Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesabının Püf Noktaları

Emeklilik, çalışan herkesin hayalini süsleyen bir durumdur. Bir kimsenin emekli olabilmesi için belirli bir süre çalışması ve bu çalışmanın karşılığında SGK’ya prim yatırılması gerekir. Bu primler karşılığında kişilerin, belirli koşulları tamamlaması ile çalışma hayatını sürdürmemesi ancak maaş almasına emekli olma adı verilir. Emekli olan kişiler, daha önceki çalışmalarına karşılık olarak emekli maaşına bağlanırlar ve artık çalışmaya devam etmezler. Peki emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, emekli maaşınızı siz hesaplayabilir misiniz? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama kriterleri;

Ülkemizde emekli olmanız, SGK üzerinden gerçekleşir. Buna göre emekliler statülere ayrılmıştır. 4A eski adıyla SSK’lıları, 4B Bağ kurluları ve 4C Emekli Sandığını ifade eder. Bunlara bir de banka emekli sandıkları eklenmiştir. Tüm bu sigorta birimlerinin emeklilik koşulları farklılık gösterir. Emekli maaşı hesaplanırken de farklı formüller kullanılır. Ancak tüm sigorta birimleri için ortak kullanılan hesaplama, farklı dönemlerin olmasıdır.

  • Statü farklılıkları;

Emekli maaşı hesaplama için bilinmesi gereken püf noktalarından biri çalışma statüleri dir. SSK’lı olarak çalışanlar için ilk defa sigortalı oldukları tarih esas alınır. BAĞ-KUR için ise 01.06.2002 tarihinde kadınlar için 20 yılı doldurmalarına, erkekler için de 25 yılı doldurmalarına ne kadar sürenin kaldığına göre hesaplanma yapılıyor. Emekli olabilmek için tüm sigorta birimleri için belirli bir süre çalışılmış olması, belirli bir yaşı doldurulması ve gereli olan sigorta primlerinin yatırılması gerekiyor.

SSK ve BAĞ-KUR için emeklilik kriterlerine bakıldığında, SSK’lı olanlara daha erken emekli olabilme hakkı tanınmaktadır. Aynı zamanda iyi bir emeklilik planlaması yapıldığında, SSK’dan hem daha erken emekli olabilir hem de daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz.

  • Sigorta başlangıç tarihi;

Emekli maaşı hesaplama için kullanılan bir diğer püf nokta da sigorta başlangıç tarihidir. SSK lıların başlangıç tarihlerine göre ne kadar süre prim yatırması ve hangi yaşı doldurması gerektiği gibi kriterler belli olur. Burada önemli olan ise 2000 öncesi dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem için ne kadar çalışmanın olduğunun bilinmesidir. 2000 öncesi ve 2008’e kadar olan dönemler için çalışmalarınız varsa, daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşı hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranı yüksektir.

2000 öncesi dönemde ortalama aylık kazanç X aylık bağlama oranı formülüne göre emekli maaşı hesaplanır. 2000 ve 2008 arası dönem için kullanılan formülde aylık ortalama kazanç, aylık bağlama oranı ve büyüme hızı etkilidir. 2008 sonrası dönemde ise yine aylık ortalama kazanç ile birlikte aylık bağlama oranı ve büyüme hızının %30’u kullanılır. Görüldüğü gibi işe ne kadar geç başlarsanız o kadar düşük emekli maaşı alırsınız.

  • Son 7 yıl önemli;

Emeklilik maaşı bağlanırken, hangi sigorta biriminden emekli olunacağının belirlenmesi için son 7 yılın yani 360 x 7= 2520 günün hangi birimden yatırıldığına bakılır. Bu kural, yalnızca SSK’lılar için tüm çalışanlar için geçerlidir. Buna göre son 7 yıllık zaman içinde, çalışan kişilerin hangi birimden fazla sigorta yatırdıklarına bakılır ve buna göre emekli olunur.

Örneğin; bir çalışan son 7 yıl içinde hem SSK’lı hem de Bağkur’lu olsun. Bu 7 yılın yarısından fazlasını SSK’lı olarak geçirmişse yani SSK için 1261 ve daha üzerinden prim ödemesi yapılmışsa, bu çalışan SSK’lı olarak emekli olacaktır.

Son 7 yıllık çalışmalarda, tüm sigorta birimleri için yatırılan primlerin süresi eşitse, en son yatırılan sigorta biriminden emekli olunur. Bu son 7 yıllık dönem emeklilik için gerekli şartların sağlandığı 7 zamandan değil, son sigorta priminin yatırıldığı tarihten itibaren geriye dönük 7 yılı ifade eder.

Son 7 yıllık sürenin dikkate alınmasında bir istisna uygulanmaktadır. Bu istisna 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayanlar için geçerlidir. Buna göre 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayan kişilerin son 7 yıllık sürelerine değil, toplam çalışma hayatlarına bakılır. Toplam çalışma sürelerinin içinde en fazla hangi birimden sigorta primim yatırılmışsa, o birimden emekli olunması sağlanır.

Pek çok kimse son 7 yıl kuralını bilmediği için emekli olduğunda beklemediği maaşlar ile karşılaşabilir. Emekli maaşınızı nasıl hesaplayabileceğiniz ve detayları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ‘’Emekli Maaşı Hesaplama” isimli kategorimizden bilgi edinebilirsiniz.

  • Kritik sigorta başlangıç tarihlerine dikkat!

Ülkemizde ilk olarak emekli olma yaşı kadınlar için 55, erkekler için ise 60 olarak uygulanırdı. 1969 yılında emekli olma yaşında değişiklik yapılarak kadınların yaşı 50’ye, erkeklerin ki ise 55’e indirildi. 1969 yılında emekli olmak için yapılan bir başka değişiklik ise 5000 gün prim ödeyenlerin 25 yıllık sigortalı olma süresini doldurduktan sonra emekli olabilmesidir.

İkinci tarih ise 1981 yılıdır. 1981 yılında emeklilik için 18 yaş kuralı getirilmiştir. Ayrıca emeklilik kriterlerinde de değişiklik yapılmıştır. Buna göre 5000 gün prim ödeyip 20 yıl sigortalı olan kadınlar 38 yaşında, 5000 gün prim ödeyip 25 yıl sigortalı olan erkekler ise 43 yaşında emekli olmuşlardır.

8 Eylül 1999 tarihi, emeklilik hesabında önemli bir dönemdir ve emeklilik şartları yeniden belirlenmiştir. 1981 yılında yapılan değişikliğin SGK’ya mali yük getirdiği düşüncesi ile yapılan bu yeni düzenlemelerde, kadınlar için emeklilik yaşı 58’e yükselirken erkekler için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda emeklilik yaşı için kademeli olarak artan bir yaş sistemi getirilmiştir. Buna göre yatırılması gereken prim gün sayıları da kademeli olarak artmaktadır. Bu kademeye göre 5000’den başlayan prim gün sayıları 5975 güne kadar yükselir.

30 Nisan 2008 tarihi ise emeklilik reformu için bir diğer kritik tarihtir. Bu tarihte de emeklilik için yeni düzenlemeler yapılmış ve diğer dönemlere göre emeklilik koşulları biraz daha ağırlaşmıştır. Yine kademeli olarak emeklilik yaşının ve ödenmesi gereken sigorta primlerinin arttığı bu dönemin reformunda 2036 yılından sonra kadınların emekli olma yaşı her yıl bir yaş artar. Aynı kural, erkekler için de geçerlidir ve 2048 yılında emekli olacak kadınlar ve erkekler için emeklilik yaşı kriteri eşitlenerek 65’e çıkarılmıştır.

Erken emeklilik mümkün mü?

Ülkemizde, yeni yapılan reformlar ile emekli olma yaşlarının yükseltilmesi, herkesin erken emeklilik için bir çalışma yapılıp yapılmadığı konusunu merak etmesine neden olmaktadır. Doğal olarak erken emeklilik konusu her zaman gündemde kalmaya devam ediyor. Bazı dönemlerde devlet tarafından da gündeme getirilen erken emeklilik ile ilgili merak ettiklerinizi ”Emekli  Maaşı Hesaplama” sitemizden takip edebilirsiniz.

Son gelişmelere göre şu an için 20 yılını dolduran kadınlar ve 25 yılını dolduran erkekler için emekli olma konusunda yeni bir çalışma yapılmamaktadır. Ancak ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili çalışmalar yapılması bekleniyor.

Sonuç;

Emekli maaşı hesaplama, oldukça zor ve karışık formüller ile yapılır. Maaşınızı nasıl hesaplayacağınız ve nasıl yükseltebileceğiniz konusunda, yukarıda anlatılan püf noktaları uygulayabilirsiniz. Maaşınızı, güvenilir bir yerden, hiçbir formülle uğraşmadan ve net olarak hesaplamak isterseniz de iletişim formumuzdan bizimle irtibat kurabilirsiniz. Tarafımıza tüm bilgileri gönderdikten sonra, emekli olduğunuz tarihte ne kadar maaş alabileceğinizi kuruşu kuruşuna hesaplayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise istenilen tüm bilgileri eksiksiz olarak tarafımıza göndermenizdir. Hesaplama yapabilmek için istenen tüm bilgileri ise e-devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (1 Yorum)
Abdil Balcı
Abdil Balcı Cevapla
- 19:32

Ben parkinson ve şeker hastasıyım Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ve Türkiye vatandaşıyim 2010 yılında Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinden malulen emekli oldum Türkiye’den yurtdışı borçlanması yaparak 1815 gün prim ödemesi yaptım aşk tarafından g.antep tıp fakültesi hastanesinde sağlık kuruluna sevk edildim /100/50 oran verildi hem parkinson var hem diyabet tek başına parkinson emekliliğe yetmesi gerekli olması lazım degilmi ben 2008denbberi çalışamıyorum bana bir önerimiz olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara