarak yapılan zamma karşılık enflasyon rakamının %4’ü aşması ile birlikte enflasyon farkı da ödenmiştir. Yani devlet memurlarının emekli maaşı için hem belirlenen yüzdelik artış hem de enflasyon farkı zammı verildi. 2021 yılı için de aynı uygulama geçerli olacak.

Emekli maaşı nasıl sorgulanır?

Aldığınız emekli maaşının ne kadar olduğunu, brüt ve net tutarını, maaşınızdan ne kadar kesinti yapıldığını sorgulamak isteyebilirsiniz. Bu durumda e-devlet sistemini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet sisteminden sorgulama yapabilmeniz için öncelikle şifrenizi almanız gerekir. Şifre almak için size en yakın PTT şubesine giderek kimlik belgenizi göstermeniz yeterli olacaktır. Ardından hangi sigorta biriminden emekli maaşı alıyorsanız, o birim için sorgulamanızı yapabilirsiniz.

4A emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra SSK’dan aldığınız emekli maaşını sorgulamak için ana sayfada bulunan arama motoruna “4A emekli aylık bilgisi” yazmanız yeterlidir. Çıkan ilk uygulamaya tıkladıktan sonra maaşınız otomatik olarak sorgulanır.

4B emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet sistemine aldığınız şifre ve kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama motoru kısmına “4B emekli aylık bilgisi” yazmanız yeterlidir. İlk uygulamaya tıkladıktan sonra emekli maaşı bilgileriniz otomatik olarak sorgulanır.

4C emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Yine e-devlet sistemine giriş yaprak 4C’den aldığınız emekli maaşını sorgulayabilirsiniz. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama motoru kısmına “4C emekli aylık bilgisi” yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan ilk uygulamaya tıkladığınızda emekli maaşı bilginizi hemen öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara