Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesabında ABO Neyi İfade Eder?

Emekli maaşı hesaplanırken çok fazla formülün bilinmesi gerekir. Ayrıca emekli maaşı hesaplama için farklı dönemlerde farklı formüller kullanılır. Bir kimsenin emekli olunca alacağı maaşı hesaplayabilmesi için ödemiş olduğu prim gün sayısının toplamını bilmesi, aynı zamanda gösterge katsayılarını elinde bulundurması ve aylık bağlama oranları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Aylık bağlama oranı, emekli maaşı hesaplanırken en önemli verilerden biridir. Maaşınızın düşük ya da yüksek olmasını etkileyen bir etkendir. Aylık bağlama oranı ne kadar yüksekse, emekli maaşınız da o kadar yüksek olacaktır. Komşunuzla aynı işyerinde aynı süreyle çalışmış olsanız bile, emekli maaşlarınız aynı olmayabilir. Bunun nedeni çalışmalarınızın karşılığında yatan primlerin değişken olması, fazla çalışma zamanları, çalışmalarınızın eksik ya da fazla gösterilmiş olması gibi etkenlerdir. Emekli maaşı hesaplama konusunda detaylı bilgi alabilmek ve maaşınızı doğru hesaplayabilmek için bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama için gerekli olan aylık bağlama oranı nedir, nasıl kullanılır?

Aylık bağlama oranı, emekli maaşı hesaplanırken üç farklı dönem için farklı olarak kullanılır. Emekli maaşı hesaplanırken 2000 öncesi dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem olmak üzere hesaplama yapılır. Bu dönemlerde en yüksek aylık bağlama oranı 2000 öncesi dönemde kullanılır. 2000-2008 arası dönemde aylık bağlama oranı düşürülmüştür ve bu nedenle emekli maaşı bir önceki döneme göre daha düşük olacaktır. 2008 sonrası dönemde ise en düşük aylık bağlama oranı kullanılır. Bu nedenle bir önceki dönemlere göre en düşük emekli maaşı oranı 2008 sonrası döneme aittir.

Dönemlere göre kullanılan aylık bağlama oranı;

SSK için; 2000 öncesi dönem için kullanılan aylık bağlama oranı, 4a’lıların 5000 gün ödemiş olduğu prim için %60 olarak alınır. Bu dönemde 5000 günden fazla ödenen primler için aylık bağlama oranı her 240 gün için %1 oranında arttırılacaktır. 2000 öncesi dönemde bakıma muhtaç biri emekli olacaksa aylık bağlama oranı %80 oranında alınır. Malulen emekli olan kişilerde aylık bağlama oranı ise %70 şeklindedir.

2000-2008 arası dönem için aylık bağlama oranı %60 olarak kullanılır. Bakıma muhtaç olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken kullanılacak olan aylık bağlama oranı ise %70 şeklindedir. Burada önemli olan nokta 8100 ve 9000 gün prim yatırılmış olmasıdır. Bu aralıkta prim yatıran kişilerin her 360 gün için aylık bağlama oranları %2 oranında arttırılacaktır. 9000 günden fazla prim yatıranlar için aylık bağlama oranı ise her 360 gün için %1,5 oranında arttırılacaktır.

2008 sonrası dönem için SSK’lılarda kullanılan aylık bağlama oranı %40’dır. Bu dönem için 7200 günden fazla yatırılan primlerde, her 360 gün için aylık bağlama oranı %2 arttırılacaktır.

BAĞ-KUR için; 2000 öncesi ve 2000-2008 arası dönemde aylık bağlama oranı %65 olarak uygulanır. Başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken kullanılacak aylık bağlama oranı ise %75 olarak kullanılır. 9000 günden fazla prim yatırmış olan kişiler için aylık bağlama oranı her 360 gün için %2 oranında arttırılacaktır.

2008 sonrası dönemde kullanılan aylık bağlama oranı ise %50’dir. Burada da 9000 günden fazla yatırılan primler için her 360 günde bir olmak üzere aylık bağlama oranında %2 oranında artış yapılır.

Emekli sandığı için; aylık bağlama oranı 5 tam yıl için %75 olarak uygulanır. Bu oran 2000 öncesi dönem ve 2000-2008 arası dönem için geçerlidir. 25 yıldan fazla çalışanlar için her 360 günde bir aylık bağlama oranı %1 olarak arttırılmaktadır. 20008 sonrası dönemde ise aylık bağlama oranı %50 olarak alınır. 25 yıldan fazla olan çalışmalar için her yılbaşına aylık bağlama oranı 2008 sonrası dönem için %2 oranında arttırılmaktadır.

Görüldüğü gibi bütün emekli aylıklarının hesaplaması yapılırken, en düşük aylık bağlama oranının kullanıldığı dönem 2008 sonrası dönemdir. Buna göre emekli maaşınızı yükseltebilmek için 2000 öncesi dönemde fazla çalışmanızın olması önemlidir. Başka bir ifade ile 2000 yılında ne kadar çok prim yatırdıysanız, emekli olurken o kadar fazla maaş alırsınız.

Aylık bağlama oranı, maaşınızın hesaplanması için kullanılan en önemli veridir ve maaşınızın üzerinde direkt olarak etkilidir.

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplama alanında e-devletten yardım alabileceğiniz gibi pek çok internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Ancak bunların hepsi sizin için zaman kaybıdır ve doğru maaş hesaplaması yapamaz. Hatta tüm hesaplamaların alt kısmında “gerçek maaşınızın bilgisini yansıtmadığı” ibaresi yer alır. Bu durumda emekli olunca alacağınız net maaşı hesaplayamazsınız. Bu tür siteler emekli maaşınızı tam olarak hesaplayamaz çünkü kullanılması gereken pek çok veri vardır ve bu veriler değişkendir. Ancak emekli maaşı hesaplama sistemimiz, emekli maaşı hesaplama yapabilmek için özel olarak kurulmuştur ve tüm güncel verilere ulaşım imkânına sahip bir alt yapı ile donatılmıştır. Bu nedenle emekli maaşınızı net olarak hesaplama istiyorsanız sistemimizi kullanabilirsiniz.

Bu sisteme isterseniz kayıt olarak maaşınızı hesaplayabilir, isterseniz ana sayfadaki hesaplama aracını kullanarak, emekli olacağınız zaman alacağınız maaşı net olarak görebilirsiniz. Emekli maaşınızı hesaplayabilmek için cinsiyet, doğum yılı, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin olup olmadığı, aylık talep tarihiniz yani emekli olmak için dilekçe vereceğini tarih (bu ileri bir tarih olabilir), işe başlama tarihiniz, varsa basamak bilgileriniz ve hangi dönemlerde ne kadar prim yatırdığınız gibi bilgileri girmeniz gerekir.

Bu hesaplama aracına doğru bilgileri girdiğiniz takdirde, emekli olunca alacağınız maaşı net olarak hesaplayabilirsiniz. Peki, bu hesaplama size ne avantaj sağlar? SGK, bazı zamanlarda emekli maaşınızı yanlış hesaplayabilir. Örneğin yılın ilk üç ayında emekli olmak isterseniz, henüz enflasyon oranı ve büyüme hızı açıklanmadığı için maaşınız eksik hesaplanacaktır. Ancak bu sistem ile hesaplama yaptığınızda büyüme hızı verileri de dikkate alınarak hesaplama yapılır ve alacağınız net rakam gösterilebilir. Bu sayede aldığınız maaş ile hesapladığınız maaşı karşılaştırabilir ve aradaki farkın yanlış olması durumunda, vakit kaybetmeden itirazlarınızı yapabilirsiniz.

Bu sistem ile hangi dönemde emekli olduğunuzda, ne kadar maaş alacağınızı hesaplayarak emeklilik planlarınızı bu ölçüde yapabilirsiniz. Fazla çalışmalarınızın emekli maaşınızın üzerinde ne kadar etkili olup olmadığı görebilirsiniz.

Sonuç;

Emekli maaşı hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranı, maaşınızın üzerinde büyük ölçüde etkilidir ve ne kadar maaş alacağınızı belirler. Aylık bağlama oranı 4A, 4B ve 4C için kullanılan ortak bir kriterdir. Ve her sigorta birimi için farklı olarak uygulanır. Bu oran ayrıca 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası dönem için farklı şekilde alınır ve fazla çalışılan her tam yıl için belirli oranlarda arttırılır. Bu oranın artması demek, alacağınız emekli maaşınızın da artması demektir.

Bu oranlarla uğraşmamak ve alacağınız emekli maaşınızı net olarak hesaplayabilmek için iletişim formundan bilgilerinizi tarafımıza gönderebilir ve net maaşınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca fazla çalıştığınız yıllar için maaşınızın ne kadar artacağı hakkında da bilgi sahibi olabilir ve planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (1 Yorum)
Jakarta
Jakarta Cevapla
- 16:17

Merhaba Bir kişi ölen oglunun emeklisini alabilirim 2maaş almak yasakmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara