Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesaplama Kuralları Nelerdir?

Çalışan herkes, emelli olunca ne kadar maaş alacağını merak eder. Ancak emekli maaşının hesaplanması için birden fazla formül kullanılması gerekir. Emekli maaşının ne kadar olacağını öğrenmek isteyenler, SGK’nın internet sitesinden, e-devlet sistemden ya da internet üzerinde bulunan hesaplama araçlarından maaş hesaplaması yapabilirler. Bu hesaplama araçlarının ya da hesaplama robotlarının tamamı, alacağınız emekli maaşına yakın bir değer hesaplayacaktır. Çünkü bu araçlara girmiş olduğunuz bilgiler sizin beyanınıza yöneliktir. Ayrıca emekli maaşı hesaplama işlemlerinde birden fazla formül ve veri kullanılmaktadır ve internet üzerinde bulunan hesaplama araçlarının bu formülleri bilme imkânı yoktur. Emekli maaşınızı net olarak öğrenebilmek için SGK’ya emeklilik dilekçenizi iletmiş olmanız gerekir. Sizlere emekli maaşı hesaplama kuralları hakkında bilinmeyen detayları açıklayalım;

Emekli maaşı hesaplama işlemlerinde hangi veriler kullanılır?

Emekli maaşı hesaplama işlemleri SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için farklı yapılmaktadır. Alınacak emekli maaşı tutarını işe başlama tarihi, yatırılan toplam prim gün sayısı gibi faktörler etkilemektedir. Ayrıca kaç yıl çalıştığınız ve kaç yaşında emekli olduğunuz gibi faktörler de emekli maaşını etkiler. Bütün bu faktörlere göre emekli maaşınız aşağıdaki kurallara göre hesaplanacaktır.

 • Emekli maaşı hesaplanırken işe başlama tarihine bakılır. Bunun nedeni hem SSK’dan hem BAĞ-KUR’dan emekli olacak kişilerin emekli maaşlarının üç farklı döneme göre hesaplanmasıdır.
 • SSK ve BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama dönemleri 2000 yılı öncesinde işe başlayanlar, 2000-2008 yılları arasında işe başlayanlar ve 2008 yılı sonrasında işe başlayanlar olarak ayrılmaktadır. Bu ayrılmanın nedeni 2000 ve 2008 yıllarında çıkarılan yeni yasalar ve yapılan yeni düzenlemelerdir. Bu yasalar ile hem emekli maaşı hesaplama kuralları değişmiş hem de çalışanların emekli olma koşulları zorlaştırılmıştır.
 • Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama yapılırken işe başlanılan tarihe bakılır. Bu tarih 2008 yılından önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 2008 yılından önce işe başlayanlar daha erken emekli olurken 2008 yılından sonra işe başlayan devlet memurları daha geç emekli olmaktadır.
 • Emekli maşı hesaplama işlemleri her dönem için farklı formüller ile yapılmaktadır. 2000 yılından önce gösterge rakamı hesaplamalarda kullanılırken 2000 yılından sonra gösterge rakamının yerini güncelleme katsayısı almıştır. Güncelleme katsayısı 2000-2008 yılları arasında TÜFE ve Büyüme hızının ortalaması alınarak hesaplanır. 2008 yılından sonraki emekli maaşı hesaplamaları için kullanılan güncelleme katsayısı ise TÜFE ve Büyüme Hızının %30’u alınarak hesaplanmaktadır.
 • Emekli maaşınız hesaplanırken ele alınan bir diğer veri de aylık bağlama oranıdır. Bu oran 2000 yılından önce yüksekken 2000-2008 yılları arasında kademeli sisteme geçirilmiştir. 2008 yılından sonra ise oldukça düşmüştür.
 • SSK ve BAĞ-KUR için yapılan emekli maaşı hesaplamalarında hem güncelleme katsayısının düşmesi hem de aylık bağlama oranının azaltılması nedeniyle en yüksek emekli maaşı tutarı 2000 yılından önce çalışması olanlar için hesaplanır. 2000-2008 yılları arasında çalışması olan kişilerin emekli maaşı biraz daha düşüktür. En düşük emekli maaşı ise 2008 yılından sonra çalışması olanlar için hesaplanmaktadır.
 • Emekli Sandığı için emekli maaşı hesaplama yapılırken güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı gibi veriler kullanılmaz. Devlet memurlarının emekli maaşının hesaplanmasında kademe, derece, üst gösterge rakamı, tazminatlar, memur maaş katsayısı gibi veriler kullanılmaktadır. Bu verilerin çok büyük bir kısmı kanunda yer alan tablolardan elde edilir.
 • Emekli maaşınız hesaplanırken aylık kazancınız da önem kazanır. Aylık kazancınız ne kadar yüksekse hesaplanan emekli maaşı tutarı da o kadar yüksek olacaktır. Aylık 2500 lira kazanan biriyle 5000 lira kazanan birini emekli maaşı aynı olmaz.
 • SSK ve BAĞ-KUR çalışanlarının her üç dönemde de çalışması varsa, emekli maaşlarının hesaplanmasında üç dönemin kısmi emekli maaşları hesaplanır. Bu kısmi maaşlar toplanır ve enflasyon verilerine göre güncellenir. Güncellemenin ardından elde edilen rakam toplanır ve alacağınız emekli maaşı rakamı hesaplanmış olur.
 • Net emekli maaşınızın hesaplanması ise güncellenen maaş tutarına son yapılan zamlar ve ek ödeme tutarının da eklenmesi ile elde edilir. Bu rakamdan vergiler düşüldükten sonra net emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz.
 • Emekli maaşınızın net olarak hesaplanabilmesi için emeklilik tahsis talep dilekçesinin SGK’ya iletilmiş olması gerekir. Bu dilekçeyi, emekli olmaya hak kazanmış olan kişiler verebilir. Dilekçeniz SGK’ya ulaştıktan sonra maaşınız hesaplanır ve bir sonraki ay başında hesabınıza yatırılır.
 • Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenmek ve maaşınızdan yapılan kesintileri takip etmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. “Aylık bilgisi sorgulama” hizmetini kullanarak maaşınızdan ne kadar kesinti yapıldığını, maaşınıza ne kadar zam yapıldığını ve ne kadar ek ödeme verildiğini görebilirsiniz.
 • Emekli maaşına eklenecek ödeme tutarı emekli maaşlarına her ay verilmektedir. Bu tutar, emeklilerin daha önce almış oldukları vergi iadesi tutarıdır. Aylık gelirinize göre emekli maaşınıza eklenecek olan ek ödeme %4 ya da %5 olmaktadır.
 • Emekli maaşı hesaplama, genellikle aylık ya da yıllık ortalama kazancın hesaplanması ile bulunmaktadır. Çalışmanız olduğu dönemlerdeki ortalama kazançlarınız üzerinden güncelleme katsayısı kullanılarak güncelleme yapılır ve buna göre kısmi maaşınız bulunur. Bu güncelleme rakamları ise her yıl için faklıdır.

Yukarıdaki verilere bakılarak emekli maaşı hesaplama işlemlerinin, bir uzman tarafından yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. SGK uzmanları tarafından kanuna ve formüllere uygun olarak emekli maaşınız hesaplandıktan sonra maaşınız hesabınıza yatırılır. Doğal olarak internet üzerinden yapmış olduğunuz hesaplamalar sizlere net emekli maaşınız hakkında bilgi vermeyecektir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara