Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Evde Ödeme Şartları

Emeklilik, çalışma hayatının sona ermesi ve çalışanların, çalışma hayatlarının karşılığı olarak ömür boyu devletten maaş alması anlamına gelir. Emekli olan kişilere, devlet aracılığı ile emekli maaşı verilir. Sosyal devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nde emeklilerimiz evde ödeme hizmetinden yaralanabilmektedir. Çok sayıda emeklisi olan ülkemizde emekli maaşı evde ödeme hizmeti için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişilere emekli maaşları, evlerinde ödenmedir. Sizlere bu şartlar ve emekli maaşının nasıl evde ödendiği konusunda detaylı açıklama yapalım;

Emekli maaşı evde ödeme hizmeti;

Emekli maaşının evde ödenmesi uygulaması 2011 yılında başlatılmıştır. 2011 yılından önce yalnızca yaş koşulu sağlayan emekliler evde ödeme hizmetinden faydalanırken 2011 yılından sonra PTT ve SGK arasında yapılan bir protokolle tüm emeklilerin bu hizmetten faydalanmasının önü açılmıştır. Bu anlaşmaya göre emekli olacak kişilerin tahsis talep dilekçesini doldururken “PTT” ya da “konutta” ibarelerinden birini seçmesi gerekir. Yapılan bu seçime göre emekli maaşları PTT aracılığı ile ya da konutta ödenmektedir.

SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı ayırt edilmeden tüm emekliler escort erzurum için evde ödeme hizmeti sunulmaktadır. Daha önce emekli maaşını PTT şubelerinden alan emekliler, konutta ödeme seneğinden daha sonra da faydalanabilir. Emekli maaşı evde ödeme hizmeti için emeklilerden ekstra bir ücret alınmaz. Bu durum 4A, 4B ve 4C için geçerlidir. Emeklilerin evde ödeme alabilmesi iç daha önce belirlenmiş olan yaş sınırı da kaldırılmıştır.

Emekli maaşı evde ödeme hizmetinden nasıl faydalanılır?

Emekli maaşınızı evinizden almak istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken e-devlet sistemine üye olmaktır. Bu sisteme giriş yapabilmek için bir şifreye sahip olmanız gerekir. Şifrenizi dilerseniz PTT şubelerinden 2 TL ödeyerek, zarf ya da SMS yoluyla alabilirsiniz. Şifrenizi online olarak almak isterseniz de e-devlet giriş sayfasında yer alan online giriş yöntemlerinden biri ile giriş yapabilir ve ardından cep telefonu ve e-posta adresini doğruladıktan sonra şifrenizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yapmanızın ardından kaşınıza açılan ana sayfada yer alan arama kısmına “adres, banka değişikliği” yazmanız gerekir. Bu sayede, emekli maaşınızı almak için dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Bu uygulama aracılığı ile maaşınızı evde almak istiyorsanız adresinizi güncellemeniz ve tercihinizi “konutta” olarak değiştirmeniz gerekir. Emekli maaşınızı PTT aracılığı ile almak isterseniz de yine bu kısmından işlem yapabilirsiniz.

Emekli maaşınızı almak istediğiniz banka değişimini de buradan yapabilir, maaşınızı bankalardan alıyorsanız PTT’den almak için yine bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Emekli maaşınızı PTT şubelerinden alabilmeniz için kimliğiniz ile başvuru yapmanız ve imza atmanız gerekecektir. Evde maaş ödemesi ya da PTT’den emekli maaşı alma işlemi için SGK’ya da başvuru yapabilir, vereceğiniz dilekçe ile maaşınızı istediğiniz yerden alabilirsiniz.

Emekli maaşı evde ödeme hizmetinin faydaları nelerdir?

  • Emekli maaşı evde ödeme hizmeti, daha önce emeklilerin maaş almak için bekledikleri kuyrukların ortadan kalmasını sağlamıştır. Milyonlarca emeklimiz tahsis talep numarasının son üç rakamına göre belirlenen günlerde emekli maaşı alır. Ancak buna rağmen, bankaların ve PTT şubelerinin önünde biriken kuyruklar, yaşlıların emekli maaşını almasını zorlaştırmaktadır. Bu hizmet sayesinde, yaşlı olan emekliler beklemek zorunda kalmaz ve maaş almak için oluşan kuyruklar azalır.
  • Emekli maaşı, bankamatik aracılığı ile de çekilmektedir. Ancak ülkemizde yaşanan hırsızlık olayları ve pek çok emeklinin bankamatik kullanmayı bilmemesi, bu işlemi zorlaştırmaktadır. Emekli maaşının evde ödenmesi için sunulan hizmet sayesinde, emeklilerimiz güvenle maaşlarını alırlar ve hırsızlık tehlikesi yaşamak ve bankamatik kullanmak zorunda kalmazlar.
  • Bankalar, emekli maaşı verirken artı para tanımlaması yapar. Bu paranın kullanılması, hesabın eksiye düşmesine ve faiz ödenmesine neden olur. Pek çok emeklimiz bankaların tanımlamış olduğu bu parayı kendi maaşı sanmakta ve çekmektedir. Bunun sonucunda faiz ödemek ve bir ay sonraki maaşlarını eksik almak zorunda kalırlar. Emeklilerin yaşadıkları eksi bakiye sorunu da evde maaş ödemesi ile ortadan kalkmış olur.
  • Günümüze gelene kadar pek çok emeklimiz, emekli maaşı sırası beklerken fenalaşmıştır. Hatta kalp krizi geçirenler ve hayatını yitirenler bile olmuştur. Emekli maaşı evde ödeme hizmeti ile emekliler maaşlarını güvenle alabilmekte ve uzun kuyruklar nedeniyle hayatlarını tehlikeye atmaktan kurtulmaktadır. Bu uygulama, çok sayıda yaşlı olan ve maaşını bankalardan alamayan emeklinin rahat nefes almasını sağlamıştır.
  • Ülkemizde, emekli maaşını almak için bulunduğu yerden bankaya ya da PTT’ye gidemeyecek durumda olan, hasta olan ya da çok yaşlı olan emeklilerimiz bulunmaktadır. Bunların içinde yakını olmayan ve maaşlarını almak için yakınlarını gönderemeyen emekliler de vardır. Evde maaş ödemesi uygulaması sayesinde, bu durumda olan emeklilerimiz de maaşlarını güvenle alabilmekte ve kaygı yaşamamaktadır.

Evde maaş ödemesi alınırken ekstra ücret ödenir mi?

Emekli maaşlarını evde ödeme hizmeti ile alan emeklilerin en çok merak ettikleri soru, bu hizmet için ücret alınıp alınmayacağıdır. SGK ile PTT arasında yapılan anlaşmaya göre evde maaş ödemesi hizmeti için emeklilerden hiçbir ücret alınmayacaktır. Bu hizmet, emeklilere kolaylık sağlanması amacıyla sunulmaktadır. Ayrıca PTT ve banka şubeleri önünde oluşan kalabalık kuyrukların son bulması amaçlanmıştır. Bu uygulama tamamen ücretsizdir ve tüm emeklilerimiz, dilediği zaman bu uygulamadan yaralanabilmektedir. Evde emekli maaşı ödeme hizmetini alabilmeniz için tek şart emekli maaşı alıyor olmanızdır.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara